A súlyos csalásokat vizsgáló brit hatóság (Serious Fraud Office - SFO) nem látott elegendő bizonyítékot arra, hogy a szoftvercég vezetése direkt megtévesztette volna a felvásárló HP-t. Az eset érdekessége, hogy a szűkszavú közleményt mindkét érintett fél egyfajta győzelemként értékelte. Ráadásul mindkettőben van igazság.
Háborút nem, maximum időt nyert
Az SFO ugyan további büntetőjogi lépések nélkül zárta le a vizsgálatot, ám a nyilatkozatban arról írnak, hogy bizonyos vádak esetében nem találtak elegendő mennyiségű vagy éppen kellően meggyőző bizonyítékot a volt vezetéssel szemben, amely egy esetleges vádemelést reálissá tenne, más pontokban viszont az eredményeiket átadják amerikai kollégáiknak. Az ügyben ugyanis nem csak az SFO, hanem az USA tőzsdefelügyelete és az igazságügyi minisztérium is vizsgálatot folytat. Sőt Nagy-Britanniában sem áll le a téma, hiszen a számviteli fegyelem betartását ellenőrző Financial Reporting Council (FRC) eljárása jelenleg is folyik.
A fentiekből a megvádolt egykori Autonomy-vezér, Mike Lynch (képünkön) természetesen azt szűrte le, hogy lám, a HP vádjai megalapozatlanok voltak. Sőt mérsékelten burkolt formában már egy ellenkeresetet is belengetett az igaztalan vádaskodásra hivatkozva. Ettől azonban még messze vagyunk, hiszen - ahogy azt a HP is kihangsúlyozta kommentárjában - az ügynek ezzel egyáltalán nincs vége, és az SFO több megállapítása, információja átkerül a tengerentúlra. Ott ráadásul a felügyeleti szervek és hatóságok általában keményebb kézzel bánnak a csalókkal, mint a brit kollégákról hírlik. (Az SFO-t Serious Farce Office-ként, azaz a súlyos komédiák hivatalaként emlegetik.)
Jobb, mint egy szappanopera
De miről is szól pontosan ez az ügy? A HP még előző vezérigazgatója, Léo Apotheker alatt állapodott meg az Autonomy felvásárlásáról. A vételárat már akkor is sokan hajmeresztően magasnak tartották (az Oracle-nek például feleennyiért sem kellett a cég), a kétségeket pedig Apotheker kudarca és idő előtti távozása sem segített eloszlatni, bár a vállalat új menedzsmentje rögtön egyértelművé tette, hogy nem kívánja felülvizsgálni a tranzakciót.
Aztán 2012 végén robbant a bomba: a HP az akkori negyedéves jelentésében 8,8 milliárd dolláros értékcsökkenési leírást könyvelt el, jobbára azért, mert álláspontjuk szerint a 2011-ben több mint 11 milliárdért megvett brit szoftvercég egykori vezetése könyvelési szabálytalanságokon, a helyzet megtévesztő bemutatásán és a hibák elkendőzésén keresztül pumpálta fel a társaság valódi pénzügyi mutatóit az akvizíció előtt.
Lynch, aki egy rövid ideig a HP kötelékében dolgozott tovább, a kezdetektől tagadta a HP felvetéseit. Szerint az ügy hátterében inkább az áll, hogy a HP vezetése, beleértve az óriásvállalatot jelenleg is irányító Meg Whitmannt, folyamatosan rossz döntéseket hozott. Ez pedig nagyban közrejátszott abban, hogy az Autonomy nem tudott eredményesebben működni az óriási szervezeten belül.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak