A világ legtöbb részén ez politikai öngyilkossággal érne fel, de Pápua Új-Guineában még megtehetik.

Különös, egyben érdekes információkkal kecsegtető kísérletbe kezd a bő 7 milliós lakossággal rendelkező Pápua Új-Guinea kormánya. Mark Zuckerberg közösségi hálózata egy teljes hónapon keresztül nem lesz elérhető az országban.

Gyomlálás és megfigyelés

A hivatalos indoklás szerint a döntésnek több oka is van. Egyfelől szeretnék beazonosítani a nem valódi felhasználókat, az illegális, például pornográf tartalmakat feltöltőket, másrészt ezt az időt helyi kutatásra fordítanák, ahol azt vizsgálnák, milyen hatása van a lakosságra egy olyan hatalmas közösségi hálózatnak, mint amilyenné a Facebook duzzadt az elmúlt években. 

A távközlésért felelős miniszter szerint az egy hónap alatt munkatársai megvizsgálják, hogy kik és hogyan használták a közösségi oldalt. A várakozások szerint ennyi idő alatt a kamuprofilokat és a hamis vagy félrevezető információkat megosztó személyeket is be tudnák azonosítani.

A miniszter a döntést többek között a Cambridge Analytica körüli botrány során nyilvánosságra került visszásságokkal magyarázta, valamint azzal, hogy országának sosem volt lehetősége arra, hogy valóban felmérjék, milyen előnyökkel és károkkal ját a társadalom számára egy ilyen platform. Az adatbiztonsági aggályok mellett szóba került problémaként az is, hogy a Facebook egyben egy ellenőrizhetetlen hirdetési felületként funkcionál, valamit használatának negatív hatása a termelékenységre, vagy éppen a fiatalok fejlődésére.

Végezetül említést tettek egy egészen érdekes ötletről. Amennyiben a vizsgálatok eredménye szükségessé teszi, akkor az ország kormánya kész egy saját közösségi hálózatot létrehozni, amely a tervek szerint sokkal jobban megfelel a helyi lakosság igényeinek.

Kérdőjelek

A fenti terv ugyan elemeiben tartalmaz érdekes, hasznosnak tűnő részeket, de az egész akció mögött meghúzódó motiváció már meglehetősen kérdéses. Ahogy arra a The Guardian által megszólaltatott, digitális médiában és a politikai kérdésekben egyaránt járatos ausztrál szakértő rámutatott: a felvázolt intézkedések egy jó részéhez, például a profilok elemzéséhez egyáltalán nem lenne szükség a Facebook letiltására. Ő leginkább politikai célokat vél felfedezni, hiszen a Facebook országos szintű letiltása jellemzően választások előtt szokott napirendre kerülni a világ bizonyos országaiban, illetőleg ott van Kína, ahol folyamatosan blokkolják a Zuckerbeg-birodalom elérését.

Mint ahogy a bevezetőben említettük, egy ilyen lépés a legtöbb fejlett országban szinte bizonyosan kormánybuktatással lenne egyenértékű, hiszen a Facebook teljesen beágyazódott a lakosság túlnyomó többségének mindennapjaiba. Ehhez képest az óceániai országban nagy területen, szétszórtan élő lakosság alig több mint tizede jut internet közelébe, így itt egyelőre meg lehet ezt a lépést is húzni. Aztán majd kiderül, mire jutotnak majd Pápua Új-Guineában, ha letelt az egy hónapos kényszerszünet.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.