Egy brit parlamenti bizottság szerint a fejlett technológia megfelelő biztosítékok nélkül a jogállamiságot rombolja, miközben a kormányzati oldalon is tisztázatlanok maradnak a felelősségi körök.

A mesterséges intelligencia elterjedése az igazságszolgáltatási rendszerben egyértelmű veszélyt jelent az emberi jogokra és a polgári szabadságjogokra – állapította meg az Egyesült Királyság felsőházi bel- és igazságügyi bizottsága egy március végén kiadott jelentésében. Ebben kiemelik a gyors ütemű MI-fejlesztéseket, amelyek nagyrészt a nyilvánosság látókörén kívül zajlanak, és riasztónak nevezik, hogy a hangsúly az új technológiák mielőbbi gyártásba küldésén van, figyelmen kívül hagyva azok lehetséges negatív hatásainak vizsgálatát.

A bizottság elnöke szerint erős benyomást szereztek arról, hogy az új eszközök felhasználásában nem kérdőjelezik meg az általuk generált eredmények igazolhatóságát, vagyis az az alapállás, hogy a számítógépnek mindig szükségszerűen igaza van. Ehhez képest a kormánynak ismét át kellenek vennie az irányítást az olyan, egyértelmű elveket rögzítő törvénykezésen keresztül, amelyik alapot adna a részletesebb szabályozáshoz is.

A jelentés szerint a termék- és szolgáltatásminőségi védjegyek alkalmazására, illetve a releváns eszközökben használt algoritmusok nyilvántartására is szükség lenne a technológiaába vetett bizalom megőrzéséhez. A bizottság szerint a mesterséges intelligencia üdvözlendő előnyöket nyújthat az igazságszolgáltatási rendszernek, de csak a megfelelő felügyelet mellett: a végső döntéseket mindenképpen az embereknek kell meghozniuk, akiknek azt is tudniuk kell, hogyan kérdőjelezzék meg az MI-eszközök kimeneti eredményeit.

Érthető döntések és emberi felülvizsgálat

A problémát jelentős részben segíthetne kezelni az Explainable AI (XAI) koncepció, amelynek lényege, hogy a mesterséges intelligenciát képessé kell tenni az emberek számára is érthető indoklásra, más szóval a kontextuális érvelésre. Megfelelő biztosítékok nélkül ugyanis a fejlett technológia az emberi jogokat, a tárgyalások igazságosságát is alááshatja, súlyosbítva az egyenlőtlenségeket és gyengítve a jogállamiságot. Ezek hiányában idővel akár úgy ítélhetnének el és börtönözhetnének be embereket, hogy azok nem érthetik meg az oda vezető döntéshozatali folyamatot, és a döntést sem tudják megtámadni.

Eközben a bizottság szerint az igazságszolgáltatási rendszerben is egyértelmű elszámoltathatóságot kell biztosítani, ami kormányzati reformot feltételez. A jelentésben megjegyzik, hogy már több mint harminc állami szerv, kezdeményezés és program játszik valamilyen szerepet az új technológiák irányításában a jogalkalmazás területén, így a szóban forgó reformok nélkül nehéz lesz azonosítani a felelősséget a tisztázatlan szerepek és az egymást átfedő funkciók miatt.

Az MI szabályozását egyébként már kormányzati prioritásként kezelik az Egyesült Királyságban. A britek az ilyen irányú magántőke-befektetéseket nézve a harmadik helyen állnak az Egyesült Államok és Kína mögött, és a technológia nem csak az emberek munkájára és megélhetésére van egyre nagyobb hatással, de az ország a szabályozás területén is nemzetközi vezető szerepre pályázik. A másik oldalon sokat hallani például a brit szakszervezeti szövetség követeléseiről, amelyek szerint ugyancsak törvényi garanciákra lenne szükség a gépi döntések emberi felülvizsgálatának lehetőségeiben.

Biztonság

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.