Az ipari robotok alkalmazása nem mai sztori. A különféle összeszerelő-üzemekben, de különösen az autóiparban a dolgozók már évtizedek óta kénytelenek megosztozni a munkán az egyre komolyabb részfeladatokat ellátni képes automatizált gépeken. Ennek ellenére például az igen fejlett japán autóiparban jelenleg is csak körülbelül 15 százalékos a robotdolgozók aránya. Ebben a kontextusban pedig több mint figyelemre méltó az a valóságos invázió, amelyet egy kínai gyár vezényelt le nemrégiben.
Tízből csak egynek kell vécére menni
A mobiltelefonos alkatrészeket gyártó Changying Precision Technology Company dongguani gyárában korábban 650 munkás dolgozott. Ma már viszont csak 60 emberi kolléga felügyeli a munkát, miután a teljes gyártási folyamatot automatizált gépek vették át. A robotizálás keretében nem csupán robotkarok váltották fel az emberi kezeket a futószalag mellett, de a logisztikai feladatokat is önjáró gépek látják el, valamint több más feladatra is automata rendszereket telepítettek.
Az eredmények egyszerre elképesztőek és riasztóak. A közel 600 munkás teendőit 60 robot végzi el, és nem is akármilyen tempóban. A termelékenység majdnem a háromszorosára ugrott, miközben a munka minősége is látványosan javult. Ha hinni lehet a kínai beszámolóknak, akkor a korábban tapasztalt (meglehetősen magasnak tűnő) 25 százalékos hibaarányt 5 százalék alá sikerült levinni.
A keményen dolgozó kínai kisembereknek további rossz hír, hogy a cég a folyamatok fejlesztése után még ennél is kevesebb, mindössze 20 alkalmazottal is megoldhatónak látja a gyár működtetését.
Mindenhol ott vannak
Mint az a fenti példából is látható, egyáltalán nem a távoli jövő lehetősége az, hogy a gépek elvegyék az emberek munkáját. Ráadásul a technológia fejlődésével ez már nem csupán a rendkívül egyszerű, futószalag mellett végzendő feladatok esetében válik valósággá. Csak a közelmúltból említhető próbálkozás a borászatban, az egészségyügyben vagy éppen a videokonferenciák területén az automatizált eszközök bevetésére. Tavaly az Amazon a raktáraiban még csak segéderőnek állított be robotokat, de egy tanulmány szerint egy-két évtizeden belül minden második jelenlegi amerikai állást képesek lesznek automata gépekkel ellátni.
Bár a robotikapárti kutatók sietnek megnyugtatni az aggódókat azzal, hogy a robotok csupán a mechanikus, lélekölő tevékenységeket végzik el, és mellette számtalan új munkahely jön létre, egyre többen hívják fel a figyelmet arra, hogy a gyártásban a robotok elterjedése globális munkapiaci – végső soron pedig gazdasági – katasztrófához is vezethet. Bár valóban jönnek létre új munkahelyek a robotikai ipar fejlődésével, azok száma össze sem vethető a munka nélkül maradottakéval.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak