Az egyelőre preview-ban elérhető App Studio szabad szöveges utasítások alapján generál üzleti alkalmazásokat.

Szintet lépett az AWS-nél a vállalati alkalmazásfejlesztés. A felhőszolgáltató elérhetővé tette App Studio nevű eszközét, amely szabad szöveges utasítások alapján generál üzleti alkalmazásokat. Használója leírja, hogy milyen feladatra szeretne alkalmazást, az App Studio pedig legenerálja az azt megvalósító kódot úgy, hogy egyáltalán nincs szükség hozzá profi fejlesztőre.

A termék leírása szerint az App Studio egy olyan generatív mesterséges intelligenciával működő szolgáltatás, amely természetes nyelven megfogalmazott utasításokkal működik. Így IT-projektvezetők, adatmérnökök vagy architektek is gyorsan létrehozhatnak "szervezetük igényeire szabott üzleti alkalmazásokat". Az Amazon definíciója szerint egy vállalati alkalmazásnak jellemzően több felhasználói felülete van, és több adatforrásból is képes adatokat kinyerni. El tud végezni összetett műveleteket, például szűréseket, és bele lehet építeni üzleti logikát.

A TechCrunchnak a cég termékért felelős vezetője, Sriram Devanathan annyi megszorítást tett, hogy az App Studiót azoknak szánták, akik akiknek van valamennyi műszaki szakértelmük, de nem profi fejlesztők, illetve rendelkeznek az appfejlesztéshez szükséges domaintudással. A vállalati folyamatok és üzleti igények ismerete ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy meg tudják fogalmazni, hogy mit kellene csinálnia az appnak, és azokhoz milyen adatokra van szüksége.

AWS: itt nincs betanulási idő

A felhasználónak meg kell adnia az app nevét, majd megjelöli a felhasznált adatforrásokat, végül pedig leírja, hogy mit csináljon az app. A gyakoribb feladatokhoz vannak felhasználható leírásminták is (példapromptok). Az App Studio ez alapján a követelménylistáját, valamint azt, hogy a leírás alapján mi lesz a végeredmény, azaz mit foigy csinálni az alkalmazás. A felhasználó ezt utólag még finomíthatja.

Ez eddig egy fejlett no-coding eszköz lenne. Az App Studio annyiban lép túl ezen, hogy a generatív MI lényegében megszünteti betanulási időt, állítja az Amazon. (A no-coding platformok akkor működnek hatékonyan, ha felhasználójuk megérti a belső logikájukat.)

Az App Studio legenerálja az alkalmazást, ami utána átesik egy DevOps folyamaton, mielőtt élesben lehetne használni.

A low-codin/no-coding platformok egyik fontos jellemzője, hogy miként felelnek meg az adott szervezet azonosítási (ID management), biztonsági és governance-követelményeinek. Emellett minden vállalatnak lehetnek egyedi előírásai a belső üzleti appokkal szemben, például hogy milyen meglévő rendszerekhez kapcsolódhatnak. Ezeket a rendszer beállításakor kell meghatározni, utána már az AWS a háttérben kezeli.

Az Amazon azzal próbálja népszerűvé tenni új eszközét, hogy ingyenesen kínálja. Mint a fejlesztőeszköz oldalán olvasható, az alkalmazáskészítés ingyenes, fizetni csak akkor kell, ha a végfelhasználók is használatba veszik a közzétett appot. Utóbbiért jelenleg 25 centet kell fizetni óránként és felhasználónként.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.