Átlag fölött nőtt azoknak az informatikai vezetőknek a befolyása – meg persze a felelőssége és a kompenzációs csomagja is –, akik a vállalatok adatait kezelik.

Dollárban számolva közelít a 760 ezerhez azoknak az európai informatikai vezetőknek az éves kompenzációs csomagja, akik vállalatuk adatainak kezeléséért felelnek. Ezzel párhuzamosan a befolyásuk is nőtt: egyre többen jelentenek közvetlenül az első számú vezetőnek, derül ki a chicagói székhelyű, de a globális piacon dolgozó Heidrick & Struggles vezetési tanácsadó (és fejvadász) cég egy friss kutatásából.

A big data megjelenése óta folyamatos az adatvezérelt döntéshozatal térhódítása, aminek a generatív mesterséges intelligencia és a multimodális nyelvi modellek térnyerése minden korábbinál nagyobb lendületet adott. Bár a vállalatok érettsége ezen a téren nagyon eltérő, általános tendencia, hogy sok felső vezető az MI-től várja a döntéshozatal javulását, vállalata működésének észszerűsítését, új üzleti modellek megtalálását.

A vállalatok már nem kísérletezni akarnak, hanem a technológiába történő befektetések megtérülését is látni szeretnék, derül ki a kutatásból. A tanulmányhoz több mint 400 adatkezelésért felelős felső vezetőt kérdeztek meg (kb. negyede európai), akiknek több mint négyötöde (82 százalék) mondta, hogy funkciója az üzleti stratégia része (2023-ban 76 százalékuk mondta ezt).

De ennél is látványosabb, hogy egy év alatt 17-ről 31 százalékra nőtt azok aránya, akik közvetlenül a vezérigazgatónak adnak számot munkájukról (több mint kétharmaduk a felső vezetés tagjaként). Ezen a téren egyébként az amerikai vállalatok járnak az élen: ott a globális átlagnál jóval nagyobb azoknak a CDO-knak, azaz Chief Data Officereknek – vagy azzal ekvivalens pozíciót betöltőknek – az aránya, akiknek van szavuk értékesítési és piacra lépési kérdésekben. Emiatt szorosan együtt dolgoznak a pénzügyi vezetőkkel, a jogi, a compliance és a kockázatelemzési, valamint a marketing területtel.

A cégvezetés az adatokat szívesebben bízza olyan vezetőre, aki kipróbált munkatárs, és megfelelő domaintudással rendelkezik. A válaszadóknak mindössze 16 százaléka mondta, hogy kevesebb mint egy éve tölti be a CDO pozíciót, míg 31 százalékuk legalább öt éve irányítja vállalatánál az adatterületet. Akik öt évnél kevesebb ideje vannak egy szervezetnél, jellemzően ők is az iparágból érkeztek.

Nagyobb hatalom, nagyobb felelősség – több pénz

A CDO pozíció súlyának növekedését a javadalmazás is követte. A kutatás szerint átlag feletti mértékben emelkedik az adatterületekért (köztük az MI-ért) felelős vezetők fizetése. Ez Európában jelenleg évi 471 ezer dollár (kb. 185 millió forint), ami 293 ezer dollárnyi alapfizetésből és 178 ezer dollárnyi készpénzes bónuszból áll össze. Ez a 2023-ban mért 382 ezer dollárhoz képest mintegy 23 százalékos növekmény. Ám ez csak a javadalmazás egy része. Az egyéb juttatásokkal (pl. részvényopció) az európai átlag már közelít 760 ezer dollárhoz (mintegy 300 millió forint), ami viszont több mint harmadával magasabb a 2023-ban mértnél (565 ezer dollár).

Az amerikai CDO-k bankszámlája még jobban dagad: átlagosan évi 1,13 millió dollárral (közel 515 millió forint) gyarapodhatnak – már ha hozzák az elvárt eredményeket. A fix fizetés átlagosan "csak" 387 ezer dollár, a többi már a bónuszból (245 ezer dollár) és az egyéb, hosszú távú teljesítményt elismerő juttatásokból (498 ezer dollár) jöhet össze. Az európai CDO-kat egy vigasztalhatja: tengerentúli kollégáiknak nem vagy csak minimálisan emelkedett a kompenzációs csomagja 2023-hoz képest.

A Heidrick & Struggles tanulmánya »

Közösség & HR

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.