Az államok által a kibertérben végzett műveleteket általában különös gondossággal igyekeznek titokban tartani. Ehhez képest meglepő nyíltsággal beszélt a témáról egy interjúban Paul Nakasone, aki a hadsereg kibervédelmi parancsnokságát (Cyber Command) vezeti. A tábornok a Sky Newsnak adott nyilatkozatában megerősítette, hogy a kibertérben zajló műveletekért felelős különleges csoport számos akciót hajtott végre Ukrajna invázióját követően.
Nakasone elmondása szerint egy sor műveletet hajtottak végre a teljes spektrumban, azaz támadó, védelmi, valamint információszerzésre irányuló akciók is szerepeltek a "feladatlistán". A parancsnok beszélt arról is, hogy egy csapat specialista Kijev meghívására tavaly decemberben Ukrajnába utazott, hogy ott támogassák a helyi kibervédelmi törekvéseket, felkészülvén az akkor már küszöbön álló nyílt háborúra.
A Sky News anyagára reagálva az amerikai hadsereg szóvivője nem vitatta a cikk pontosságát, de nem volt hajlandó részletezni, hogy a parancsnokság ukrajnai műveletei mire terjedtek ki. Arra felvetésre pedig, hogy a fentiek nem ütköznek-e a Joe Biden elnök által hangoztatott állásponttal, miszerint az Egyesült Államok nem fog nyílt konfliktusba kerülni Oroszországgal Ukrajna miatt, a Fehér Ház képviselője csak annyit mondott, hogy "nem látják így".
Különleges terep
A kibertérben zajló ellenségeskedés borítékolható volt az orosz invázió közeledtével, hiszen a Kreml érdekei mentén tevékenykedő csoportok már jóval az első puskalövés előtt intenzív támadásokba kezdtek. Mivel a hekkerek szempontjából valóságos paradicsomnak tekintett Oroszországban a vádak szerint a kormányzat rendszeresen támogatja, de minimum megtűri a nyugati célpontok elleni internetes akciókat, így a szakértők előzetesen arra számítottak, hogy nem csak a valódi harctereken, de a kibertérben is óriási erőfölényt fog Moszkva demonstrálni.
Ehhez képest a történetek az interneten is rácáfoltak a várakozásokra, hiszen ahogy a csatatérré változott ország földjén sem, úgy a világhálón sem tudott egyértelmű fölényre szert tenni Oroszország. Sőt a legkomolyabb akciók éppen az Ukrajna mellett kiálló önkéntes hekkerekhez, például az Anonymoushoz köthetők.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak