A hálózati azonosítók nem alkalmasak személyek vagy helyek egyértelmű azonosítására, ezt azonban a hatóságok nem mindig veszik figyelembe. Legalábbis Amerikában.

Az Electronic Frontier Foundation jogvédő szervezet egy friss anyagában értekezik az IP-címek a rendőrségi nyomozások során való felhasználásáról, pontosabban arról a téves megközelítésről, amelynek értelmében indokolatlan mértékben támaszkodnak az egyedi hálózati azonosítókra. Az EFF felhívja rá a figyelmet, hogy az IP-címek nem megbízható adatok a földrajzi lokációk vagy személyek azonosítására, ezt a megbízhatatlanságot pedig a törvényi szabályozásnak is figyelembe kellene vennie.

A szervezet erre példaként hozza fel a névtelen bejelentéseket, amelyek időnként hasznosak, és amelyek befolyásolhatják egy adott nyomozás menetét, de nyilvánvaló, hogy túlzás lenne kifejezetten rájuk alapozni egy eljárást, száz százalékig megbízhatónak tekintve őket. A dokumentum alapján Egyesült Államokban éppen ez a helyzet, de valószínű, hogy nálunk sem más a hatóságok gyakorlata, ahol egy idióta feljelentés nyomán Facebook-megosztások miatt is képesek rabosítani a felhasználókat.

Egyszerűen nem erre találták ki

Az IP (Internet Protocol) címek tulajdonképpen hálózati azonosítók, amelyekkel a megfelelő protokollokon keresztül kommunikáló számítógépek egymást azonosíthatják. Bár egyedi azonosítókról van szó, a címek nem feltétlenül kötődnek konkrét gépekhez. Egy géphez több cím, illetve egy címhez több gép is rendelhető, sőt olyan is van, amikor az adott gép IP-címe rendszeresen változik.

A lényeg, hogy a technológiát nem a fizikai helyszínek pontos meghatározására tervezték, hanem az internet digitális célállomásainak identifikációjára. Maguk az IP-címek sem tartoznak eredendően valamelyik országhoz vagy földrajzi régióhoz, és még helyi szinten is csak indrekt kapcsolat van a kettő között. Más szóval, bár léteznek allokációs adatbázisok, a címek kiosztása nem valamilyen telefonkönyv-szerű lista alapján kapcsolódik a földrajzi helyszínekhez, így az utóbbiak feltérképezése sem pontos vagy teljeskörű.

Másodszor, a címek azonosítása semmilyen módon nem jelenti az egyes felhasználók azonosítását. Természetesen vannak olyan esetek, amikor jogos a feltételezés, hogy a megfelelő eszközt egy bizonyos személy használhatta, de a való élet gyakran produkál olyan helyzeteket, amikor az ilyen feltevések nem bizonyulnak helytállónak. Erre elég azt a kézenfekvő példát felhozni, hogy az erősen urbanizált térségekben gyakran több eszköz kapcsolódik a világhálóra, mint ahány IPv4 címet ki lehetne osztani, így a szolgáltatók kénytelenek megosztani a limitált készleteket.

Nem bizonyíték, csak kiindulási pont

A rendőrség ennek ellenére gyakran úgy hivatkozik az IP-címekre, mintha azok valamilyen létező fizikai címek lennének, ami azonban a fentiek értelmében nem száz százalékos analógia. Az EFF szerint ezzel egyrészt megtévesztik a bíróságot, azt sugallva, hogy az IP címek permanensen hozzáköthetők egy adott lokációhoz, másrészt sok esetben éppen ennek a feltételezésnek az alapján nagyvonalúan átugorják a helyszín tényleges meghatározásának procedúráját.

Az analógia továbbá azt is sugallja, hogy az IP-címek egyértlműen hozzáköthetők konkrét személyekhez, oly módon, mint mondjuk a járművek rendszámtáblái. A rendszámok eközben teljesen más célt szolgálnak, mint a hálózati azonosítók: míg előbbiek a járművekhez és azok tulajdonosaihoz kapcsolódnak, addig az IP-címeket eleve nem iylesmire tervezték, és több gép vagy több felhasználó is osztozhat rajtuk.

Az EFF anyagában példák is olvashatók arra nézve, hogy milyen baklövésekhez vezethet az IP-alapú azonosítás félreértelmezése. A szervezet azt javasolja, hogy az írásunk elején is említett hasonlatot a szabályozó ültesse át a gyakorlatba, és az IP címek alapján történő azonosításra a névtelen bejelentésekre vonatkozó előírásokat alkalmazza. Ez jelenti egyrészt annak figyelembe vételét, hogy honnan származnak az értesülések, minek alapján kapcsolják egy adott fizikai címhez vagy személyhez, és melyek azok a járulékos adatok, amelyek értelmében az információt megbízhatónak tartják.

Az EFF célja, hogy összefoglalójával és esetleírásaival segítséget nyújtson a rendőrség, az ügyészség és a bíróságok munkájához. Ez az olyan nyilvánvaló eljárási hibákelkerülésétől kezdve, mint amilyen mondjuk egy IP-cím alapján elrendelt házkutatás, egészen odáig terjed, hogy a hatóságok megértsék a bizonyítékként kezelt technológiák korlátait, és lehetőségük legyen megfelelő mennyiségű infomációt gyűjteni, mielőtt beleugranak valamilyen büntetőjogi eljárásba.

Biztonság

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.