Nemzetbiztonsági aggályok miatt megtorpedózhatják a hatóságok a Zoom és a Five9 15 milliárd dolláros felvásárlási megállapodását, számolt be több nemzetközi gazdasági portál. Mint a Bitport is megírta, a Zoom július közepén jelentette be, hogy Zoom-részvényekért (akkori árfolyamon számítva 14,7 milliárd dollárért) felvásárolja a Five9-et. Egy most nyilvánosságra került levél szerint az USA igazságügyi minisztériuma azt kérte az FCC-től (Federal Communications Commission), hogy ne hozzon döntést az ügyben mindaddig, amíg a minisztérium vizsgálóbizottsága nem mondja ki a verdiktet a üzlettel kapcsolatban. És hogy mennyire fontos ügyről van szó, jelzi az is, hogy a bizottság munkáját maga Merrick Garland igazságügyi miniszter irányítja.
A bizottságot egyébként Donald Trump elnöksége alatt, az élesedő amerikai-kínai kereskedelmi konfliuktus hatására tették hivatalossá, bár korábban is létezett Team Telecom néven. A külföldi befektetéseket jóváhagyó CFIUS nevű szervezettől függetlenül működik, és elsősorban az a feladata, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a döntést meghozó szervezeteknek (pl. DFCC, CFIUS).
A kínai kapcsolat
Mint a felvásárlás bejelentésekor írtuk, ez lenne a 2011-ben alapított Zoom első jelentősebb, milliárdos értékű felvásárlása. A részvénycserés ügyletet (egy Five9-papírért 0,5533 Zoom-részvényt kínáltak) a felek már 2022 első felére szerették volna lezárni. A dolog különösen a Zoomnak lenne sürgetős. Hiába nőtt ugyanis óriásira felhasználói tábora a pandémia alatt, nagyon kellene még több vállalati (értsd: rendszeresen fizető) ügyfél. Ezen segítene a skálázható online ügyfélszolgálati platformot működtető Five9, amelynek a szolgáltatásai ráadásul jól összeilleszthetők a Zoom meglévő megoldásaival.
Ezt a folyamatot akasztotta meg a DOJ (U.S. Department of Justice). Pedig alapvetően egy amerikai cég vásárolna be. Csakhogy mint arra a CNBC felhívja a figyelmet, a kaliforniai San Joséban székelő Zoom ezer szálon kötődik Kínához. A DOJ számára is ez okozhatott problémát. Az FCC-nek küldött levél szerint mindenekelőtt a két vállalat külföldi kapcsolataiban rejlő kockázatokat kell feltárni és értékelni.
A Zoom alapítója, Eric Yuan mérnök kínai származású, bár amerikai állampolgár. De talán ennél is nagyobb súllyal esik latba, hogy a vállalat jelentős kutatási és fejlesztési központot működtet Kínában. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke már tavaly, egy az MSNBC-nek adott interjújában "kínai vállalatnak" nevezte a Zoomot. Pelosi azért fogalmazott így, mert nem sokkal korábban kiderült, hogy a Zoom egyes amerikai felhasználók adatait Kínában található szerverein keresztül is átfolyatta – a vállalat állítása szerint tévedésből.
De volt a vállalat rovásán más is. Mint a Nikkei írja összefoglalójában, tavaly a cég egy vezetőjét megvádolták, hogy meg akart zavarni egy a Tiennanmen téri 1989-es vérengzésekhez kötődő online megemlékezést. A vállalat is kivizsgálta az esetet, és elbocsátotta a vezetőt.
A vádak hatására a Zoom látványos intézkedéseket hozott az adatvédelmi és biztonsági funkciók megerősítésére, például tűzfallal választotta szét a kínai és amerikai felhasználói adatokat. Augusztusban pedig leállították az új vagy frissített termékek közvetlen értékesítését Kínában. Emellett egyes fejlesztéseit átvitte Indiába és az USA-ba, hogy csökkentse kínai kitettségét.
Háttérben feltűnnek az oroszok
A Five9 sem problémamentes. Esetében az orosz kitettség okozhat gondot. Erről egyébként a Zoom második negyedéves jelentése is megemlékezik. Mint a jelentésben olvasható, a Five9 oroszországi operációja jelentős szabályozási, gazdasági és politikai kockázatokat hordoz, különösen ha az amerikai-orosz viszony tovább romlik.
Mindezzel együtt a Zoom továbbra is bízik abban, hogy megkapja a felvásárláshoz a szükséges hatósági jóváhagyásokat, és a tervezett határidőig le tudják zárni az ügyletet.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak