Nayib Bukele salvadori elnök már évekkel ezelőtt all-int mondott a bitcoinra, miután nem csak a világon elsőként fogadta el a kriptovalutát törvényes fizetőeszközként egy geotermikus energiával működtetett, kriptobányászatra épülő város és a bitcoinhoz kapcsolódó első államkötvények kibocsátásának terveivel kápráztatta el a közönséget. Ez utóbbi előtt a kriptopiaci visszaesés időközben le is zárta az utat, a hitelfelvételi költségek növekedésével és a tetemes államadóssággal küzdő Salvadorban pedig a közgazdászok szerint a bitcoin már régen nem a megoldást jelenti, hanem maga is a probléma részévé vált.
A kriptovaluta nem adott érdemi lökést a növekvő bűnözés mellett gyengélkedő salvadori gazdaságnak, bár mindent megtettek a felhasználás ösztönzésére: az éves költségvetésük néhány százalékára rúgó befektetéseken túl összerántották a digitális banki infrastruktúrát, és bitcoinos ATM-ekkel szórták tele az utcákat. A rendszert kiszolgáló BitGo azonban a hírek szerint úgy sem győzte a terhelést, hogy a hivatalos kriptós alkalmazás meg sem jelent az Apple vagy a Huawei platformján, mialatt a digitális utópiába igyekvő kormányzat nagyon is analóg módon oszlatta az infláció és a hatalmas szegénység miatt tüntető tömeget.
Amit támadnak, azt ő is meghosszabbítja
A Futurism riportja alapján 2025 március elejéig a salvadori polgárok kevesebb mint 2 százaléka vette át a nagy felhajtással bevezetett pénzügyi technológiát. Mivel a kriptovaluta önmagában nem biztosít új lehetőségeket a törvényes megélhetésre, a börtönök telítettsége több mint háromszorosára emelkedett 2021 és 2024 között, ami a lap szerint azt is eredményezte, hogy sokan tartják egymáshoz tartozó dolognak a kriptobizniszt és az állami erőszak fokozódását. Annak ellenére, hogy az összes vállalkozástól megkövetelik a bitcoin elfogadását, a dolog nehézkesen működik, és nem úgy tűnik, hogy ez a jövőben megváltozna.
Bukele "kriptojátékának" legnagyobb kudarca a beszámoló szerint az lett, hogy nem sikerült rávennie a nemzetközi piaci szereplőket a virtuális vagyon Salvadorba irányítására. Erre azonban az elnök a tétek további emelésével válaszol: a közelmúltban felgyorsította az említett "Bitcoin City" építését, amelynek eddigi erdménye néhány négyzetkilométernyi őserdő letarolása és néhány száz őslakos család kitelepítése volt. Ezzel párhuzamosan lemondott egy 3,5 milliárd dolláros IMF-kölcsönről is, amelynek egyik feltétele az állami bitcoin-tranzakciók korlátozása és a bitcoin-felhalmozás leállítása lett volna.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak