Annyian álltak rá a kriptopénzek kitermelésére, hogy az komolyan veszélyeztette a közel-keleti monarchia energiabiztonságát. Az állam valóságos hajtóvadászatot indított a farmok ellen.

Szélsőséges lépéssel igyekszik Kuvait az ország energiahálózatát védeni a túlzott terheléstől: április végén a hatóságok illegálisnak minősítették az eddig hallgatólagosan megtűrt, szürke zónában lévő kriptovaluta-bányászatot. A lépés mögött a Perzsa-öböl partján elhelyezkedő emírségben kibontakozó energiaválság áll, amelyben nem elhanyagolható szerepet játszanak a normál háztartások sokszorosát fogyasztó bányásztelepek.

A belügyminisztérium az elmúlt napokban széles körű kampányba kezdett a kriptovaluta-farmok ellen, mivel ezek működése "közvetlen veszélyt jelent a közbiztonságra" azáltal, hogy áramkimaradásokat okozva kockáztatják a lakosság, a vállalkozások és egyéb szolgáltatások energiaellátását.

A hivatalos tájékoztatás szerint az első körben a dél-kuwaiti Al-Wafrah régióra összpontosító akcióban mintegy 100 helyszínen razziáztak. A helyek beazonosítása abból a szempontból nem volt nehéz, hogy egyes farmok akár 20-szor annyi áramot is fogyasztottak, mint egy átlagos háztartás. A rajtaütések jól mérhető eredményre vezettek: a kormányzat szerint a térség energiafogyasztás nagyjából 55 százalékkal csökkent.

Tilt, tűr, támogat

Kuvait vonzó eddig igen vonzó helyszínnek minősült a kriptobányászok szemében, hiszen az elektromos áram a jelentős állami támogatásnak köszönhetően globális összevetésben is kifejezetten olcsónak számít. A kitermelést pedig még profitábilissá tette a bitcoin és más valuták árfolyamányak tavalyi felpattanása. És ugyan az országban 2023 óta tilos a kriptopénzekkel történő kereskedés, a bányászat eddig jogilag nem volt tiltott. 

Mindezt a terhelést azonban az ország infrastruktúrája egyre nehezebben viselte. A népességnövekedés, az urbanizáció és a globális felmelegedés egyaránt fokozza a felhasználást, amit az előregedő erőművek már nem tudnak biztonságosan kielégíteni. A helyzet különösen az extrém magas hőmérsékletű nyári hónapokban válik kritikussá, így érthető, miért indult a kormányzat "tavaszi hadjárata".

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.