Akár az amerikai technológiai nagyvállalatok ellen folyó hatósági vizsgálatok megváltoztatásával, potenciális következményeinek csökkentésével is járhat az a Brüsszelben most zajló felülvizsgálati folyamat, amelyre leginkább azért van szükség, mert Washingtonban új vezető kezdi meg a munkát. Mindezt a Financial Times írta meg kedden, az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva.
A lapnak név nélkül nyilatkozó magas rangú uniós diplomata úgy értékelt, hogy a tavalyi választás után szintén új felállással működő Európai Bizottság helyzete nem lesz könnyű, ha következetesen szeretné betartatni a digitális szolgáltatások és piacok működését szabályozó paragrafusokat (DSA, DMA). Az Egyesült Államok 47. elnökeként jövő hétfőn hivatalba lépő Donald Trump kegyeit látványosan keresik a techcégek vezérei, akik a jó kapcsolatot arra használhatják fel, hogy védelmet kapjanak az EU "vegzálásától".
A felülvizsgálat kiterjed minden olyan ügyre, amelyet tavaly március óta indítottak az EU digitális piacokra vonatkozó szabályozása alapján. Ennek befejezéséig pedig "minden döntést és potenciális bírságot szüneteltetnek", ugyanakkor az ügyekkel kapcsolatos technikai munka folytatódik.
Más források ezzel párhuzamosan arról számoltak be, hogy a brüsszeli szabályozók "politikai utasításra várnak", hogy végleges döntést hozhassanak a Google-t, az Apple-t és a Metát érintő ügyekben.
Nincs itt semmi látnivaló!
Az értesülésekre reagálva az EB szóvivője azt közölte, hogy nincs szó semmiféle felülvizsgálatról, pusztán teljesen normális eljárás keretében értékelik a szóvan forgó ügyeket. Utóbbinak pedig természetesen semmi köze Trump beiktatásához. A Reuters érdeklődésére Henna Virkkunen uniós politikáért felelős biztos szintén azt hangsúlyozta válaszlevelében, hogy az uniós vizsgálatok a szokásos módon folytatódnak, és nem született döntés azok felfüggesztéséről.
Bármennyire is igyekszik Brüsszel céljai és módszerei változatlanságát súlykolni, az tagadhatatlan, hogy gyökeresen megváltozhat a helyzet, amennyiben az új washingtoni kabinet késznek mutatkozik erőteljesen reagálni ezekre az eljárásokra. A hétfőtől az Egyesült Államok 47. elnökeként tevékenykedő Trumpot mindenesetre a Meta alapító-vezére már múlt héten felszólította, hogy nyújtson védelmet az EU-s szabályozás égisze alatt folytatott vizsgálatokra, amelyek Mark Zuckerberg olvasatában csak az innovációt megfojtására és az érintett cégek büntetőadóztatására alkalmasak.
Ezzel kapcsolatban Virkkunen közvetlen elődje, a posztját tavaly ősszel átadó Thierry Breton azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy a Bizottságnak vissza kell szorítania a szabályainak gyengítésére irányuló kísérleteket. "Világosan látjuk a szabályozás kikezdését célzó törekvést" – mondta a Reutersnek. "A szabályozás semmiképpen sem cenzúra, ellentétben azzal, amit ellenzői folyamatosan állítanak."
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak