A robotok nem megfelelő működése etikai kérdéseket is felvet, mint ahogy abban sem érdemes bízni, hogy a technológia alkalmazói közül mindenki a közös boldogulásunkat tartja szem előtt.

A világháló és a TCP/IP protokollkészlet megalkotásában kulcsszerepet játszó Vinton Cerf, akit széles körben emlegetnek az internet (egyik) atyjaként, óvatosságra int a ChatGPT körüli hisztéria és az ennek kapcsán kialakult aranyláz közepette. Szerinte vigyázni kellene az elhamarkodott befektetésekkel az MI-chatbotokba, amelyek lényegében csak arra épülnek, hogy az új technológia mennyire menő – írja Cerf felszólalásáról a CNBC a kaliforniai Mountain View-ban tartott konferencián. Az online pionír egyébként számtalan megbízása és elismerése mellett majdnem két évtizede egyengeti a "globális szabályozás kialakítását és az internethasználat folyamatos terjedését" a Google színeiben.

A hasonló kérdésekben rendszeresen nyilatkozó szakember most a mesterséges intelligenciára épülő csevegőrobotok etikai problémáit vette elő, amelyekre tekintettel azt reméli, hogy mindenki átgondolja majd a technológiába való befektetéseit. Szerinte a ChatGPT, a Google Bard és más megoldások kapcsán is nyilvánvaló, hogy a rendszerek nem mindig működnek úgy, ahogy azt szeretnénk, és azt sem szabad elfelejteni, hogy az új technológia alkalmazói közül sem mindenki őszinte, vagyis a saját hasznukat keresik mások boldogulása helyett. Eközben olyan forró témáról van szó, amiről sokan gondolják, hogy elég meglobogtatni, és rögtön dőlni fog hozzájuk a befektetők pénze.

Most fordul majd komolyra

A dolog egyelőre tényleg így néz ki: Kínában például már az állami média figyelmeztet rá, hogy a hype miatt az ottani MI-fejlesztő cégek árfolyama annyira kilőtt, hogy az már nem feltétlenül áll arányban a későbbi termékeikben rejlő kockázatokkal. Cerf szerint érdemes figyelembe venni, hogy nem lehet mindig megjósolni az ilyen technológiák útját, a legtöbb probléma pedig hagyományosan az emberi természetből fakad, ami nem igazán változott az elmúlt 400, vagy akár 4000 évben. A mérnököknek viszont felelősséget kellene vállalniuk a hibák kijavításáért, és azt is nagyon fontos lenne megtanulni, hogyan lehet minimalizálni a legrosszabb forgatókönyvek esélyeit.

Az biztos, hogy egyelőre látványos hézag tátong a technológival kapcsolatos remények és annak tényleges teljesítménye között, ugyanakkor nagyon nehezen lehet különbséget tenni a meggyőzően tálalt válaszok és a pontos válaszok között. Cerf erre felhozott egy olyan példát, amikor megkért egy chatbotot, hogy készítsen róla magáról egy életrajzot, és a robot tényszerűnek mutatta be az általa összeállított anyagot annak ellenére, hogy az pontatlanságokat tartalmazott. Mindez az alkalmazástól függő következményekkel jár: a fiktív életrajzoknak nincsenek konkrét egészségügyi kockázatai, szemben azzal, ha a hasonló modellek elkezdenek orvosi tanácsokat adni a felhasználóknak.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.