Bármi legyen is a 2020 őszén indított per végkimenetele, egy haszna biztosan lesz: a vallomásokból plasztikusan kirajzolódnak a globális techipar működésének visszásságai.

Harmadik éve folyik az a per, melyet az amerikai igazságügyi minisztérium és az USA 11 állama indított az Alphabet ellen. A felperesek azzal vádolják a vállalatot, hogy visszaélt az online keresési szolgáltatások és az azokhoz kapcsolódó hirdetések piacán meglévő monopóliumával, potenciális versenytársait jogellenesen kiszorította, a platformján pedig saját megoldásait kivételezett helyzetbe hozta.

A csütörtöki tárgyalási nap érdekességét a Samsung Electronics kockázatitőke-részlegének egy korábbi vezetője szolgáltatta. Patrick Chang hét évig dolgozott a Samsung Nextnél, 2018-tól a részleg vezetőjeként. A cégtől 2021-ben távozott szakember vallomásában elmondta: próbálta elérni az anyavállalatnál, hogy a mobilokra ún. deep linking technológián alapuló megoldásokat fejlesztő Branch Metrics kínálatát tegye elérhetővé a Samsung telefonokon. Csakhogy volt egy kis probléma: a Branch megoldásai lehetővé tették az alkalmazásokon átívelő, sőt az internetre kimenő keresést is. Ezért a Google jó érzékkel közbelépett, és nyomást gyakorolt a Samsungra, hogy ne kerüljenek fel a telefonokra a Branch szolgáltatásai.

A Google ügyvédei a vallomást ellensúlyozandó arról faggatták Patrick Changot, hogy nem lehetséges-e másféle magyarázat erre? Például az, hogy a megoldás nem működött jól, és kevés felhasználó kattintott a Branch által kínált linkekre.

10 milliárdokért megvett piac

A Samsung Next volt vezetője által elmondottak rímelnek a Branch Metrics alapítója és akkori CEO-ja, Alexander Austin korábbi vallomására. Austin egy szeptember végén tartott tárgyalási napon azt mondta, hogy szoftvereikből kénytelenek voltak kivenni bizonyos funkciókat annak érdekében, hogy a Google ne akadályozza meg, ha vezeték nélküli szolgáltatókkal és okostelefon-gyártókkal akarnak üzletet kötni. Garantálniuk kellett például, hogy a keresések az alkalmazásokon belül maradjanak, és soha nem nyúlnak ki az internetre.

A Google-t azzal is vádolják, hogy bevételmegosztási megállapodások keretében évente mintegy 10 milliárd dollárt fizetett az okostelefon-gyártóknak, köztük a Samsung Electronicsnak, valamint a vezeték nélküli szolgáltatóknak, ha beleegyeznek abba, hogy a Google Search lesz a mobilok alapértelmezett keresője. Az Apple ennél drágábban adta ezt a lehetőséget: már a per egy 2021-ben tartott fordulóján kiderült, nagyjából évi 15 milliárd dollárjába került a Google-nek, hogy monopolhelyzetbe kerüljön keresőjével az iPhone-okon.

A perben előkerült ezzel kapcsolatban a Samsung egyik vezetőjének a belső e-mailje is, amelyben arra panaszkodik, hogy a Google egyszerűen megveszi a partnereit, hogy kiszorítsa a vetélytársait.

A Google szerint üzleti gyakorlata nem sért törvényeket.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.