Már kormányzati bizottság vizsgálja a Zoom nagy tervét, a Five9 felvásárlását. A hatóságok nemzetbiztonsági kockázatokat orrintanak.

Nemzetbiztonsági aggályok miatt megtorpedózhatják a hatóságok a Zoom és a Five9 15 milliárd dolláros felvásárlási megállapodását, számolt be több nemzetközi gazdasági portál. Mint a Bitport is megírta, a Zoom július közepén jelentette be, hogy Zoom-részvényekért (akkori árfolyamon számítva 14,7 milliárd dollárért) felvásárolja a Five9-et. Egy most nyilvánosságra került levél szerint az USA igazságügyi minisztériuma azt kérte az FCC-től (Federal Communications Commission), hogy ne hozzon döntést az ügyben mindaddig, amíg a minisztérium vizsgálóbizottsága nem mondja ki a verdiktet a üzlettel kapcsolatban. És hogy mennyire fontos ügyről van szó, jelzi az is, hogy a bizottság munkáját maga Merrick Garland igazságügyi miniszter irányítja.

A bizottságot egyébként Donald Trump elnöksége alatt, az élesedő amerikai-kínai kereskedelmi konfliuktus hatására tették hivatalossá, bár korábban is létezett Team Telecom néven. A külföldi befektetéseket jóváhagyó CFIUS nevű szervezettől függetlenül működik, és elsősorban az a feladata, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a döntést meghozó szervezeteknek (pl. DFCC, CFIUS).

A kínai kapcsolat

Mint a felvásárlás bejelentésekor írtuk, ez lenne a 2011-ben alapított Zoom első jelentősebb, milliárdos értékű felvásárlása. A részvénycserés ügyletet (egy Five9-papírért 0,5533 Zoom-részvényt kínáltak) a felek már 2022 első felére szerették volna lezárni. A dolog különösen a Zoomnak lenne sürgetős. Hiába nőtt ugyanis óriásira felhasználói tábora a pandémia alatt, nagyon kellene még több vállalati (értsd: rendszeresen fizető) ügyfél. Ezen segítene a skálázható online ügyfélszolgálati platformot működtető Five9, amelynek a szolgáltatásai ráadásul jól összeilleszthetők a Zoom meglévő megoldásaival.

Ezt a folyamatot akasztotta meg a DOJ (U.S. Department of Justice). Pedig alapvetően egy amerikai cég vásárolna be. Csakhogy mint arra a CNBC felhívja a figyelmet, a kaliforniai San Joséban székelő Zoom ezer szálon kötődik Kínához. A DOJ számára is ez okozhatott problémát. Az FCC-nek küldött levél szerint mindenekelőtt a két vállalat külföldi kapcsolataiban rejlő kockázatokat kell feltárni és értékelni.

A Zoom alapítója, Eric Yuan mérnök kínai származású, bár amerikai állampolgár. De talán ennél is nagyobb súllyal esik latba, hogy a vállalat jelentős kutatási és fejlesztési központot működtet Kínában. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke már tavaly, egy az MSNBC-nek adott interjújában "kínai vállalatnak" nevezte a Zoomot. Pelosi azért fogalmazott így, mert nem sokkal korábban kiderült, hogy a Zoom egyes amerikai felhasználók adatait Kínában található szerverein keresztül is átfolyatta – a vállalat állítása szerint tévedésből.

De volt a vállalat rovásán más is. Mint a Nikkei írja összefoglalójában, tavaly a cég egy vezetőjét megvádolták, hogy meg akart zavarni egy a Tiennanmen téri 1989-es vérengzésekhez kötődő online megemlékezést. A vállalat is kivizsgálta az esetet, és elbocsátotta a vezetőt.

A vádak hatására a Zoom látványos intézkedéseket hozott az adatvédelmi és biztonsági funkciók megerősítésére, például tűzfallal választotta szét a kínai és amerikai felhasználói adatokat. Augusztusban pedig leállították az új vagy frissített termékek közvetlen értékesítését Kínában. Emellett egyes fejlesztéseit átvitte Indiába és az USA-ba, hogy csökkentse kínai kitettségét.

Háttérben feltűnnek az oroszok

A Five9 sem problémamentes. Esetében az orosz kitettség okozhat gondot. Erről egyébként a Zoom második negyedéves jelentése is megemlékezik. Mint a jelentésben olvasható, a Five9 oroszországi operációja jelentős szabályozási, gazdasági és politikai kockázatokat hordoz, különösen ha az amerikai-orosz viszony tovább romlik.

Mindezzel együtt a Zoom továbbra is bízik abban, hogy megkapja a felvásárláshoz a szükséges hatósági jóváhagyásokat, és a tervezett határidőig le tudják zárni az ügyletet.

Piaci hírek

Minden tizedik embernek mennie kell a Teslától

Hamarosan több mint tizennégyezer embernek kell új állás után néznie világszerte.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.