A Financial Times bennfentes értesüléseire hivatkozva számolt be róla, hogy az amerikai kormány leállította az engedélyek kiadását az amerikai cégeknek a kínai Huaweihez exportált termékek nagy részére vonatkozóan. A Biden-adminisztráció ezzel még tovább szigorítja a Kínába irányuló technológiai exportot, amelynek legutóbbi lépése a Hollandiával és Japánnal tető alá hozott megállapodás volt a csipgyártásban használt fejlett technológiák szállításának korlátozásáról, tovább lassítva a katonai alkalmazások, a mesterséges intelligencia vagy a szuperszámítógépek ottani fejlesztését. A kínai MI-program nemzetbiztonsági fenyegetéseiről az FBI igazgatója nemrég a Davosban rendezett Világgazdasági Fórumon beszélt.
Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma a lapértesülések szerint most azt közölte néhány amerikai céggel, hogy a továbbiakban nem ad ki licenceket a Huawei felé, továbbra is azzal vádolva a kínai nagyvállalatot, hogy fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra, beleértve a társaság együttműködését a Kínai Kommunista Párttal.
A túlélő üzemmódban dolgozó Huawei és a kínai kormány ezeket a feltételezéseket rendszeresen visszautasítja. A minisztérium a lap értesüléseit nem cáfolta, de nem is kívánta kommentálni a konkrét szervezetekkel folytatott tanácskozásait. A BBC az egyik miniszterhelyettes októberi nyilatkozatát idézi, amelynek értelmében minden eszközzel megakadályozzák, hogy a Kínai Népköztársaság szolgálatai katonai felhasználású csúcstechnológiához férjenek hozzá.
A papír eddig is sokat elbírt
A sencseni székhelyű Huawei évek óta birkózik az amerikai exportkorlátozásokkal, egyebek mellett a nagy sebességű ötödik generációs (5G) távközlési berendezések és a mesterséges intelligencia területén. A vállalatot még 2019-ben, Donald Trump elnöksége idején vették fel arra a listára, amelynek tagjaira vonatkozóan az amerikai vállalatoknak kormányzati engedélyt kell szerezniük a megfelelő technológiák kereskedelmére vagy átadására. Ezt eddig több amerikai szállítónak, köztük az Intelnek és a Qualcommnak is biztosították az 5G-hez nem kapcsolódó tételekre, de a FT forrásai szerint újabban az 5G alatti tételeket is korlátozzák, beleértve az 5G-s megoldásokban nem használható 4G-s csipeket is, amelyekre nézve korábban jóváhagytak volna az engedélyeket.
A mostani szigorítás a beszámolók szerint vonatkozik egy sor olyan technológiára, ami a nagy teljesítményű számítástechnikához, a mesterséges intelligenciához vagy a számítási felhőhöz kapcsolódik, lekövetve a Huawei aktuális fókuszát. Bár azt még nem látni, hogy mindez hogyan fog kinézni a gyakorlatban, a Reuters szerint tavaly április és november között 61 milliárd dollár értékű szállításhoz adtak ki licenceket a Huaweihez, miközben a vállalat teljes 2022-es forgalmát nagyjából 91,5 milliárd dollárra teszik.
A The Wall Street Journal néhány nappal ezelőtt arról számolt be, hogy a nukleáris fegyverzet fejlesztéséért és fenntartásáért felelős kínai kormányügynökség például könnyedén kijátszotta az amerikai szankciókat az elmúlt években, ami kérdésessé teszi a kereskedelmi minisztérium döntéseinek hatékonyságát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak