Ha a közösségi finanszírozásra gondolunk, akkor szinte mindenkinek a Kickstarter vagy az Indiegogo ugrik be – ezek a site-ok a legnépszerűbbek a hasonló jellegű szolgáltatások közül. Azonban közel sem fedik le a teljes piacot, számos kevésbé méretes, crowdsourcinggal foglalkozó vállalkozás áll még a kisebb pénzeket érdekes ötletekbe befektetni vágyók számára.
A briteknél például a hat legnagyobb sorban a következő: Crowdcube, Seedrs, SyndicateRoom, VentureFounders, Code Investing, Angels Den. Az elmúlt öt év folyamatosan növekvő trendje törik azonban most meg (kivéve a Code Investing esetében): várhatóan kevesebb lesz a beérkező támogatások összege, mint 2015-ben, az AltFi jelentése szerint.
A beszámoló rámutat, hogy míg tavaly nagyjából 155 millió fontot kalapoztak össze a fent említett szolgáltatásokon keresztül kisebb cégek a – főként brit – internetezőktől, addig idén csupán 130 millió font körül lesz a végösszeg, az eddigi teljesítményre alapozott becslések szerint. Az alábbi képen a tisztán szürke terület mutatja a harmadik negyedéves növekményt, a sávozott szürke pedig a várható negyedik negyedévest.
A Brexit-hatás
„Vitathatatlan, hogy a Brexit szerepet játszik az idei eredményekben [..] De a grafikon egy szélesebb körű trend kibontakozását is jelzi” – összegezi a jelentés az adatokat. Megállapítása szerint a kisebb szereplők lendülete fogyóban, a közösségi finanszírozás iránt érdeklődők egyre inkább a piac legnagyobb játékosai felé fordulnak.
Ezt jelzi, hogy a fent említett cégeknek csupán a fele volt képes sikeres kampánynak lehetőséget adni a kibontakozásra az év harmadik negyedévében. Mivel a szolgáltatások bevétele gyakorlatilag ezen alapul, ezért a trend a piac kisebb szereplőinek megszűnéséhez fog vezetni.
Noha a Kickstarter még adós az idei számokkal, de a tavalyi eredmények megtekintésével látható, mennyire nem egy ligában játszanak a szigetország legnagyobbjai az USA legnagyjobbjaival. Előbbiek összesített gyűjtése (a már említett 155 millió font) csupán alig több mint a negyedét teszi ki a Kickstarter tavalyi hasonló adatának. Utóbbi kicsivel több mint 615 millió dollárt kalapozott össze a megvalósuló projektek számára 2015-ben, 35 százalékos bővülést produkálva 2014-hez képest.
Megrendült bizalom
Ugyanakkor a brit crowdfunding iparág egésze megsínyli azt a pár komoly bukást, amit az egyébként sikeresen zárt projektek mögött álló cégek hoztak össze, a kért összeg megszerzése ellenére. Az ételszállítással kísérletező Pronto vagy a kárrendezési bizniszben kitörni próbáló Rebus kudarcát összegző jelenséggel nemrég a Bloomberg is foglalkozott, többek között a nem megfelelő törvényi szabályozással indokolva a jelenséget.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak