Múlt héten közös vállalat alapításáról írt alá megállapodást a Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (MOL) és az AutSoft. A több hazai nagyvállalatnak is szoftverfejlesztést végző, ma már 150 fősre nőtt AutSoft és a MOL 50-50 százalékos tulajdonosa lesz a létrejövő MA-Code Kft.-nek.
Mint azt Forstner Bertalan, a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének docense és az AutSoft egyik tulajdonosa lapunknak elmondta, már korábban is dolgoztak a MOL-lal. Az AutSoft fejlesztette például a MOL GO alkalmazást, de más területen is folynak közös munkák, többek között BI és adattárház területen vannak működő együttműködéseik, emellett belső MOL-os alkalmazásokat is fejlesztettek. Ezt a kapcsolatot fonják szorosabbra a közös céggel.
A MA-Code-ba az AutSoft az innovációs tudást, míg a MOL a domaintudást viszi. A cég szervezetileg teljesen elkülönül az AutSofttól. A fejlesztőket az AutSoft biztosítja, elsősorban a speciális képzéseikből válogatják ki a megfelelő szakembereket, de az olajipari vállalat szakemberei is helyet kapnak a közös cégben.
Gyors reagálású hadtest
Forstner azzal indokolta a közös cég felállítását, hogy a MOL-nál felismerték: szükség van egy olyan innovatív fejlesztőcsapatra, amely jól ismeri a vállalat belső folyamatait, és az igényekre gyorsan tud reagálni, mert esetenként kihagyható a tendereztetési folyamat. Gyorsítja az innovációt az is, hogy egy olyan csapat jön létre, amely jól ismeri a vállalat problémáit, így hatékonyabban tud azokra megoldást találni. A tervek szerint azonban az új cég nem csak MOL-nak, hanem más nagyvállalatoknak is nyújt majd különféle informatikai szolgáltatásokat.
A MA-Code egyebek mellett adatfeldolgozás, BI és gépi tanulási megoldásokat szállít majd a MOL-nak.
Az AutSoftot a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének munkatársai alapították 2011-ben, teret biztosítsanak az egyetemi képzés során felmerülő innovatív ötletek megvalósításának és piacosításának. Az egyetemmel továbbra is szoros a kapcsolat, a legtehetségesebb, legmegbízhatóbb hallgatókat bevonják az AutSoft projektjeiben, és közös kutatás-fejlesztési tevékenységet is végez a cég és az egyetem.
Az AutSoft üzletileg is sikeres, 2017-ben árbevétele meghaladta a 650 millió forintot, adózás utáni profitja pedig a 130 milliót. Tavaly alakult át zárt körű részvénytársasággá, ekkor igazolták le Ilosvai Pétert vezérigazgatónak. Ilosvai korábban több hazai nagyvállalatnál dolgozott vezető beosztásban, többek között öt évig irányította az ITSH-t ügyvezetőként, de tanácsadóként is kipróbálta magát, az IDC-nél három évig dolgozott regionális igazgatóként.
A 3 millió forintos törzstőkével megalakuló új cég a középtávú tervek szerint nagyjából 30, szakmailag kiemelkedő tudású munkatárssal fog működni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak