A jelentős csipgyártók mellett a big tech vállalatok is csatlakoztak ahhoz a koalícióhoz, mely a hazai gyártó- és fejlesztőtevékenység támogatását sürgeti az amerikai törvényhozásban.

Az ágazat legnagyobb globális megrendelői közül is többen csatlakoztak ahhoz a Semiconductors in America Coalition (SIAC) nevű kezdeményezéshez, amelyet több tucatnyi nehézsúlyú iparági szereplő hívott életre az amerikai csipgyártó- és fejlesztő tevékenység felpörgetésére. Ez alatt első körben a kormányzati támogatásokat célzó lobbitevékenységet kell érteni, miután kedden a szervezet több tucat tagja közös nyilatkozatban sürgette a kongresszust, hogy hagyja jóvá a tavaly megszületett "CHIPS for America Act" törvénytervezet, ezzel párhuzamosan pedig a Joe Biden által szorgalmazott, mindennel együtt 50 milliárd dolláros keretet a program megvalósítára.

Ennek értelmében a nagyvállalatok szövetségi forrásokhoz és adókedvezményekhez jutnának az új csipgyártó üzemek létesítésére az Egyesült Államokban, felépítve mindazt a szükséges kapacitást, ami ellenállóbbá tenné az amerikai ellátási láncokat és biztosítaná a csúcstechnológia zavatralan elérhetőségét. Ahogy arról mi is rendszeresen beszámolunk, a tavaly óta egyre nagyobb méreteket öltő csiphiány már általános nehézségeket okoz világszerte, ráadásul az ellátási problémák az idén valószínűleg már nem is oldódnak meg, és a szállítások még jövőre sem biztos, hogy visszatérnek a rendes kerékvágásba.

A csiphiány által talán leglátványosabban sújtott ágazat, az autóipar képviselői is folyamatosan lobbiznak a Biden-adminisztrációnál, hogy a megfelelő beavatkozással biztosítsa az autógyárak ellátását. A Reuters múlt heti beszámolója alapján azonban a kormányzati tisztviselők vonakodnak a nemzetbiztonsági törvény alkalmazásától, amelynek révén átirányíthatnák ugyan a szállítások jelentős részét az autógyártókhoz, cserébe viszont ugyanolyan mértékben károsítanának más fontos iparágakat. A kormánynak az SIAC álláspontja szerint is tartózkodnia kell az ilyen jellegű beavatkozástól, és a gyártókat kell támogatnia a felborult kereslet-kínálati egyensúly orvoslásában.

Régi és új technológia is jöhet

A szervezet tagjai között ott van az Intel, az Nvidia, a Qualcomm, a Broadcom, a TSMC, a Samsung és még egy csomó meghatározó piaci szereplő, míg a megrendelői oldalról az Amazon (AWS), az Apple, a Google, a Microsoft, a Dell, a Cisco, a GE, a HPE és mások adnak komoly súlyt a kezdeményezésnek. Ezek a technológiai vállalatok ugyancsak megszenvedik a globális csiphiányt, bár közel sem annyira, mint a járműipari cégek.

Az iPhone gyártója például mindennek nyomán 3-4 milliárd dolláros bevételkiesést prognosztizált a júniusban véget érő negyedévére, ami a Refinitiv majdnem 73 milliárd dolláros bevételi becsléséhez viszonyítva néhány százaléknak felel meg. A Ford ehhez képest azt közölte, hogy második negyedéves szállításai minden bizonnyal lefeleződnek a korábbi tervekhez képest.

A szóban forgó törvényt egyébként Biden mellett a Semiconductor Industry Association (SIA) is témogatta, és elvileg már jóvá is hagyták a 2021-es védelmi költségvetésről szóló csomag részeként, leszámítva a műsor finanszírozását. Ehhez a korábbi beszámolók szerint már az első körben is legalább 37 milliárd dollárnyi közvetlen forrásra lesz majd szükség. Bár az SIAC ellenzi a kormányzati beavatkozást a félvezetőhiány rövid távú kezelésében, hosszabb távon a kongresszus által finanszírozott ösztönzőket tart szükségesnek a félvezető-ökoszisztéma legfontosabb hiányosságainak pótlására. Ez pedig kiiterjedne a félvezető-technológiák és gyártási eljárások széles skálájára, a legacy technológiáktól egészen a csúcstecnológiáig, miután az ipar, a hadsereg vagy a kritikus infrastruktúrák is mind ezek együttesére támaszkodnak.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.