Korábban a jogosítvány digitalizálására vagy adófizetésre használták, ma több százezren látják el rajta keresztül információval a hadsereget.

Az ukrán kormány még 2020 februárjában adta ki a Diia nevű alkalmazást, amelyet jelentős lépésnek tartanak a bürokrácia csökkentésének és a kulcsfontosságú közszolgáltatások digitalizációja szempontjából. A Diia lehetőséget adott rá, hogy valaki hozzáférjen a hivatalos dokumentumok digitalizált változatához vagy befizesse az adókat, és hamarosan az egyik legtöbbször letöltött applikációvá nőtte ki magát az országban. Az orosz inváziót követően azonban az illetékes minisztérium elindította az erre épülő, E-Enemy nevű funkciót is, amelyen keresztül az állampolgárok az orosz csapatok mozgásáról tájékoztathatják az ukrán hadsereget.

Ahogy a Business Insider beszámolója is kiemeli, a legújabb kori háborúban ellepték a közösségi médiát az invázióról készült felvételek, amelyekre az ukrán biztonsági erők hírszerzési információként is nagymértékben támaszkodnak, hogy megtalálják és felkutassák az orosz csapatokat. Az ilyen értesülések ellenőrzése azonban sokáig tart, különösen, hogy a Telegram platformot például orosz robotok árasztották el dezinformációs céllal. A Diia bevonása viszont megköveteli az e-passport rendszeren keresztül való bejelentkezést, és hitelesíti, hogy a közlések valós személyektől származnak.

A bejelentkezést követően a felhasználókat egy Telegram-chatbothoz irányírják át, amelyik más szolgáltatásokhoz hasonlóan begyűjti az információ értékeléséhez szükséges adatokat. A BI cikkéből az is kiderül, hogy az alkalmazás új verzióját, illetve az E-Enemy funkciót az ukrán kormány közlése alapján már több mint 260 ezer ember használta az első hónapban. A hatóságok a lap beszámolója szerint azt is remélik, hogy az alkalmazás hasznos eszköznek bizonyul majd a háborús bűcselekmények dokumentálására, és arra biztatják a szemtanúkat és más forrásokat, hogy használják az alkalmazást az ilyen események bejelentésére is.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.