Különös, egyben érdekes információkkal kecsegtető kísérletbe kezd a bő 7 milliós lakossággal rendelkező Pápua Új-Guinea kormánya. Mark Zuckerberg közösségi hálózata egy teljes hónapon keresztül nem lesz elérhető az országban.
Gyomlálás és megfigyelés
A hivatalos indoklás szerint a döntésnek több oka is van. Egyfelől szeretnék beazonosítani a nem valódi felhasználókat, az illegális, például pornográf tartalmakat feltöltőket, másrészt ezt az időt helyi kutatásra fordítanák, ahol azt vizsgálnák, milyen hatása van a lakosságra egy olyan hatalmas közösségi hálózatnak, mint amilyenné a Facebook duzzadt az elmúlt években.
A távközlésért felelős miniszter szerint az egy hónap alatt munkatársai megvizsgálják, hogy kik és hogyan használták a közösségi oldalt. A várakozások szerint ennyi idő alatt a kamuprofilokat és a hamis vagy félrevezető információkat megosztó személyeket is be tudnák azonosítani.
A miniszter a döntést többek között a Cambridge Analytica körüli botrány során nyilvánosságra került visszásságokkal magyarázta, valamint azzal, hogy országának sosem volt lehetősége arra, hogy valóban felmérjék, milyen előnyökkel és károkkal ját a társadalom számára egy ilyen platform. Az adatbiztonsági aggályok mellett szóba került problémaként az is, hogy a Facebook egyben egy ellenőrizhetetlen hirdetési felületként funkcionál, valamit használatának negatív hatása a termelékenységre, vagy éppen a fiatalok fejlődésére.
Végezetül említést tettek egy egészen érdekes ötletről. Amennyiben a vizsgálatok eredménye szükségessé teszi, akkor az ország kormánya kész egy saját közösségi hálózatot létrehozni, amely a tervek szerint sokkal jobban megfelel a helyi lakosság igényeinek.
Kérdőjelek
A fenti terv ugyan elemeiben tartalmaz érdekes, hasznosnak tűnő részeket, de az egész akció mögött meghúzódó motiváció már meglehetősen kérdéses. Ahogy arra a The Guardian által megszólaltatott, digitális médiában és a politikai kérdésekben egyaránt járatos ausztrál szakértő rámutatott: a felvázolt intézkedések egy jó részéhez, például a profilok elemzéséhez egyáltalán nem lenne szükség a Facebook letiltására. Ő leginkább politikai célokat vél felfedezni, hiszen a Facebook országos szintű letiltása jellemzően választások előtt szokott napirendre kerülni a világ bizonyos országaiban, illetőleg ott van Kína, ahol folyamatosan blokkolják a Zuckerbeg-birodalom elérését.
Mint ahogy a bevezetőben említettük, egy ilyen lépés a legtöbb fejlett országban szinte bizonyosan kormánybuktatással lenne egyenértékű, hiszen a Facebook teljesen beágyazódott a lakosság túlnyomó többségének mindennapjaiba. Ehhez képest az óceániai országban nagy területen, szétszórtan élő lakosság alig több mint tizede jut internet közelébe, így itt egyelőre meg lehet ezt a lépést is húzni. Aztán majd kiderül, mire jutotnak majd Pápua Új-Guineában, ha letelt az egy hónapos kényszerszünet.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak