Az adat biztonságát garantálni hivatott speciális adatszervezési módok miatt egyre kevesebb szó esik az adatot tároló eszközök megbízhatóságáról. Pedig meglehetősen fontos kérdés, hogy maguk a merevlemezek mennyire megbízhatóak. A felhőszolgáltatók érthető okokból erről ritkán közölnek adatokat: ők garantálnak valamilyen rendelkezésre állást, latenciát stb., az ügyfél számára így másodlagos kérdés, hogy azt a szolgáltató meleg vízzel, speciális merevlemezzel vagy épp szalagos tárolóval biztosítja.
A Backblaze azonban kivételt tesz: 2013 óta rendszeresen közöl statisztikákat a tárolóiban használt merevlemezek meghibásodási gyakoriságáról. Ezt amolyan bizalomerősítő eszköznek szánja, tekintve, hogy elsősorban felhőalapú tárolási és biztonsági mentési szolgáltatatásokat nyújt ügyfeleinek.
Öreg HDD nem vén HDD
A 2021-es összesítésben több mint 200 ezer merevlemez meghibásodási statisztikáit összesítették és elemezték (a boot-meghajtók, melyek SSD-k, nem szerepelnek a statisztikában). Az elemzés azért is tanulságos, mert a piac mind a négy meghatározó gyártója (HGST – Hitachi Global Storage Technologies, Seagate, Toshiba, Western Digital) szerepel benne. Csak olyan típusok adatait használták fel, melyekből legalább 60 darab működött.
És akkor jöjjön a tavalyi év legnagyobb meglepetése: a legöregebb merevlemezek bizonyultak a legmegbízhatóbbnak. Egy átlagosan 80 hónapja üzemelő 6 terabájtos Seagate-meghajtótípus (modell: ST6000DX000) évesített meghibásodási aránya (AFR – Annualized Failure Rate) mindössze 0,11 százalék volt. Az AFR a következő képlettel áll elő: AFR = (meghajtó meghibásodásának száma / [üzemi napok száma / 365]) × 100.
Ez persze nem jelenti azt, hogy az újabb típusok megbízhatatlanabbak lennének. Nagyon jól szerepelt két, tavaly bevezetett típus is. Egy 16 terás Wester Digital (WD) (WUH721816ALE6L0-s modell), amelynek átlagos életkora épp csak átlépte az 5 hónapot, 0,14 százalékos AFR-t produkált. A Toshiba szintén 16 terás típusa (MG08ACA16TE) pedig 0,91 százalékot. Utóbbi meghajtók még fiatalabbak, átlagéletkoruk nem éri el a 3,6 hónapot. Az eredmények az üzemidő rövidsége miatt egyelőre nem mérvadóak, hangsúlyozza a Backblaze.
A teljes minta AFR-je 1,4 százalék volt 2021-ben. 2019-ben 1,62 százalék, 2020-ban pedig 1,54 százalék volt az összesített AFR. Ez megerősítette, hogy javul a merevlemezek megbízhatósága.
Az elmúlt három évet nézve az is kiderült, mely gyártóknál van a legnagyobb ingadozás a megbízhatóság terén. A Seagate-nél mérték a legnagyobb kilengéseket, míg a Hitachi meghajtóinak meghibásodási rátája folyamatosan 1 százalék alatt maradt.
A 2021-es adatok szerint a nagyobb kapacitású modellek (12, 14 és 16 terabájt) megbízhatóbbak: 1,01 százalékos AFR-t produkáltak. A 10 terás és kisebb kapacitású meghatók viszont 1,27 százalékot. A nagyobb kapacitású modellek jellemzően újabbak is, átlagosan 33 hónaposak, míg a kisebbek átlagos élettartama közelít a 45 hónaphoz. Az öregedéssel a tapasztalatok alapján szaporodnak a meghibásodások, de hogy milyen mértékben, az csak a következő években derül ki.
Számít az ár és a függetlenség
Ha így kimérik, melyik a legmegbízhatóbb merevlemez, miért nem csak abból vesznek? A felhőszolgáltatók evangelistája, Andy Klein tavalyi adatokat kiértékelő blogbejegyzésében is foglalkozik ezzel a kérdéssel. Mint írásából kiderül, a tárolók beszerzésénél több szempont is figyelembe vesznek.
A Backblaze azzal a előfeltételezéssel tervezte meg az architektúráját, hogy a meghajtók meghibásodnak. Ezért felépítettek egy olyan adatvesztés elleni védelmet, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos teljesítményparamétereken belül a legolcsóbb meghajtót vásárolják meg. Egyébként sem biztos, hogy a meghibásodott meghajtót sikerül ugyanolyan modellel pótolni. 2016-ban a négy legnagyobb gyártó összesen 17 különböző modelljét használták, míg 2021-ben 24 modellt, amivel Klein szerint a gyártói függőséget is tudták csökkenteni.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak