Kiadták a korábban már beharangozott rendeletet, amelynek értelmében fontos területeken kötik engedélyhez az amerikai tőke és szakértelem bevonását a kínai technológiai fejlesztésekbe.

Joe Biden amerikai elnök szerdán aláírt rendelete több technológiai területen is megakadályozza az új befektetéseket Kínában, más ágazatokban pedig bejelentési kötelezettséget határoz meg a befektetők számára. A rendelet felhatalmazza az Egyesült Államok pénzügyminiszterét, hogy tiltsa meg vagy korlátozza a kínai vállalatokba való invesztálást a félvezetőipar és a mikroelektronika, a kvantuminformációs technológiák és bizonyos mesterségesintelligencia-rendszerek esetében. A kormányzati tájékoztatás szerint a megkötések a három terület "szűk részhalmazaira" vonatkoznak, amelyekről azonban konkrétumokat nem közöltek – olvasható a Reuters beszámolójában.

Az intézkedés a magántőkét, a kockázati tőkét, a vegyes vállalatokat és a zöldmezős befektetéseket is érinti, és az indoklás alapján az amerikai tőke és szakértelem bevonását akadályozná meg az olyan kínai fejlesztésekbe, amelyek hozzájárulhatnak az ország katonai modernizációjához, és nemzetbiztonsági fenyegetést jelenthetnek az USA-ra nézve. A hírügynökség az elnök levelét is idézi, amelyben arról tájékoztatja a Kongresszust, hogy "nemzeti veszélyhelyzetet" hirdet azokra a kockázatokra való tekintettel, amelyek Kína és a hozzá hasonló országok fejlődése jelent a katonai, hírszerzési, megfigyelési vagy kibertechnológiai szempontból kritikus technológiák vonatkozásában.

A kínai kereskedelmi minisztérium csütörtöki közleményében súlyosan aggasztónak nevezte az elnöki rendeletet, és kilátásba helyezte a megfelelő ellenintézkedéseket is. Az amerikai intézkedések a kínai kormányzat szerint befolyásolják a vállalkozások normális működését és döntéshozatalát, emellett pedig aláássák a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendszert. A minisztérium reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok tiszteletben tartja majd a piacgazdaság törvényeit és a tisztességes verseny elvét, emellett emlékeztetett Biden korábbi ígéretére, amelynek alapján Amerikának nem áll szándékában elszakadni Kínától, vagy akadályozni annak gazdasági fejlődését.

Van, aki szerint ez is kevés

A javaslat a Reuters szerint az olyan kínai vállalatokba történő befektetésekre összpontosít, amelyek számítógépes chipek tervezésére és az ezek gyártásához szükséges eszközökre fejlesztenek szoftvereket. Chuck Schumer, a szenátus demokrata vezetője ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az amerikai pénz túl sokáig segítette a kínai hadsereg felemelkedését, az Egyesült Államok pedig megteszi az első stratégiai lépést annak biztosítására, hogy az amerikai befektetések ne a kínai katonai fejlesztéseket finanszírozzák. Mint kiderült, a szabályozás a jövőbeni befektetésekre vonatkozik, de ettől függetlenül megköveteli, hogy tájékoztassák a kormányt a korábbi ügyletekről is.

A republikánusok szerint a jövőre végrehajtott rendelet hemzseg a kiskapuktól, és pont amiatt nem elég agresszív, hogy érdemben csak a későbbiekben tervezett befektetéseket korlátozza. Az erősödő geopolitikai feszültség ugyanis visszavetette az ilyen üzeteket: a PitchBook adatai szerint az amerikai kockázatitőke-befektetések tavaly 9,7 milliárd dollárra csökkentek Kínában a 2021-es 32,9 milliárd dollárról, az idén pedig mindössze 1,2 milliárd dollár áramlott az USA-ból a kínai startupokba. Marco Rubio republikánus szenátor szerint a rendelet "már-már nevetséges", figyelmen kívül hagyja a technológiák kettős felhasználását, és nem tér ki a kínai kormány által kritikusnak tartott iparágakra sem.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.