Tegnap kezdődött el az I/O fejlesztői konferencia, amelyen a Google rendszerint sorozatvetővel ontja magából az újdonságokat. Most talán még a megszokottnál is többet árult el a cég a közeljövővel kapcsolatos terveiről.
Küldetés módosítva
Bár nem elsőként lépett a fél focipályányi kivetítő elé a cég vezére, de természetesen a legnagyobb figyelem Sundar Pinchai előadását kísérte. A vezérigazgató egyik legérdekesebb kijelentése az volt, hogy a vállalatának immár nem az a céja, hogy "segítsen válaszokat találni", hanem az, hogy "segítsen elintézni a megoldandó feladatainkat". Az egykor csak keresőjéről ismert Google-t ma már valóban meglehetősen pontatlan keresőóriásnak aposztrofálni, hiszen az alkalmazás-áruháztól kezdve a videomegosztón át a saját hardverekig igyekszik mindenhol feltűnni az életünkben.
Az egész rendezvényt áthatotta az a meglehetősen újkeletű törekvése a Google-nek, miszerint a felhasználóknak minél nagyobb beleszólást és biztonságot igyekszik adni a cég, ha a személyes adataikról van szó. Pichar ezt egy a New York Timesban tegnap megjelent írásában úgy foglalta össze, hogy a magánjellegű információk védelme nem lehet luxuscikk, azaz a felhasználóknak mindezt akkor is biztosítani kell, ha történetesen nem tudnak, vagy akarnak ezért magasabb funkcionalitású, ám fizetős megoldásokat használni. Ez meglehetősen furán hangzik a célzott hirdetésekből meggazdagodó Google vezetőjétől, de Pichar szerint utóbbit is lehet úgy csinálni, hogy ahhoz ne kelljen felhasználni valóban érzékeny adatokat (csak mondjuk az alkalmazáshasználati szokásokat, a meglátogatott oldalakat és egyéb információkat).
Aki keres, talál
Az új arzenált kapó termékek között találjuk természetesen a vállalat alapvető szolgáltatását, a keresőt is. A Google Search számítógépes látással és kiterjesztettvalóság-technológiával erősödik. Ez praktikusan azt jelenti, hogy egy-egy keresésnél akár 3D modellek is felbukkanhatnak majd a találatok között, amelyeket egy megfelelő telefonnal a saját környezetünkben jeleníthetünk meg. Azaz mondjuk egy cipő után kutatva, azt több oldalról, meglévő ruhatárunkhoz próbálva szemlélhetünk majd.
A képfelismerésre alapuló Lens tovább okosodik, több nyelven képes fordítani, vagy éppen hangosan felolvasni a kamera elé került szövegeket. A hírolvasást még több kontextus biztosításával igyekszik támogatni a cég, ami lehetővé teszi többek között egy sztori alakulásának nyomon követését is. Említést érdemelnek még a podcastok, amelyeket indexálni fog a vállalat keresője, így azok önálló találatként is felbukkanhatnak a jövőben.
Intuitív asszisztens
Nem maradhatott ki a Google mesterséges asszisztense sem. Ahogy az elvárható, a folyamatosan fejlesztett Assistant gyorsabb, "még intuitívabb" eredményekkel szolgál majd. A rendszer egyik alegysége, a kifejezetten foglalásokra kitalált Duplex például tényleg teljesen önállóan képes olyan komplex feladatok elvégzésére, mint mondjuk egy autóbérlés egy külföldi út során. A Chrome-ban használható változat még idén érkezik, ám egyelőre csak angol nyelvterületre.
A digitális asszisztens képes lesz külső alkalmazásokkal is együttműködni, így figyelmeztethet arra, ha nem indultunk el a megszokott futóedzésünkre, de képes lesz ételt is rendelni helyettünk a kedvenc alkalmazásunk adataira alapozva.
A legérdekesebb rész viszont a program méretének a lecsökkenése. A mélytanuló algoritmussal támogatott rendszer ugyanis mindössze fél gigabájtot foglal, és internetkapcsolat nélkül is képes egy csomó feladat elvégzésére.
Biztonsági zár
Ahogy említettük, az adatvédelem és általában a felhasználó biztonsága kulcsfontosságú tényezővé látszik előlépni a Google prioritási listáján. Ennek keretében például hamarosan már nem csak a böngészőben, de a keresőnél és a térkép használatánál is átválthatunk inkognitó módra, azaz ezek a tevékenységünk nem épülnek bele abba az adatbázisba, amit a cég felhasznál akkor, ha személyre szabott ajánlatokat, információkat akar megosztani velünk.
A webes aktivitás és az alkalmazáshasználattal kapcsolatos adatok automatikus törlésének lehetősége már most elérhető, míg ugyanerre a helyalapú információnkkal kapcsolatban pár hétig még várni kell. Talán ennél is jelentősebb az a valamikor később érkező funkció, amellyel teljesen blokkolható lesz az oldalakon átívelő követés, amit a Facebooktól kezdve megannyi internetes vállalat használ arra, hogy "szemmel tartsa" a felhasználókat. A Chrome-hoz érkező lehetőség elsőként a fejlesztői változatokban jelenik meg valamikor 2019-ben.
Q mint...?
Sokat, de még mindig nem eleget mutattak be a készülő jubileumi, tizedik Android rendszerről. Az egyelőre csak Q néven futó projekt a harmadik béta verzió kiadásához ért, amit még ugyanennyi fog követni az élesben valamikor a harmadik negyedévben érkező mobil operációs rendszerhez.
Az új Androidban alapból benne lesz a képernyőt kímélő dark mode, és több, mesterséges intelligenciával támogatott funkciót építenek bele. A Live Caption segítségével bármilyen élő videós közvetítés során azonnali feliratozást kaphat majd a felhasználó, ami például a hallássérültek számára jelenthet nagy segítséget. A további részletekért és a tesztverzió kipróbálásához szükséges információkért érdemes a Google dedikált oldalát átböngészni.
Pixeles újdonságok
Bár a fejlesztői konferencia elsősorban a szoftverek körül forog, ahogy azt sejteni lehetett, a Google egy sor új hardvert is bemutatott a rendezvényen. Az okostelefonos kínálatot két meglehetősen visszafogott árazású modell gazdagítja. A 3a tulajdonképpen a meglévő Pixel 3 karcsúsított változata, viszont induló ára 400 dollár alatt marad. A kicsit nagyobb formátumú 3a XL is mindössze 479 dollárba kerül.
Miközben ezek a telefonok nem sokat adnak le a minőségből, gyakorlatilag felébe, harmadába kerülnek más gyártók zászlóshajóihoz képest. A készülékek valószínűleg komolyan felkavarják majd azt a fogyasztói piacot, amelynek tagjai nem szívesen áldoznak dollárban négy számjegyű összeget egy új mobilért.
Frissül és fejlődik a cég nappalikba szánt otthoni assziszense is. A Nest Hub Max 10 hüvelykes kijelzőt és egy 6,5 megapixeles kamerát kapott, és videotelefonálásra is alkalmas lesz. A privát szféra fokozott védelmét itt egy egyszerű kapcsoló hivatott kihangsúlyozni, amellyel egyszerűen megszüntethető a kamera és a beépített mikrofon áramellátása, úgy pedig bajosan lehet kémkedni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak