A Brüsszeli Bizottság két ügyben is indított trösztellenes vizsgálatot az amerikai Qualcomm üzleti gyakorlatával kapcsolatban. A tengerentúli félvezetőcég jelenleg a vezető gyártója az okostelefonokba, táblagépekbe és egyéb vezeték nélküli eszközökbe épített, a hálózati kapcsolat alapját adó úgynevezett baseband chipkészleteknek. Mindkét ügy ezekkel a termékekkel kapcsolatos.
Kizárólagosság és dömpingárazás?
Az első eljárás azt vizsgálja, hogy a vállalat valóban felkínált-e különféle pénzügyi ösztönzőket a vevőinek, hogy a chipkészletet kizárólag (vagy majdnem kizárólag) tőle vegyék meg. A második vizsgálat pedig a cég árazási gyakorlatát veszi górcső alá, mivel az gyanú merült fel, hogy a Qualcomm költség alatti árakat alkalmaz a versenytársak kiszorítása érdekében.
Az uniós piaci verseny szabályainak a betartásáért felelős bizottsági tag, Margrethe Vestager így kommentálta a bejelentést: "Azért indítjuk el ezeket a vizsgálatokat, mert biztosak akarunk lenni abban, hogy a technológiai szállítók a termékeik tényleges értéke alapján versenyeznek a piacon. Ma már rengetegen használnak okostelefont és táblagépet, és biztosítani akarjuk, hogy ők valós értéket kapjanak a pénzükért. A hatékony verseny a legjobb módja annak, hogy ösztönözzük az innovációt."
Az LTE is egyre nagyobb üzlet a chipgyártóknak
Márpedig a verseny egyre kiélezettebb a vezeték nélküli baseband chipek globális piacán, ahol tavaly már 22,1 milliárd dollár értékű üzletet bonyolítottak a gyártók. Az éves növekedés is elég impresszív, 2013-ról 2014-remeghaladta a 14 százalékot – derül ki a Strategy Analytics elemzéséből. Ez volt az első év, amikor az LTE rendszerchipek értékesítéséből származó bevétel meghaladta a 3G technológiájúakét.
A mobil baseband chipek piaca a gyártói oldaláról nézve meglehetősen "fejnehéz", a három legnagyobb szállító – sorrendben a Qualcomm, a MediaTek és a Spreadtrum Capture – adja az éves mennyiség 80 százalékát. Rajtuk kívül az ötösfogatba még a Marvell és az Intel fér be. Ami az ezeknek a termékek az értékesítéséből származó globális bevételt illeti, a Qualcommé a 66 százalék, őt követi kevesebb mint a harmadával, 17 százalékkal a MediaTek, míg a Spreadtrum részesedése alig 5 százalék.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak