Olyan technológiákat keresnek, amelyekkel képesek lehetnek a valódi emberektől teljesen megkülönböztethetetlen online személyiségeket előállítani.

Az amerikai védelmi minisztérium összhaderőnemi különleges műveleti parancsnoksága (Joint Special Operations Command, JSOC) olyan cégeket keres, amelyek segítségével olyan meggyőző mélyhamisított (deepfake) internetfelhasználókat hozhatna létre, hogy azokat sem az emberek, sem a gépi rendszerek ne legyenek képesek kiszűrni. A The Intercept által ismertetett közbeszerzési dokumentum szerint a különleges műveleti erők (Special Operations Forces, SOF) alkalmaznák a fejlett technológiával felépített online személyiségeket a közösségimédia-platformokon és más online csatornákon.

A lap szerint a JSOC "egyedi személynek látszó, emberként felismerhető, de a valóságban nem létező" felhasználói profilokat alkotna, amelyek hitelességét a megfelelő minőségű képek, videók és hanganyagok is erősítenék, kialakítva "a közösségimédia-algoritmusok által észlelhetetlen virtuális környezetet". A cikkből kiderül, hogy a Pentagon az elmúlt években már próbálkozott ilyesmivel, igaz, nem mindig sikeresen: 2022-ben például a Meta és a Twitter eltávolított egy olyan hálózatot, ami a parancsnokság által üzemeltetett hamis fiókokat használt, és a fentiekhez hasonló módszerekkel hoztak létre.

Nem megnyugtató az új irány

Két évvel később a Reuters vizsgálata is felfedett egy hamis felhasználókkal futtatott kampányt, amelynek célja a kínai Covid-oltásokba vetett bizalom aláásása lehetett. Az újabb dokumentumokkal együtt ez azért is érdekes, mert az amerikai kormányzat folyamatosan figyelmeztet a mélyhamisítás és az MI-vel generált tartalom által okozott dezinformációra és az információs ökoszisztéma károsodásra. Az SOF-ügynökök ehhez képest a "publikus online fórumokról való információgyűjtéshez" alkalmaznák ugyanezeket a képességeket, megtévesztve az emberi felhasználókat és a platformok védelmi rendszereit is.

Ahogy a Futurism beszámolója is felhívja rá a figyelmet, a titkosszolgálatok éppenséggel mindig is ott ólálkodtak az online üzenőfalakon és a közösségimédia-csatornákon, de a digitális felügyeleti és befolyásolási képességek ilyen irányú fejlesztése így is figyelemre méltó fejlemény lehet az internetes hírszerzési műveletek megközelítésében. A szakértők nem véletlenül figyelmeztetnek rá, hogy az amerikai védelmi szektor nyilvános lépései másokat is arra ösztönözhetnek, hogy ugyanezt tegyék, ami tovább nehezítheti a valóság kihámozását, és még jobban összezavarhatja a geopolitikai viszonyokat.

Közösség & HR

A Baidu vezére szerint az MI-cégek 99 százaléka ki fog pukkanni

A kínai Google-ként emlegetett óriás első számú embere ugyanakkor elismerően nyilatkozott a nagy nyelvi modellek fejlődésével kapcsolatban.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.