A Bloomberg értesülései szerint az Nvidia érdeklődik a japán SoftBank tulajdonában lévő ARM Holdings iránt, amelyet a korábbi találgatások még az Apple-lel próbáltak összehozni.

Már hónapokkal ezelőtt felröppentek a találgatások azzal kapcsolatban, hogy a SoftBank csoport a 2016-ban 32 milliárd dollárért felvásárolt ARM Holdings eladásának lehetőségeit is vizsgálja egy olyan elképzelés mellett, amelynek értelmében a processzortervező céget önálló társaságként bevezetné a tőzsdére. Az első forgatókönyvhöz lehetséges vevőként az Apple-t emlegették, ahol nem csak a szükséges források állnak rendelkezésre egy hasonló volumenű üzlethez, de már azt is bejelentették, hogy a későbbiekben az iPhone-ok után a Mac számítógépeket is saját fejlesztésű, ARM alapú csipekkel szállítja majd.

A Bloomberg értesülései alapján megbeszélésekre is sor került ezzel kapcsolatban, de az Apple a lap forrásai szerint nem tervezi, hogy vételi ajánlatot tesz. Ennek elsősorban az a magyarázata, hogy az ARM licencdíjakra épülő modellje nem igazán passzolna az Apple saját hardver- és szoftvertermékekre épülő üzletéhez – pláne, hogy egy ilyen felvásárlás a versenyjogi szabályozókon is nagy eséllyel fennakadna, mivel az Apple olyan kulcsfontosságú szabadalmak tulajdonosává válna, amelyek létfontosságúak a vállalat közvetlen versenytársai számára.

Ennek viszont lenne értelme

Ezzel párhuzamosan a Bloomberg csütörtöki arról is beszámolt, hogy egy másik meghatározó piaci szereplő, az Nvidia viszont érdeklődést mutat az ARM megvásárlására. Az értesüléseket eddig nem erősítették meg sem a SoftBank, sem az Nvidia, sem az ARM képviselői, de a lap itt is bennfentes forrásaira hivatkozva tudósított róla, hogy az elmúlt hetekben az amerikai csipgyártó felvette a kapcsolatot a SoftBankkal, sőt az sem kizárt, hogy a közeljövőben más érdeklődő is felbukkan a cambridge-i székhelyű ARM körül.

A riport szerint nem világos, hogy a SoftBank (illetve annak Vision Fund befektetési alapja) a teljes részesedésétől, vagy csak annak egy szeletétől próbálna megválni, mint ahogy az sem biztos, hogy sor kerül majd bármilyen megállapodásra. Ez mindenesetre nem csak az Nvidia, hanem a teljes iparág eddigi legnagyobb értékű cégfelvásárlása lenne, figyelembe véve például, hogy az ARM négy évvelezelőtti, 32 milliárdos akvizíciójától a mai napig 185 százalékkal növekedett az iparági barométernek számító Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index (SOX) értéke.

Ez a látványos erősödés az olyan új területek felfutásának köszönhető, mint amilyen a mesterséges intelligencia vagy az okos járművek, amelyekre tekintettel a befektetők is egyre szívesebben invesztálnak a megfelelő csipgyártó vállalatokba. Ugyanebben az időszakban az Nvidia cégértéke a nyolcszorosára növekedett, és jelenleg már a 260 milliárd dollárt közelíti, ami nagyjából megfelel az Intel piaci kapitalizációjának. Az Nvidia különösen erős az említett szegmensekben, az ARM technológiáit pedig az Intel, a Qualcomm, az AMD és más iparági szereplők is mind licencelik.

Piaci hírek

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.