Egy friss tanulmány szerint nem igaz, hogy a mesterséges intelligenciára épülő toborzási szoftverek növelnék az újonnan felvett munkaerő sokféleségét.

A munkehelyi felétel során használt, MI-alapú szoftverek mellett általában azzal érvelnek, hogy az automatizálásból fakadó hatékonyságnövelés mellett kiküszöbölhetik a folyamatból az emberi elfogultságot, és segíthetnek megvalósítani a sokszínűséggel, egyenlőséggel vagy befogadással kapcsolatos célokat. Mivel ezek a rendszerek a testbeszéd elemzésére és a jelöltek érzelmi intelligenciájának előrejelzésére szolgáló gépi tanuló algoritmusokat is alkalmaznak, viszont elvileg nem veszik figyelembe a jelöltek nemét vagy származását, igazságos megoldásnak tűnnek a dolgozók értékelésére, mert kézenfekvő módon több embert nyilvánítanak alkalmasnak a korábban alulreprezentált csoportokból.

Legalábbis ez a szállítók ígérete, ami a Cambridge-i Egyetem kutatóinak a héten közzétett tanulmánya szerint tényleg csak ígéret, maguk a szoftverek viszont alig képviselnek többet az "automatizált áltudománynál". Az általuk reprodukált kereskedelmi modellen keresztül azt vizsgálták, hogy az MI hogyan jósolja meg az egyes emberek személyiségét a róluk készült felvételek alapján, illetve hogyan azonosítja a főbb személyiségjegyeket. Ennek során pedig arra jutottak, hogy a szoftveres előrejelzéseket befolyásolják az emberek arckifejezésében, megvilágításában vagy hátterében bekövetkező változások, sőt még a ruházatuk is, aminek nyilvánvalóan semmi köze az álláskereső képességeihez.

A toborzás a saját farkába harap

A mesterséges intelligencia toborzási célokra való alkalmazása ebben a formában tehát hibás, ha még a fény, a telítettség és a kontraszt módosításai is befolyásolhatják a gépi intelligencia által osztogatott pontszámokat. Az egyik kutató a The Registernek nyilatkozva elmondta, hogy eredményeiket korábbi tanulmányok is alátámasztják, amelyek kimutatták például, hogy a videointerjúk során egy fejkendő vagy egy szemüveg, esetleg a háttérben lévő könyvespolc hogyan alakítja az értékelést. A gépi tanuló rendszerek ugyanis a korábbi sikeres jelöltekhez kapcsolódó tulajdonságokat keresik, ezért nem hogy a sokszínűséget nem támogatják, de éppenséggel a hasonló megjelenésű embereket keresik.

A szakember szerint a gépi tanuló modelleket prediktívnek tekintjük, de azokat szükségszerűen a múltbeli adatok alapján képezik ki, így döntéseik is a múltban hozott döntéseket iterációi, aminek nem sok köze van a jövőhöz. Amikor az ilyen eszközök a már meglévő adatkészletek feldolgozásával tanulnak, akkor létrejön egy "visszacsatolási hurok" aközött, hogy a munkáltatók milyen jelentkezőket tartanak ideális munkavállalónak, és aközött, hogy az automatizált toborzási eszközökmilyen kritériumokat használnak a megfelelő jelöltek kiválasztásához. Érdemes megjegyezni, hogy az átláthatatlanság a pályázók között is bizalmatlanságot szül, és csak harmad részük szerint zárhatók ki vagy mérsékelhetők vele a származási, életkori vagy nemi előítéletek.

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.