A Max Planck Intézet MI-algoritmusa képes értékelhető, megfelelő felbontású képeket készíteni azokból a felvételekből, amelyek a Hold felszínének a napfénytől örökké elzárt mélyedéseiről készülnek.

A göttingeni Max Planck Naprendszerkutató Intézet (MPS) munkatársai egy olyan új, mesterséges intelligenciára épülő megoldást mutattak be, amelynek segítségével lehetővé válik a Hold árnyékban lévő krátereinek leképezése. A HORUS (Hyper-effective nOise Removal U-net Software) néven hivatkozott gépi tanuló algoritmussal egy olyan képalkotó programot valósítottak meg, amellyel minden eddiginél nagyobb felbontásban lehet majd feltérképezni a sötét krátereket.

Az AI News beszámolója szerint az új megoldás révén eddig 17 ilyen szabályos alakú bemélyedés sikerült ábrázolni a Hold déli sarkvidékén. A dolognak azok a részben már igazolt feltételezések adnak különös jelentőséget, amelyek szerint sok ilyen kráterben található nagy mennyiségű vízjég. Ezeknek a helyeknek bizonyos részét soha nem éri napfény, mivel a lapos beesési szög miatt nem hatolhat le a fenékre, az "örök éjszakában" pedig olyan hideg van, hogy a fagyott víz évmilliókig megmaradhat.

Nem fognak elbotlani az űrhajósok

A szoftver több mint 70 ezer kalibrációs képet használ, amelyeket a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter űrszondája készített a Hold sötét oldalán. A program képes csökkenteni a gyenge fényviszonyok miatt keletkező, nagy mennyiségű zajt, ezen kívül pedig figyelembe veszi a szonda pályájára vagy akár a kamera hőmérsékletére vonatkozó információkat is.

A HORUS ezzel képes kiszűrni a megfigyelés pontatlanságaiból és a vizsgálathoz használt technológia korlátaiból származó hibák jelentős részét, ezáltal pedig megkülönböztni a felvételeken szereplő tényleges geológiai jellemzőket. Az MPS modelljének segítségével a kutatók körülbelül 1-2 méteres képpontonkénti felbontást érhetnek el, ami ötször vagy akár tízszer magasabb a korábban elérhető bármelyik kép felbontásánál.
 

Balra az űrszonda egyik felvétele, jobbra az MI által feljavított kép

forrás: mps.mpg.de


A hírek szerint az MPS által leképezett 17 kráter közül 3 a NASA 2023-ra tervezett Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) missziójában is érintett, melynek során a Déli-sark közelében egy 93 négyzetkilométeres területet vizsgál majd át az illékony anyagok után kutató holdjáró. A küldetés előkészítése során a HORUS felhasználásával  próbálnak meg képet alkotni a lehető legtöbb, folyamatosan árnyékban lévő régióról.

A kutatók szerint az új algoritmus segítségével ma már sokkal jobban meg lehet érteni az ilyen területek geológiáját, mint korábban, másrészt meg lehet könnyíti a roverek vagy űrhajósok útjban álló esetleges akadályok és veszélyek azonosítását is. Erre szinte azonnal lehetőségük is lesz, miután a mostani publikációban bemutatott képességek átfogó gyakorlati alkalmazásra kerülnek.

Cloud & big data

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.