Másfél hete, június 14-én az Atos bejelentette, hogy két önálló cégre válik szét. A francia vállalat ugyanazzal próbálkozik, mint amit az IBM 2020-2021 folyamán megcsinált: kiszervezi egy spin-off cégbe egyes üzletágait. A nagy növekedési potenciállal rendelkező digitális, big data és biztonsági üzletágak az Evidian alá szerveződnek (ez a részleg vitte az Atoson belül az IAM termékcsaládot). A "legacy" üzleteket Tech Foundations Co. (TFCo) néven egyesítik, és ez a rész fog a jövőben Atos néven futni. Ebbe a cégbe kerülnek az adatközpont-, a tárhely- és a digital workplace szolgáltatások, valamint a unified communications és az üzleti folyamatok kiszervezése.
Az Evidian vezetője Philippe Oliva lesz, aki áprilisban érkezett az Atoshoz kereskedelmi vezetőnek, és korábban felhőszolgáltatási területen az IBM-nél dolgozott vezetőként, a legacy részt pedig az Atost több mint húsz éve erősítő Nourdine Bihmane vezérigazgató-helyettes viszi tovább.
Az átszervezés és az IBM-es múltú Olivia érkezése véletlen egybeesés, bár a hogyanra biztosan volt ráhatása. Vezérigazgató-helyettessé is a napokban nevezték ki, amikor egyértelművé vált, hogy az átszervezés a vállalat kettévágását jelenti. A januárban kinevezett új vezérigazgató, Rodolphe Belmer váratlanul lemondott, pedig az átalakítást februárban ő jelentette be, igaz, akkor még más volt az elképzelés. Belmer távozásának oka az volt, hogy konfliktusba került az igazgatótanáccsal és a felügyelőbizottsággal az Evidian miatt. Szerinte ugyanis el kellett volna adni a részleget.
Mit nyer ezzel a vállalat?
A Computerwoche szerint egyértelmű, hogy az Atost az IBM példája mozgatta: leválasztani a stagnáló tevékenységeket a gyorsan növekvő üzletágakról. Csakhogy amikor azt az IBM meglépte, egészen más helyzetben volt, mint most az Atos. Hogy csak egyet említsünk, a váltás évében, 2021-ben 5,7 milliárd dollár volt a nettó profitja; ezzel szemben az Atos hárommilliárd eurós veszteséggel zárt, a TFCo üzletág pedig 12 százalékot zsugorodott.
Abban is sántít a párhuzam, hogy az IBM-nél a legacy szolgáltatásokat összefogó Kyndryl az alkalmazottaknak csak mintegy negyedét vitte magával. Az Atos azonban közel azonos méretű részekre válik szét, és az egy főre jutó bevételben is sokkal rosszabbul áll: az IBM-nél tavaly egy alkalmazott 200 ezer dollárt, az Atosnál viszont csak 108 ezret hozott.
A sikertelenséget iparági szakértők arra vezetik vissza, hogy az Atos növekedését elsősorban felvásárlások táplálták. Nem mintha az IBM és a többi nagy nem vásárolna, csakhogy a francia cég felvásárlási spektruma túl széles volt: vett IT-szolgáltatót a Philipstől (Origin), a texasi olajipari cégtől, a Schlumbergertől (Sema Group), a Siemenstől (IT Solutions and Services, Unify). De megvette a Xerox IT-részlegét és a Bullt (nagygép- és szuperszámítógép-gyártás) is.
És amíg ezekből próbált valami működőképeset összelegózni, a konkurensek, köztük a nagy indiai szolgáltatók elhúztak mellette.
Csak az a biztos, hogy mindenkinek fájdalmas lesz
A részvényesek nem nagyon bíznak abban, hogy az új stratégia segít. A cég kettévágásának bejelentése után a vállalat részvényeinek árfolyama közel 25 százalékot zuhant, és azóta sem talált magára az árfolyam. A befektetők a hatékonyság aggaszthatja. Mennyibe kerül a szétválás? Hogyan befolyásolja a hatékonyságot, hogy a vállalat két felének saját adminisztrációra lesz szüksége (menedzsment, könyvelés, HR stb.)?
De az ügyfelekben is sokasodhatnak a kérdések: képes lesz-e a vállalat a korábbi minőségben szolgáltatni. A váltás okoz-e zavart a szolgáltatások folytonosságában? Hogyan folyik majd az ügyfélkommunikáció, melyik szolgáltatás ügyében kit és milyen csatornán kell keresni? És így tovább.
A legacy portfóliót vivő Bihmane már felvázolta az elképzeléseit, de az fájdalmas lesz mindenkinek. A vezérigazgató a nem stratégiai területeket lefaragná, azaz az informatikai igazgatóknak már most főhet a fejük: ha egy számukra fontos szolgáltatás kiesik, újratárgyalják-e a szerződésüket, vagy váltanak, ami szintén nem egyszerű (és olcsó) játék. A részlegnél maradó mintegy 48 ezer alkalmazottra pedig "költségoptimalizáló átszervezés" vár. Aki sokba kerül, azt elküldik, a munkáját pedig kiszervezik olyan országokba, ahol olcsó a munkaerő. Emellett Bihmane tervezi a létesítmények, adatközpontok konszolidációját és az értékesítés teljes átszervezését.
A fordulatot 2026-ra ígéri, addig a bevételek csökkenésével kell számolnia mindenkinek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak