A Szövetségi Nyomozó Iroda vezetője szerint védeni kell a magánéletet, de az okostelefonok titkosítását azért újra kéne gondolni.

Az FBI igazgatójának egyáltalán nincs ínyére, hogy a technológiai vállalatok egyre komolyabban védik a felhasználói adatokat. James Comey szerint védeni kell a magánéletet, de például az okostelefonok titkosítását azért újra kéne gondolni.

Magánélet kontra állambiztonság

Az FBI igazgatója arról panaszkodott, hogy bár a jogi felhatalmazásuk megvan arra, hogy megfelelő bírói felhatalmazással hozzáférjenek magánjellegű információkhoz, ám egyre nehezebb mindezt technológiai oldaláról biztosítaniuk. Comey kitért a Snowden-botrány keltette aggodalmak joggoságára is, ugyanakkor szerinte egy "nagyon sötét világba" vezet a gyártók azon törekvése, hogy teljesen elérhetetlenné tegyék ezeket az adatokat.

Az igazgató itt konkrétan az Apple, illetve a Google új fejlesztési irányára utalt, aminek keretében igyekeznek olyan eljárásokat alkalmazni, hogy még ők sem legyenek képesek a felhasználói információkhoz jutni. Ennek folyományaként mindkét cégnél alapbeállításként használják az operációs rendszerben az egyébként már évek óta elérhető adattitkosítás. A felhasználók többsége viszont ezt lusta volt beállítani, így most "segítenek" rajtuk. Ezzel kívánják az olyan kínos adatbiztonsági eseteket elkerülni, amelyek rossz hatással vannak az üzletre.

Nem mindenhol van hátsó kapu

Az FBI-igazgató az úgynevezett hátsó ajtók (backdoor) hiányára is panaszkodott, mivel sok szállító nem tud vagy nem akar ilyen, különleges hozzáférést biztosító technikai kiskaput adni a hatóságnak. Comey szerint felül kellene vizsgálni a kommunikációs csatornák lehallgatását szabályozó, immár 20 éves törvényt is, hogy az jobban megfeleljen a technológiai fejlődés okozta változásoknak.

Ezt természetesen civil jogvédő szervezetek teljesen máshogy látják. Véleményük szerint a szövetségi törvények kifejezetten biztosítják a jogot a gyártóknak arra, hogy hátsó ajtók nélküli, visszafejthetetlen titkosítási eljárást alkalmazzanak. A hozzáférést biztosító kiskapuk megléte amúgy az illegális tevékenységet folytató hackerek dolgát is megkönnyítheti. 

Biztonság

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.