Közös szoftverfejlesztő céget hoz létre az AutSoft és a MOL. A BME-ből kinőtt cég innovációs tudást visz az olajipari vállalatba.
Hirdetés
 

Múlt héten közös vállalat alapításáról írt alá megállapodást a Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (MOL) és az AutSoft. A több hazai nagyvállalatnak is szoftverfejlesztést végző, ma már 150 fősre nőtt AutSoft és a MOL 50-50 százalékos tulajdonosa lesz a létrejövő MA-Code Kft.-nek.

Mint azt Forstner Bertalan, a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének docense és az AutSoft egyik tulajdonosa lapunknak elmondta, már korábban is dolgoztak a MOL-lal. Az AutSoft fejlesztette például a MOL GO alkalmazást, de más területen is folynak közös munkák, többek között BI és adattárház területen vannak működő együttműködéseik, emellett belső MOL-os alkalmazásokat is fejlesztettek. Ezt a kapcsolatot fonják szorosabbra a közös céggel.

A MA-Code-ba az AutSoft az innovációs tudást, míg a MOL a domaintudást viszi. A cég szervezetileg teljesen elkülönül az AutSofttól. A fejlesztőket az AutSoft biztosítja, elsősorban a speciális képzéseikből válogatják ki a megfelelő szakembereket, de az olajipari vállalat szakemberei is helyet kapnak a közös cégben.

Gyors reagálású hadtest

Forstner azzal indokolta a közös cég felállítását, hogy a MOL-nál felismerték: szükség van egy olyan innovatív fejlesztőcsapatra, amely jól ismeri a vállalat belső folyamatait, és az igényekre gyorsan tud reagálni, mert esetenként kihagyható a tendereztetési folyamat. Gyorsítja az innovációt az is, hogy egy olyan csapat jön létre, amely jól ismeri a vállalat problémáit, így hatékonyabban tud azokra megoldást találni. A tervek szerint azonban az új cég nem csak MOL-nak, hanem más nagyvállalatoknak is nyújt majd különféle informatikai szolgáltatásokat.

A MA-Code egyebek mellett adatfeldolgozás, BI és gépi tanulási megoldásokat szállít majd a MOL-nak.

Az AutSoftot a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének munkatársai alapították 2011-ben, teret biztosítsanak az egyetemi képzés során felmerülő innovatív ötletek megvalósításának és piacosításának. Az egyetemmel továbbra is szoros a kapcsolat, a legtehetségesebb, legmegbízhatóbb hallgatókat bevonják az AutSoft projektjeiben, és közös kutatás-fejlesztési tevékenységet is végez a cég és az egyetem.

Az AutSoft üzletileg is sikeres, 2017-ben árbevétele meghaladta a 650 millió forintot, adózás utáni profitja pedig a 130 milliót. Tavaly alakult át zárt körű részvénytársasággá, ekkor igazolták le Ilosvai Pétert vezérigazgatónak. Ilosvai korábban több hazai nagyvállalatnál dolgozott vezető beosztásban, többek között öt évig irányította az ITSH-t ügyvezetőként, de tanácsadóként is kipróbálta magát, az IDC-nél három évig dolgozott regionális igazgatóként.

A 3 millió forintos törzstőkével megalakuló új cég a középtávú tervek szerint nagyjából 30, szakmailag kiemelkedő tudású munkatárssal fog működni.

Piaci hírek

Vállalná három szabad napért, hogy négy napig intenzívebben dolgozik?

Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.