Csak egy telefon kell hozzá, és a vásárlók a saját lakásukban pakolgathatják ide-oda a kiválasztott ikeás bútorokat.

A társaság a héten jelentette be IKEA Kreativ nevű szolgáltatását, amelyen keresztül kapcsolatot teremtene az e-kereskedelmi alkalmazások és a fizikai áruházakban történő vásárlás élménye között, felhasználva a térbeli számítástechnika, a gépi tanulás és a 3D-s kevert valóság (mixed reality, MR) legújabb fejlesztéseit.

Az online és külön mobil appon keresztül is elérhető, mesterséges intelligenciára épülő alkalmazás alaptechnológiáját az a Geomagical Labs fejlesztette, amelyet 2020 áprilisában vásárolt fel az IKEA több száz áruházának nagy részét üzemeltető Ingka Group piacvezető beltéri vizualizációs MI-megoldásai miatt. A cég szerint ez lesz az otthoni kiskereskedelmi ágazat legelső teljes értékű, MR-alapú önkiszolgáló tervezőeszköze, amelyik már alkalmas a valós terek élethű és pontos megtervezésére, integrálva azt a digitális vásárlásba. A program először az amerikai iOS- és PC-felhasználók számára válik elérhetővé, akiket nemsokára az androidos ügyfelek, majd a 2023-as pénzügyi évben további országok követnek.

A Kreativ arra is lehetőséget biztosít a vásárlóknak, hogy az IKEA digitális bemutatóterméből származó képeket rendezgessék, de az igazán nagy dobás az otthon készített képek felhasználása, vagyis ténylegesen a saját lakásukban kísérletezhetnek a gyártó bútoraival és más berendezési tárgyaival. A vállalat mindezt meghatározó pillanatnak tartja digitális átalakulásában, amelynek során további fejlesztéseket ígér.

A Kreativ azt a problémát igyekszik felszámolni, hogy az otthonukat berendezni igyekvő fogyasztók gyakran vásárolnak kontextus nélkül, és végső soron kénytelenek a képzeletükre hagyatkozni, akármennyit szöszölnek a konyhatervező programokkal vagy a méretarányos rajzokkal a kockás füzetükben. Az IKEA programja ehhez képest nagy pontossággal képes feldolgozni a beszkennelt (fotókon feltöltött) belső tereket, amelyekben úgy helyezi el az áruház termékeit, hogy az ott lévő eredeti berendezést akár el is távolítja a képekről.

Még nem tökéletes, de már nagyon okos

Az alkalmazás mögött futó, összetett számítási folyamatokat a Google Cloud Platform szolgálja ki, lehetővé téve, hogy kis energiaigényű mobil eszközökön fussanak a bonyolult MI-algoritmusok. A bejelentésből kiderül, hogy az IKEA Kreativ szolgáltatáshoz fejlesztett mesterséges intelligencia olyan neurális hálózati technológiát használ, mint amilyet például az önvezető járművek esetében is alkalmaznak, hogy a gépeket vezérlő rendszerek megértsék az őket körülvevő teret és annak elemeit.

A beltéri alkalmazások betanításának természetesen megvannak az egyedi kihívásai: az ilyen tereket például kifejezetten nehéz geometriailag rekonstruálni a 3D-s gépi látás eszközeivel, mert sok a markáns vizuális jellemzők nélküli, egységes színűre festett felület, de ugyanilyen zavaróak az ismétlődő gyári minták is. A tükrök összezavarják a távolságbecslést, mint ahogy az is problémát okozhat, ha a helyiségekben speciális fényviszonyok uralkodnak.

Ugyanígy kihívást jelent a felvételeken szereplő objektumok eltüntetése vagy az egymást kitakaró tárgyak kezelése, mivel a rendszernek ilyenkor hatékonyan meg kell becsülnie, hogy azok mögött milyen teret, textúrákat, visszaverődéseket vagy árnyékokat kell sejteni. Mindezt pedig anélkül kell megvalósítani, hogy lehetőség volna az önvezető járművek drága hardvereinek (lézeres mélységérzékelők, radarok vagy több kamerból álló tömbök) bevetésére, hiszen az applikációnak hétköznapi okostelefonokkal is működnie kell.

A VentureBeat riportjában a Geomagical Labs termékfejlesztési vezetője azért azt is világossá tette, hogy az IKEA Kreativ ugyan már a mostani formájában is varázslatos, de még egyáltalán nem hibátlan: összezavarodhat például, ha nem lát eleget a padlóból, vagy ha a falak teljesen üresek. Ennek ellenére a programot nagy előrelépésnek tekinthető az IKEA és ügyfelei számára, később pedig olyan fejlesztéseket ígérnek, mint a falak színének megváltoztatása, a falra és mennyezetre szerelhető bútorok hozzáadása vagy a kollaboratív tervezés lehetősége.

Konzumer tech

Erre az ír problémára itthon is érdemes lenne figyelni

Az energiára mindig éhes mesterséges intelligencia megterheli Írország elektromos hálózatait, veszélyeztetve az ország technológiai központi pozícióját.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.