A Rolls-Royce botrány felgöngyölítésében nagy szerepet játszott mesterséges intelligenciát akkora sikerrel alkalmazták, hogy további bűncselekmények felfedésében is fel fogják használni.

A Brexit és egy vesztegetési botrány történelmi méretű veszteségeket okozott a patinás brit vállalatnál. Míg előbbihez sok köze nincsen a mesterséges intelligenciának – legalábbis a cikkünkben szereplőnek –, addig az utóbbi bűncselekmény felfedésében komoly szerepet játszott.

A kelet-londoni Ravn olyan algoritmust készített, mely képes emberi nyomozókhoz hasonlóan átvizsgálni, címkézni, rostálni és összegezni dokumentumokat. Természetesen sokkal gyorsabban, mint akár fajunk ezen a téren legügyesebb képviselői, ráadásul nem követ el olyan hibákat, amikre az emberek figyelmetlenségből, fáradtságból hajlamosak.

Aktaválogató kisiparos

Ezt a tudását használta fel a britek súlyos csalásokat kivizsgáló hivatala, az SFO (Serious Fraud Office). A Ravn ACE névre hallgató fejlesztését elsőként a Rolls-Royce ügyében vetették be, hogy kiderítsék, mi az igazság a brit mérnökvállalat korrupciós vádjaiból. A robot a hétfős nyomozócsapat 30 millió dokumentum átvizsgálásával és kiértékelésével segítette a munkát – naponta 600 ezer feljegyzést nézett át. David Lumsden, a vállalat vezetője szerint ezzel a tempóval sokkal gyorsabban végezhettek az ügy elemző szakaszával, mintha azt pusztán emberi erőforrások bevetésével folytatták volna le.

A Rolls-Royce-szal kapcsolatos nyomozás során a fontos és kevésbé fontos akták szétválogatását végezte ACE. Ez az eljárás, noha rendkívül fontos egy-egy ügy kivizsgálása során, eléggé időigényes is, vagyis komolyan képes késleltetni a nyomozás sikerét.

A Rolls-Royce esetében alig több mint egy hónap alatt végzett a mesterséges intelligencia a feladattal; ha ugyanerre a feladatra emberi erőforrásokat használtak volna, akkor az sok hónapnyi munkát jelentett volna a hatóságnak. Az így felszabadult humán kapacitást a szöszölős, favágó munka helyett értékesebb teendőkre lehetett koncentrálni.

Egy lépéssel előrébb

Egyáltalán nem újdonság a mélykereső algoritmusok adatokat – például e-maileket vagy prezentációkat – indexelni tudó képessége. Az olyan vállalatok, mint a cambridge-i Autonomy már közel két évtizede használnak ilyen eljárásokat adatgyűjtésre és elemzésre. A Ravn fejlett gépi tanuló algoritmusai azonban egy lépéssel tovább mennek ennél. Ki tudják szedni és meg tudják érteni a szövegekből, képekből, táblázatokból származó információkat.

Lumsden szemléletes példával illusztrálta, mit tud a technika. Egy olyan feladatot, melynek során tízezernyi alkalmazotti feljegyzésből kell kiszedni az útlevélszámokat, az MI automatikusan megold – még akkor is, ha az okmányokról csupán fényképes adat áll rendelkezésre. Ezzel szemben emberi erővel egyenként le kell írni a kívánt számokat, ami nem csak sokkal tovább tart, de magában hordozza a többszörös hibázás lehetőségét is.

A már hét éve létező, magánkézben levő Ravn több mint 60 ügyféllel rendelkezik és állításuk szerint nyereségesek. A kliensek között nagy brit és amerikai jogi cégek, négy nagy, számvitellel foglalkozó vállalat és a legnagyobb brit lakossági bankok egy része egyaránt megtalálhatók. A 47 alkalmazottat foglalkoztató Ravn a tavalyi év során 3 millió dolláros bevételre tett szert, ami a terveik szerint idén duplázódni fog.

Cloud & big data

Jövőre kezdik a gyárak invázióját a kínai humanoid robotok

Jövőre mennek gyártásba a kínai MagicBot új modelljei, amelyek már egymással is képesek lesznek a hatékony együttműködésre.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.