A pofont egy amerikai bíróság adta, konkrétan a Microsofton csattant, de erősen érzik az amerikai illetőségű, de globális piacon dolgozó felhőszolgáltatók és persze az összes felhasználó.

Csütörtökön olyan döntést hozott egy New Yorki bíróság a Microsoft és az amerikai kormány közötti vitában, aminek hatását minden amerikai, de az USA-n kívül is üzleti tevékenységet folytató cég tevékenységére óriási hatással lehet. Különösen azokéra, melyek a felhőszolgáltatásokban is érdekeltek.

Ha úgy tetszik, Loretta Preska bírónő (a fenti képen) beírta magát az IT-szolgáltatások történelmébe, akárcsak Edward Snowden. A konkrét kérdés az volt, amelyben a bírónőnek döntenie kellett, hogy ki kell-e adnia ügyfeléről a Microsoftnak a szövetségi kormány kérdésére olyan adatokat (e-maileket, fiókinformációkat stb.), melyeket az írországi adatközpontjában tárol. (Többek között onnan szolgálják ki a magyar Office 365-felhasználókat is.)

Loretta Preska úgy döntött: igen. A bírónő arra hivatkozott, hogy a házkutatási parancs (ebben az esetben az adatkérést is annak kell tekinteni), nem a földrajzi helyszíntől, hanem a hozzáféréstől függ. Tehát ha a Microsoft hozzáfér az adatokhoz, teljesen mindegy, hogy azokat Japánban vagy Írországban tárolja azokat fizikailag: kell adnia, ha arra az amerikai hatóságok kötelezik.

A másodfokon hozott döntés (a Microsoft első fokon is elvesztette a pert) végrehajtását Preska – épp az ügy horderejére tekintettel – felfüggesztette; a cég jogi képviselője pedig azonnal jelezte, hogy fellebbeznek.

A németeknek lesz igazuk?

Bár a Washington Post beszámolója szerint az 1986-os ide vonatkozó törvény (Electronic Communications Privacy Act) nem rendelkezik arról az esetről, amikor külföldön lévő elektronikus adatokra vonatkozóan adnak „házkutatási” engedélyt, a bírónő egy 1984-es bírósági döntésre hivatkozott, mely szerint egy vállalatot lehet kötelezni arra, hogy adjon át dokumentumokat attól függetlenül, hogy azokat más országban tárolja. Ráadásul ehhez nem kell az adott ország hozzájárulása sem.

A Microsoft ügyvédei viszont azzal érveltek, hogy ők csat tárolják az adatokat, melyek átadása sérti az ügyfél alkotmányos jogait. Emellett egyes szakértők úgy vélekedtek, hogy ez a döntés akár nemzetközi jogot is sérthet.

Ugyan még a Snowden-botrány hatására, de e németek már egy ideje forszírozzák, hogy az internetforgalom amennyire lehet, maradjon határokon belül. Ezt az irányzatot meglovagolva kezdett többek között a Deutsche Telekom (DT) is hatalmas adatközpont-építésbe kezdett, és ezért rúgták ki a Verizont 2015-től a német kormányzati szervektől.

Ne véletlen, hogy amikor a DT megegyezett a Salesforce.com-mal, a megállapodás értelmében német adatközpontokból szolgálják ki az ügyfeleket. Ha azonban mégsem sikerülne meggyőznie a bíróságot a Microsoftnak, kérdés, hogy ilyen esetben mit történik. Ki diszponál az adatok fölött? A DT, mert ővé az adatközpont, vagy a Salesforce.com, mert az övé a szolgáltatás, amiben az adatok vannak?

De nehézzé teszi gyakorlatilag minden, a globális piacon felhőszolgáltatást kínáló cégnek a helyzetét. Nem véletlen, hogy a Microsoft melletti állásfoglalást adott ki több cég is.

Cloud & big data

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.