Megmérték az egyik fontos, az adattárolás biztonságát befolyásoló összetevő, a merevlemez megbízhatóságát.

Az adat biztonságát garantálni hivatott speciális adatszervezési módok miatt egyre kevesebb szó esik az adatot tároló eszközök megbízhatóságáról. Pedig meglehetősen fontos kérdés, hogy maguk a merevlemezek mennyire megbízhatóak. A felhőszolgáltatók érthető okokból erről ritkán közölnek adatokat: ők garantálnak valamilyen rendelkezésre állást, latenciát stb., az ügyfél számára így másodlagos kérdés, hogy azt a szolgáltató meleg vízzel, speciális merevlemezzel vagy épp szalagos tárolóval biztosítja.

A Backblaze azonban kivételt tesz: 2013 óta rendszeresen közöl statisztikákat a tárolóiban használt merevlemezek meghibásodási gyakoriságáról. Ezt amolyan bizalomerősítő eszköznek szánja, tekintve, hogy elsősorban felhőalapú tárolási és biztonsági mentési szolgáltatatásokat nyújt ügyfeleinek.

Öreg HDD nem vén HDD

A 2021-es összesítésben több mint 200 ezer merevlemez meghibásodási statisztikáit összesítették és elemezték (a boot-meghajtók, melyek SSD-k, nem szerepelnek a statisztikában). Az elemzés azért is tanulságos, mert a piac mind a négy meghatározó gyártója (HGST – Hitachi Global Storage Technologies, Seagate, Toshiba, Western Digital) szerepel benne. Csak olyan típusok adatait használták fel, melyekből legalább 60 darab működött.

És akkor jöjjön a tavalyi év legnagyobb meglepetése: a legöregebb merevlemezek bizonyultak a legmegbízhatóbbnak. Egy átlagosan 80 hónapja üzemelő 6 terabájtos Seagate-meghajtótípus (modell: ST6000DX000) évesített meghibásodási aránya (AFR – Annualized Failure Rate) mindössze 0,11 százalék volt. Az AFR a következő képlettel áll elő: AFR = (meghajtó meghibásodásának száma / [üzemi napok száma / 365]) × 100.

Ez persze nem jelenti azt, hogy az újabb típusok megbízhatatlanabbak lennének. Nagyon jól szerepelt két, tavaly bevezetett típus is. Egy 16 terás Wester Digital (WD) (WUH721816ALE6L0-s modell), amelynek átlagos életkora épp csak átlépte az 5 hónapot, 0,14 százalékos AFR-t produkált. A Toshiba szintén 16 terás típusa (MG08ACA16TE) pedig 0,91 százalékot. Utóbbi meghajtók még fiatalabbak, átlagéletkoruk nem éri el a 3,6 hónapot. Az eredmények az üzemidő rövidsége miatt egyelőre nem mérvadóak, hangsúlyozza a Backblaze.

A teljes minta AFR-je 1,4 százalék volt 2021-ben. 2019-ben 1,62 százalék, 2020-ban pedig 1,54 százalék volt az összesített AFR. Ez megerősítette, hogy javul a merevlemezek megbízhatósága.

Az elmúlt három évet nézve az is kiderült, mely gyártóknál van a legnagyobb ingadozás a megbízhatóság terén. A Seagate-nél mérték a legnagyobb kilengéseket, míg a Hitachi meghajtóinak meghibásodási rátája folyamatosan 1 százalék alatt maradt.

 
Blackblaze Driver Stat 2021
Infogram


A 2021-es adatok szerint a nagyobb kapacitású modellek (12, 14 és 16 terabájt) megbízhatóbbak: 1,01 százalékos AFR-t produkáltak. A 10 terás és kisebb kapacitású meghatók viszont 1,27 százalékot. A nagyobb kapacitású modellek jellemzően újabbak is, átlagosan 33 hónaposak, míg a kisebbek átlagos élettartama közelít a 45 hónaphoz. Az öregedéssel a tapasztalatok alapján szaporodnak a meghibásodások, de hogy milyen mértékben, az csak a következő években derül ki.

Számít az ár és a függetlenség

Ha így kimérik, melyik a legmegbízhatóbb merevlemez, miért nem csak abból vesznek? A felhőszolgáltatók evangelistája, Andy Klein tavalyi adatokat kiértékelő blogbejegyzésében is foglalkozik ezzel a kérdéssel. Mint írásából kiderül, a tárolók beszerzésénél több szempont is figyelembe vesznek.

A Backblaze azzal a előfeltételezéssel tervezte meg az architektúráját, hogy a meghajtók meghibásodnak. Ezért felépítettek egy olyan adatvesztés elleni védelmet, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos teljesítményparamétereken belül a legolcsóbb meghajtót vásárolják meg. Egyébként sem biztos, hogy a meghibásodott meghajtót sikerül ugyanolyan modellel pótolni. 2016-ban a négy legnagyobb gyártó összesen 17 különböző modelljét használták, míg 2021-ben 24 modellt, amivel Klein szerint a gyártói függőséget is tudták csökkenteni.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.