Az Egyesült Királyságban azt szeretnék, ha lényegében ugyanazoknak a biztonsági garanciáknak kéne megfelelnie az autonóm járműveknek, legyen szó autókról, drónokról, vagy éppen csomagszállító robotokról.
Hirdetés
 

Iparági szereplők erősen elkezdtek lobbizni az Egyesült Királyságban azért, hogy egységes jogszabályok vonatkozzanak az autonóm járművek használatára. A The Register beszámolója szerint a parlamenti képviselőket győzködők szerint mindez megakadályozná azt, hogy átláthatatlan, egymással csak részben egyező feltételrendszer alakuljon ki, ami nem csak az iparágban érdekelt gyártók, de a szabályozó hatóságok dolgát is megnehezítené.

A Warwick Egyetem hálózatba kapcsolt és autonóm járművekkel foglalkozó részlegének vezetője ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a különböző közlekedési módok (autók, buszok, csomagkézbesítő robotok, vonatok, drónok és repülőgépek) és az azoknál alkalmazott automatizáltsági szintek eltérése miatt rendkívül széles palettát kell átfogni.

Siddartha Khastgir meggyőződése, hogy a különböző felhasználási esetekre szabott biztonsági keretrendszerek összezavarnák az iparágat. Ezért mindenképpen szerencsés lenne egy olyan jogi keretet teremteni, amely mindegyiket magában foglalja. "Olyan absztrakciós szintet akarunk létrehozni, amely minden típusú felhasználási esetre azonos" - nyilatkozta a szakértő.

Az angol parlament közlekedési bizottsága nemrég meghallgatta a Stage Coach és a Starship Technologies (ST) képviselőit is. Előbbi félautomata buszokat üzemeltet, amelyek fedélzetén (belátható ideig még) emberi sofőr is tartózkodik. Az ST kézbesítő robotokkal kapcsolatos fejlesztéseiről pedig mi is több alkalommal beszámoltunk.

A két cég lényegesen különböző területen működik. Egy több tucat embert szállító busz esetében nyilvánvalóan komolyabbra kell tenni az elfogadható biztonság szintjét, mint a járdákat egy gyalogos tempójával koptató doboz méretű hatkerekű csomagszállító robotoknál. Ennek ellenére Khastgir szerint megalkotható egy olyan keret, amelyben a biztonság biztosításának megközelítése és annak bizonyítása ugyanazt a logikát követi minden esetben. 

Terepre szabott eltérések 

Mindez nem azt jelenti, hogy ne kellene részletszabályokat alkotni, ám ezek elsősorban nem a járművek típusától, hanem azok üzemeltetési területétől kellene különbözzenek. Például egy autópályán a biztonságos közlekedés sebessége teljesen más, mint a gyalogosok által használt járdákon.

Az általánosan érvényes alapvető "játékszabályok" megalkotását az ST kommunikációs igazgatója is üdvözölte, mivel a járdák, amelyeken a cég robotjai működnek, jelen pillanatban jogi szempontból szürke zónát képviselnek. A szabályozás elmaradása ráadásul olyan szereplők megjelenését hozhatja, amelyek nem feltétlenül a biztonsági megfontolásokat helyezik előtérbe.

Cloud & big data

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.