Újabb és újabb következményei vannak a tavaly kirobbant amerikai lehallgatási botránynak. Az eset különösen nagy szakadékot vágott Németország és az USA kapcsolatában, hiszen korábban kiderült, az amerikai hatóságok hozzáférhettek Angela Merkel kancellár telefonbeszélgetéseihez is. A legfrissebb ügyet a néhány napja őrizetbe vett német titkosszolgálati munkatárs szolgáltatja, akiről azt gondolják, hogy az Egyesült Államok hírszerzésének kémkedett. Áttételesen és nem csak kizárólag, de mindez hozzájárul ahhoz, hogy a Deutsche Telekom az ország legnagyobb adatközpontjának felépítésén dolgozzon.
Politikai botrányból üzlet
Ami az amerikai cégeknek nagyon kellemetlen, azt a többiek, így a németek is igyekeznek minél jobban kihasználni. Két hét sem telt el például azóta, hogy kiderült, 2015-től a német kormányzati szervek nem veszik igénybe a Verizon szolgáltatásait, jövőre már a kérdéses helyeken a Deutsche Telekom szolgáltatja a netet és köti össze az intézmények hálózatait.
A német távközlési cég ezzel párhuzamosan beüzemelte Biere-ben az informatikai szolgáltatásokat nyújtó egységének, a T-Systemsnek ügyfeleit kiszolgáló újabb adatközpontját. A létesítménynek már van egy idősebb ikertestvére néhány kilométerrel arrébb, Magdeburgban. Ha a két központ eléri a tervezett teljes kiépítettségét, összesen 40 ezer négyzetméternyi területen lesz képes elhelyezni a szervereket. Ez a jelenlegi kapacitás közel nyolcszorosa.
Ugyan a társaság közleménye az építés indokaként konkrétan hivatkozik a "biztonságos cloud technológiák iránt megnövekedett igényekre", a most átadott egység munkálatai már 2012 őszén elkezdődtek, azaz a Snowden-ügy és tovagyűrűző hatásai maximum részben indokolják a fejlesztéseket.
Hazafias lobbi
Mindenesetre a Deutsche Telekom igyekszik meglovagolni a bizalmatlansági hullámot. Tavaly a távközlési vállalat erős kampányba kezdett, hogy a német internetforgalom kezelése határon belül maradjon. Ennek a lépésnek a szükségességét, értelmét azonban sokan megkérdőjelezték, így nem is kapott máshonnan támogatást. A cég kihozott egy levelezőszolgáltatást is Made in Germany hívószóval, amely megerősített titkosított funkciókkal és kizárólag német szervereken keresztül kezeli az emaileket.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak