Lapértesülések szerint a korábbinál is sokkal szigorúbb exportkorlátozásokat léptetnek életbe a kínai nagyvállalattal szemben.

A Financial Times bennfentes értesüléseire hivatkozva számolt be róla, hogy az amerikai kormány leállította az engedélyek kiadását az amerikai cégeknek a kínai Huaweihez exportált termékek nagy részére vonatkozóan. A Biden-adminisztráció ezzel még tovább szigorítja a Kínába irányuló technológiai exportot, amelynek legutóbbi lépése a Hollandiával és Japánnal tető alá hozott megállapodás volt a csipgyártásban használt fejlett technológiák szállításának korlátozásáról, tovább lassítva a katonai alkalmazások, a mesterséges intelligencia vagy a szuperszámítógépek ottani fejlesztését. A kínai MI-program nemzetbiztonsági fenyegetéseiről az FBI igazgatója nemrég a Davosban rendezett Világgazdasági Fórumon beszélt.

Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma a lapértesülések szerint most azt közölte néhány amerikai céggel, hogy a továbbiakban nem ad ki licenceket a Huawei felé, továbbra is azzal vádolva a kínai nagyvállalatot, hogy fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra, beleértve a társaság együttműködését a Kínai Kommunista Párttal.

A túlélő üzemmódban dolgozó Huawei és a kínai kormány ezeket a feltételezéseket rendszeresen visszautasítja. A minisztérium a lap értesüléseit nem cáfolta, de nem is kívánta kommentálni a konkrét szervezetekkel folytatott tanácskozásait. A BBC az egyik miniszterhelyettes októberi nyilatkozatát idézi, amelynek értelmében minden eszközzel megakadályozzák, hogy a Kínai Népköztársaság szolgálatai katonai felhasználású csúcstechnológiához férjenek hozzá.

A papír eddig is sokat elbírt

A sencseni székhelyű Huawei évek óta birkózik az amerikai exportkorlátozásokkal, egyebek mellett a nagy sebességű ötödik generációs (5G) távközlési berendezések és a mesterséges intelligencia területén. A vállalatot még 2019-ben, Donald Trump elnöksége idején vették fel arra a listára, amelynek tagjaira vonatkozóan az amerikai vállalatoknak kormányzati engedélyt kell szerezniük a megfelelő technológiák kereskedelmére vagy átadására. Ezt eddig több amerikai szállítónak, köztük az Intelnek és a Qualcommnak is biztosították az 5G-hez nem kapcsolódó tételekre, de a FT forrásai szerint újabban az 5G alatti tételeket is korlátozzák, beleértve az 5G-s megoldásokban nem használható 4G-s csipeket is, amelyekre nézve korábban jóváhagytak volna az engedélyeket.

A mostani szigorítás a beszámolók szerint vonatkozik egy sor olyan technológiára, ami a nagy teljesítményű számítástechnikához, a mesterséges intelligenciához vagy a számítási felhőhöz kapcsolódik, lekövetve a Huawei aktuális fókuszát. Bár azt még nem látni, hogy mindez hogyan fog kinézni a gyakorlatban, a Reuters szerint tavaly április és november között 61 milliárd dollár értékű szállításhoz adtak ki licenceket a Huaweihez, miközben a vállalat teljes 2022-es forgalmát nagyjából 91,5 milliárd dollárra teszik.

A The Wall Street Journal néhány nappal ezelőtt arról számolt be, hogy a nukleáris fegyverzet fejlesztéséért és fenntartásáért felelős kínai kormányügynökség például könnyedén kijátszotta az amerikai szankciókat az elmúlt években, ami kérdésessé teszi a kereskedelmi minisztérium döntéseinek hatékonyságát.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.