Ha egy böngészőben olyan biztonsági rést fedeznek fel, hogy már kormányszinten is óvják a polgárokat a használatától, ott valami nagy baj lehet. Az Internet Explorerre ismét rájár a rúd.
Nehéz az Internet Explorer dolga. Az egykor gyakorlatilag monopolhelyzetet élvező böngésző piaci részesedése évek óta apad, a felhasználók előbb a Firefoxot, mostanában pedig a Chrome-ot részesítik előnyben. A közvélemény szerint a Microsoft böngészője lassú, öncélúan kezeli a webes szabványokat - a redmondi vállalat egyik utolsó működő kommunikációs mentsvára az volt, hogy böngészőjük a lehető legbiztonságosabb. Egy új sebezhetőség felfedezése, valamint az ezt követő szerencsétlen válaszlépések viszont ezt a bástyát is aláaknázhatják.

Achtung, gefährlich! Jó sokáig lappangott a legújabban felfedezett biztonsági rés az Internet Explorerekben, mivel gyakorlatilag a 9-es változattól visszafelé valamennyi Windows operációs rendszer alatt futó mindegyik ma használt verziót érint. A hibát egy luxemburgi biztonsági szakértő, Eric Romang fedezte fel, méghozzá saját számítógépén: a Poison Ivy nevű kártékony kód elvben nem juthatott volna át a böngészők védelmén, ezért első körben a szakember a sokat szapult Flash újabb sérülékenységére gyanakodott, ám hamar kiderült, hogy a beépülőnek semmi köze nem volt a fertőzéshez.



Annál több az Internet Explorer saját motorjának: az adathalász kódot a Microsoft böngészőjének egyik régóta meglévő "titkos bejárata" engedte át: a felhasználókat egy olyan weboldalra irányítja, ahonnan letöltődik a malware, amely külső rosszakaróknak ad lehetőséget a számítógép irányításának átvételére.

Egy ilyen rés önmagában is veszélyes, ám a tény, hogy gyakorlatilag az összes jelenleg használt Internet Explorer verzió érintett, még kritikusabbá tette a helyzetet. A Microsoft pedig nem volt túl meggyőző az első reakcióval: egyrészt elérhetővé tett ugyan egy javítókészletet, ám ez egy viszonylag bonyolult, rendszergazdai tudásszintet igénylő megoldás, ezért az átlagfelhasználók többsége számára használhatatlan. Ezután a redmondi vállalat azzal védekezett, hogy az Internet Explorer 10-es változatában már nincs meg ez a rés - ez csupán azért kellemetlen, mivel ez a verzió a Windows 8 beépített böngészője, régebbi operációs rendszereken nem fut.

A legnagyobb marketingkatasztrófa a német szövetségi kormány hivatalos nyilatkozata, amelyben szakértői véleményekre hivatkozva óva intik a felhasználókat az Internet Explorer használatától, és azt ajánlják, hogy a probléma teljes megoldásáig váltsanak más browserekre.

Adatszivárgás a Dropboxban, levélszemét az inboxban
Windows-frissítésnek álcázza magát a kiberháborús fegyver
Microsoft: tudjuk, hogy sokan utálják az Internet Explorert!

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.