Az indulásakor úttörőnek számító azonnali online üzenetküldő egy hónap múlva végleg lehúzza a rolót.

Június 26-tól nem lesz többé elérhető az ICQ szolgáltatása, derül ki az alkalmazás kezdőoldalára kiírt tájékoztatásból. A még mindig aktív ügyfeleknek privát célra a VK Messengert, munkára pedig a VK WorkSpce-t ajánlják "menekülőútként". 

Az 1996. november 15-én elstartolt platform volt a világ egyik legelső rendszere, amellyel azonnali üzeneteket tudtak váltani a felhasználók. A nevét az angol I Seek You (kb. téged kereslek) kifejezésből eredeztető ICQ-t egy néhány főből álló izraeli cég, a Mirabilis fejlesztette.

Rendszerük gyorsan népszerűvé vált, és az internet korai szakaszának abszolút meghatározó platformja lett. Az ICQ-nak hamarosan olyan üzenetküldőkkel kellett versenyeznie, amelyek mögött a technológiai iparág akkori óriásai álltak. Hiába nyomult azonban az AOL Instant Messengertől kezdve az MSN Messengeren át a Yahoo Messengerig mindenki, az ICQ korai és jó startjának köszönhetően megtartotta vonzerejét.

Kézről kézre járt

Az alkalmazást végül 1998-ban a rivális AOL 287 millió dollárért vásárolta meg, de az eladók a szerződés értelmében a három elkövetkező év teljesítménye miatt további 120 millió dollárral gazdagodtak. Az ICQ egészen jó vételnek bizonyult: például még 2007-ben is jött egy rövid periódus, amikor növelni tudta a bázisát, ráadásul a termék az AOL legnyereségesebb üzletága lett.

2010-ben azonban már leszálló ágban volt a platform, amelyet az AOL 187,5 millió dollárért továbbpasszolt a Digital Sky Technologiesnak, amely később Mail.ru névre váltott. Az ICQ ennek megfelelően főleg az orosz nyelvű területeken tudott releváns, sőt egyes országokban piacvezető maradni az elmúlt évtizedben. Az új tulajdonosnál is sikerült egy feltámadást bemutatni: 2014-ben ismét emelkedni tudott a felhasználói szám.

Az ICQ a 2000-es évek legelején volt a csúcsán, amikor több mint 100 millió regisztrált fiókkal rendelkezett. A 2010-es akvizíció idején ez a szám már 42 millióra olvadt, 2022-ben pedig már csak nagyjából 11 millióan használták havi rendszerességgel. 

A platform nem volt mentes a negatív történetektől sem. Tavaly például a brazil Núcleo Jornalismo hírportál közölt egy anyagot arról, hogy milyen könnyen terjed a gyermekpornográfia az üzenetküldőben, mivel a rendszert nem moderálják megfelelően.

Konzumer tech

Néha kiderül, hogy mit gondolnak rólunk valójában az MI-forradalom hadvezérei

Az OpenAI szuper felkészült technológiai vezetője szerint nem is kár azokért a munkahelyekért, amelyeket megszüntetnek a mesterséges intelligencia miatt.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.