A Donald Trump által megfuttatott újabb összeesküvés-elmélet jól példázza, hogy a deepfake akkor is mérgező, amikor van, és akkor is, amikor nincs.

Alig egy hónappal ezelőtt számoltunk be mi is a DeepMind által jegyzett tanulmányról, amelyben a Google MI-kutató laboratóriuma arra figyelmeztet, hogy a generatív mesterséges intelligencia torzítja a "társadalmi-politikai valóság vagy a tudományos konszenzus kollektív megértését”. A dokumentumban mások mellett arra is felhívják a figyelmet, hogy a felhasználók lassan túlterhelődnek a hamisítványok kiszűrését célzó ellenőrzésekkel, a szintetikus tartalom tömeges megjelenése pedig szkepticizmust kelt a digitális információval szemben.

Ennek kapcsán olyan eseteket idéznek fel, amikor "magas rangú személyek" úgy magyarázták ki a rájuk nézve kedvezőtlen felvételeket, hogy azokat mesteséges intelligenciával generált anyagoknak minősítették. Mivel ennek ellenkezőjét, vagyis a képek vagy hanganyagok eredetiségét is hosszú és költséges dolog bizonyítani, az MI-kártya kijátszásával sok mindent meg lehet úszni. Sőt támadásokat is lehet indítani, mivel az arra fogékony közönség már bőven megalkotja a saját ítéletét, mielőtt esély lenne az MI-vel kapcsolatos állítások igazolására vagy cáfolatára.

Más szóval, a mesterséges intelligencia és a mélyhamisítás (deepfake) mindkét irányban elmossa a határt a megbízható források és a megtévesztés között: az átverések és a közvélemény befolyásolására irányuló kísérletek nemcsak a preparált tartalmakon keresztül valósulhatnak meg, hanem olyan módon is, hogy az MI-re hivatkozva bármilyen információ hiteltelenné tehető. Erre az egyik legfrissebb példa Donald Trump hétvégi posztja, amelyben a szokásos NAGYBETŰS kiemeléseivel választási csalással vádolta meg ellenfelét az elnökválasztási kampányban.

Miért mondaná, ha nem lenne igaz

Az újraválasztására készülő korábbi elnök a Truth Social oldalon osztott meg egy X-es (twitteres) posztot Kamala Harris alelnök egyik rendezvényéről, ami két fénykép alapján tényként állítja, hogy a demokrata jelöltet a reptéren köszöntő tömeget a mesterséges intelligencia segítségével csalták rá az eseményről szóló felvételekre. Az eredeti és a megosztott bejegyzés állításait ehhez képest még nem sikerült igazolni, sőt a CNBC saját felvételei is azok ellenkezőjét támasztják alá, így a jelek szerint félretájékoztatásról is inkább a másik oldalon lehetett szó.

Ahogy a CNN írja, a képet azóta már törvényszéki szakértő is vizsgálta, aki nem talált bizonyítékot a generatív mesterséges intelligencia alkalmazására vagy digitális módosításokra – bár azt maga is elismerte, hogy a manipulációra utaló bizonyítékok hiánya önmagában még nem igazolja valaminek a valódiságát. A dologba innentől mindenki azt lát bele, amire képes vagy amit szeretne, de a hozzászólásokból ítélve maga az állítás is bőven elég volt ahhoz, hogy meggyőzzön néhány felhasználót a mesterséges intelligenciával végrehajtott összeesküvésről.

Közösség & HR

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.