Szélsőséges lépéssel igyekszik Kuvait az ország energiahálózatát védeni a túlzott terheléstől: április végén a hatóságok illegálisnak minősítették az eddig hallgatólagosan megtűrt, szürke zónában lévő kriptovaluta-bányászatot. A lépés mögött a Perzsa-öböl partján elhelyezkedő emírségben kibontakozó energiaválság áll, amelyben nem elhanyagolható szerepet játszanak a normál háztartások sokszorosát fogyasztó bányásztelepek.
A belügyminisztérium az elmúlt napokban széles körű kampányba kezdett a kriptovaluta-farmok ellen, mivel ezek működése "közvetlen veszélyt jelent a közbiztonságra" azáltal, hogy áramkimaradásokat okozva kockáztatják a lakosság, a vállalkozások és egyéb szolgáltatások energiaellátását.
A hivatalos tájékoztatás szerint az első körben a dél-kuwaiti Al-Wafrah régióra összpontosító akcióban mintegy 100 helyszínen razziáztak. A helyek beazonosítása abból a szempontból nem volt nehéz, hogy egyes farmok akár 20-szor annyi áramot is fogyasztottak, mint egy átlagos háztartás. A rajtaütések jól mérhető eredményre vezettek: a kormányzat szerint a térség energiafogyasztás nagyjából 55 százalékkal csökkent.
Tilt, tűr, támogat
Kuvait vonzó eddig igen vonzó helyszínnek minősült a kriptobányászok szemében, hiszen az elektromos áram a jelentős állami támogatásnak köszönhetően globális összevetésben is kifejezetten olcsónak számít. A kitermelést pedig még profitábilissá tette a bitcoin és más valuták árfolyamányak tavalyi felpattanása. És ugyan az országban 2023 óta tilos a kriptopénzekkel történő kereskedés, a bányászat eddig jogilag nem volt tiltott.
Mindezt a terhelést azonban az ország infrastruktúrája egyre nehezebben viselte. A népességnövekedés, az urbanizáció és a globális felmelegedés egyaránt fokozza a felhasználást, amit az előregedő erőművek már nem tudnak biztonságosan kielégíteni. A helyzet különösen az extrém magas hőmérsékletű nyári hónapokban válik kritikussá, így érthető, miért indult a kormányzat "tavaszi hadjárata".
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak