Kezdetben pár tízezer, később másfélmillió bankkártyártól volt szó, mostanra azonban már tízmilliónál is több kártyatulajdons aggódhat, vajon valaki épp az ő nevében vásárol-e be az interneten.
Pénteken került nyilvánosságra a legújabb banki adatlopásról szóló első hír, amikor a MasterCard és a Visa figyelmeztetést küldött körbe az amerikai bankok számára. Vasárnapra azonban már az addig arányaiban viszonylag kicsinek számító incidensről kiderült, hogy a tízmilliót is meghaladhatja azon bankkártyák adatainak száma, amelyeket sikeresen másoltak le illetéktelenek egy internetes fizetési szolgáltató rendszeréből.



Ki vásárolt a kártyácskámmal? Az adatok kikerüléséért a Global Payments vállalat tehető felelőssé. Az első vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az online tranzakciókat lebonyolító, atlantai székhelyű cég rendszerébe még január 21-én és február 25-én juthattak be hackerek, akik lemásolták a kártya-adatbázis egy részét. Ezen belül a kártyák azonosításához használt Track 1 és Track 2 információkat szerezhették meg, amely ugyan nem tartalmaz minden fontos adatot (többek között az ügyfelek nevét és lakcímét sem), ám néhány kifejezetten érzékeny információt igen.

130 millió
Bár súlyosnak hangozhat a mostani incidens, ám a tízmilliós adatlopás még közelében sincs a rekordernek. 2009-ben a Heartland Payment Systems vállalat fizetési rendszeréből 130 milliónál is több bankkártya adatait szerezte meg egy 28 éves hacker.
A Track 2-ben található például az ügyfél bankszámlájának száma, a kártya lejáratának dátuma, valamint az a háromjegyű titkos kód, amely a bankkártyák hátoldalán található. Ezen adatok birtokában például kifejezetten könnyű a kártya fizikai birtoklását nem igénylő tranzakciókat, például internetes vásárlásokat lebonyolítani, de úgynevezett klónkártyákat is készíthetnek a bűnözők.

Itthon kicsi a veszély Mivel a Global Payments leginkább a New York-i taxitársaságok és fizetős parkolók bankkártyás tranzakcióit bonyolítja, a szakértők szerint leginkább azoknak érdemes gyakrabban ránéznie számlájuk alakulására, akik az év első hónapjaiban az amerikai nagyvárosban taxiztak vagy parkoltak, és kártyával fizettek.

A Visa és a MasterCard egyelőre úgy nyilatkozott, hogy saját rendszereiket közvetlenül nem érintette az incidens, az FBI pedig nyomozást kezdett az ügyben. Eközben a Global Payments-t ideiglenesen mindkét kártyacég kizárta rendszeréből, így gátat vetve az esetleges további visszaéléseknek.

Újabb réseket használhatnak ki a kiberbűnözők
Lyukas a Google pénztárcája
A mobil bankolás és a virtuális pénz a hackerek idei célja

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.