Az ország méretéből adódóan abszolút értékben nem is tartozhatnánk, de GDP-arányosan nézve sem jeleskedünk ezen a téren. A régió többi országa még jobban lemaradt.

A GDP arányában Dél-Korea, összegszerűen – vásárolóerő-paritáson nézve – az Egyesült Államok költi a legtöbbet kutatás-fejlesztésre az UNESCO statisztikája szerint. A távol-keleti ország GDP-je 4,3 százalékát, míg az USA 2,7 százalékát fordítja ilyen célokra, de vásárlóerő-paritáson számolva Dél-Korea csak 73, míg az USA 476 milliárd dollárt költ. Magyarország a GDP-je 1,4 százalékát költi ugyanerre, ami vásárolóerő-paritáson számolva 3,4 milliárd dollárt jelent.

Tíz ország adja a kiadások négyötödét

Globálisan mintegy 1700 milliárd dollár megy kutatás-fejlesztésre. Ennek 80 százalékát azonban mindössze 10 ország lapátolja össze. A költés nagysága értelemszerűen összefügg a gazdaság méretével is – ebből a szempontból nem versenyezhet például Izrael, Svájc vagy Finnország még Oroszországgal sem. Pedig előbbiek a GDP-jük több mint 3 százalékát fordítják K+F-re, sőt Izrael a 4,2 százalékát, míg az oroszok még nálunk is kevesebbet, mindössze 1,1 százalékát. A kiadásokat vásárlóerő-paritáson számolva azonban utóbbi sokkal nagyobb forrásokkal rendelkezik.

Az UNESCO jelentése szerint a kutatás-fejlesztésben legjobban teljesítő országok közös jellemzője, hogy az üzleti szektor költ a legtöbbet. A GDP-arányos kiadásokban vezető tíz országban mindenhol 70 százalék fölötti az üzleti szektor részesedése a K+F költésekből. Izraelben ez a szerepvállalás kiemelkedő: közelít a 85 százalékhoz.

Érdekes Kína helyzete. Míg a 2 százalékos GDP-arányos K+F kiadásaival nem került be a top tizenöt ország közé – olyan országok is megelőzik, mint Belgium vagy Ausztrália –, összegszerűen a második legnagyobb költő: vásárlóerő-paritáson 371 milliárdot mutat a világszervezet statisztikája, melynek 77,3 százalékát adja az üzleti szektor (ez utóbbit persze Kínában meglehetősen nehéz elkülöníteni az államitól).

A GDP-arányos költéseket nézve hét ország költ 3 százaléknál többet: Korea (4,3%), Izrael (4,2%), Japán (3,4%), Svájc (3,2%), Finnország (3,2%), Svédország (3,1%), sőt egy közvetlen szomszédunk, Ausztria is (3,1%).

De nem csak Ausztria költ sokat. Szlovénia is jóval nagyobb arányban fordít K+F-re, mint Magyarország: 2,4 százalékot. Abban viszont együtt mozgunk két szomszédunkkal, hogy az üzleti szféra részesedése magas: nálunk 72 százalék körüli, Ausztriában 71, míg Szlovéniában 77 százalék. Vásárlóerő-paritáson számolva Ausztria 12,8 milliárd dollár, Szlovénia pedig 1,5 milliárd dollárt költ. Magyarország a kettő között helyezkedik el 3,4 milliárd dollárral.

 
UNESCO K+F CE régió
Infogram


A régióban egyébként még így sincs okunk szégyenkezni. Lengyelország egy százaléknál is kevesebbet költ (0,9 százalék), de a legsúlyosabb helyzetben ebből a szempontból Románia (0,4 százalék) van.

A kutatók száma is sokat elárul – főleg a jövőről

Az UNESCO összesítette az egymillió állampolgárra jutó kutatók számát is. Ahol magas a GDP-arányos költés, jellemzően magasabb a kutatók száma is, ami távlatilag nagyobb innovációs potenciált is jelent az adott országban.

A GDP-arányosan sokat költő országok között egyedül Kínában alacsony az egymillió lakosra eső kutatók száma: kevesebb mint 1100. (India ebből különösen extrém, miközben vásárolóerő-paritáson számolva a világ hetedik legnagyobb K+F kiadással rendelkező országa, mindössze 156 kutató jut egymillió indiai lakosra.)

 
UNESCO K+F: GDP-arányos költés és a kutatók száma
Infogram


Ahol az arány meghaladja a 3 százalékot, inkább a négyezer fölötti szám a jellemző. Dél-Korea és Izrael ebből a szempontból is kiemelkedő, a távol-keleti országban közel 6900 kutató esik egymillió lakosra, míg Izraelben 8250.

Magyarország számokban

Bár fentebb már több adatot említettünk, érdemes összegezni, hogyan is áll a világszervezet statisztikái szerint Magyarország.

Hazánk a GDP mintegy 1,4 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre. (Ennek értékeléséhez érdemes figyelembe venni, hogy 2004-ben még az 1 százalékot sem érte el.) A K+F költések mintegy 72 százaléka az üzleti szférához köthető, míg az állami és az egyetemi költések nagyjából fele-fele arányban osztoznak a fennmaradó részen. Az üzleti szféra közel 2,5 milliárd dollárt fordít ilyen célokra, míg az állam és az egyetemek valamivel kevesebb mint félmilliárdot.

Egymillió lakosra 2671 kutató jut. A kutatás-fejlesztésben dolgozóknál is férfidominancia van: a kutatóhelyek 70 százalékán férfiak dolgoznak. (Ez nem kirívó, még a nemek esélyegyenlőségére nagyon odafigyelő skandináv országokban is 32-35 százaék között van a női kutatók aránya.)

Az UNESCO egyébként folyamatosan figyeli a K+F kiadások alakulását, mivel a fenntartható fejlődés elérése érdekében a tagállamok vállalták, hogy 2030-ig jelentős mértékben növelik az erre fordított összegeket.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.