Minden harmadik netező valamilyen VPN-alkalmazás mögé bújva kapcsolódik a világhálóra.

A Statista adatai szerint 2023 júliusában 5,19 milliárd ember, a Föld népességének közel 56 százaléka rendelkezett valamilyen internetkapcsolattal. Bár a világhálót szeretnénk olyan hálózatnak látni, amelynek bármely pontjából bármely másik pontjába akadálytalanul eljuthatunk, a Freedom House 2022-es jelentése szerint az internet szabadsága 12 éve folyamatosan csökken. Az, hogy milyennek látjuk, nagyban függ attól, hogy mely pontjáról nézzük. Kínából, Vietnámból vagy Észak-Koreából például egészen másnak látszik, mint Európából vagy Észak-Amerikából.

A korlátok szaporodásának látványos mutatója, hogy egyre többen használnak ún. VPN (virtual privat network vagy virtuális magánhálózat) alkalmazásokat: számuk elérte az 1,6 milliárdot, állítja a holland székhelyű Surfshark VPN-szolgáltató egy elemzése. A legnagyobb piacok India (375 millió felhasználó), Kína (293 millió) és Indonézia (130 millió). A nyugati világban az USA piaca közelít ehhez, ahol 74 millió VPN-használó van.

Ami a használati gyakoriságot illeti, az Atlas VPN (a második litván unikornis, a Nord Security leányvállalata) szerint Délkelet-Ázsia és a Közel-Kelet országai, például Szingapúr, az Egyesült Arab Emírségek és Katar vezetnek, de a gyors a növekedés a nyugati országokban is, például Hollandiában, Luxemburgban vagy Németországban.

A globális piac értéke szintén jelentősen nőtt: az Allied Market Research 2022-ben 44,6 milliárd dollár értékűre mérte. Dinamikájáról pedig sokat elárul, hogy 2019-hez képest 80 százalékkal bővült. És ez még közel sem a növekedés vége, a piackutató szerint 2027-re elérheti a 75,5 milliárd dollárt. Ez persze bátor becslés, mert a VPN-piac ugrásszerű növekedését egyértelműen a pandémia, pontosabban a távmunka-kényszer, utána pedig az orosz-ukrán háború hajtotta.

Az internet mára kifejezetten veszélyes hellyé vált, ezért egyre több embernek van szüksége olyan eszközökre, melyek megakadályozzák, hogy illetéktelenek lehallgathassák a netes kommunikációjukat, nyilatkozta egy VPN-fejlesztő cég munkatársa a Nikkeinek.

Hasítanak a VPN-cégek

A VPN-piac jó terepe a startupoknak. A 2012-ben alapított Nord Securitynek például már több mint 10 millió ügyféle van világszerte, és egy 2022-es 100 millió dolláros befektetési körben 1,6 milliárd dollárra értékelték. A cég egyik képviselője azt mondta a Nikkeinek, hogy az alkalmazásuk részben a távmunkások, részben olyan országok polgárai között népszerű, amelyekben korlátozzák és/vagy szigorúan ellenőrzik az internetezést.

Ez egyébként nem csak az autoriter országokra jellemző. Ausztráliában 2015-től az internetszolgáltatóknak két évig meg kell őrizniük ügyfeleik böngészési előzményeit a terrorizmus elleni harc miatt. (A törvény elfogadása után néhány nap alatt megduplázódott a Nord Security ausztráliai ügyfeleinek száma.) Európában szintén vannak hasonló kísérletek: az Egyesült Királyságban például olyan bűnmegelőzési törvénytervezeten dolgoznak, amely előírná, hogy a titkosított üzenetküldő alkalmazásokat kínáló cégek adjanak a titkosításukhoz mesterkulcsot a brit kormánynak. (A titkosítást az államhatalom sehol sem szereti, legyen szó az Európai Unióról, az Öt Szem országairól, Kínáról vagy épp Oroszországról.)

Személyes biztonság, munka – meg egy kis kalózkodás...

A Surfshark már idézett kutatásából az is kiderül, hogy amerikai ügyfeleik 43 százaléka kifejezetten magáncélra, saját biztonságát erősítendő, 33 százalékuk pedig csak üzleti célokra használ VPN-t (a válaszadók 23 százaléka mindkét célra).

A legtöbben egyébként az adott országban letiltott tartalmak eléréséhez használják. Ez bizonyos helyzetekben, pl. Kínában egybeeshet az üzleti felhasználással.

Ugyanakkor a VPN-ek arra is alkalmasak, hogy a felhasználó megkerülje velük a (video)streaming-szolgáltatók regionális korlátozásait. Aki erre használja, az értelemszerűen megsérti a szolgáltatások általános szerződési feltételeit. Erre a VPN-fejlesztőknek előbb-utóbb kell valamilyen megoldást találni, ám mint egy fejlesztő mondta a Nikkeinek, a megoldás nem triviális, és nem is olcsó.

Biztonság

Teheránból kapott Trumpéktól lopott adatokat Biden stábja

Az FBI nyomozása szerint a nyáron iráni hekkerek loptak bizalmas adatokat az exelnök stábjától, amit aztán el is küldtek a riválisnak.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.