Az amerikai versenyfelügyelet a Bloomberg értesülései szerint olyan eljárás megindítására készül a vállalat ellen, ami akár a vállalat feldarabolásához is vezethet.

Az amerikai versenyfelügyelet (FTC) két évvel ezelőtt kinevezett elnöke, Lina Khan irányításával már három eljárást is indított az Amazon ellen (a legutóbbiról néhány nappal ezelőtt számoltunk be), de most készülhet arra a nagy dobásra, amitől a vállalat egész idő alatt tarthatott. Khan Amazon’s Antitrust Paradox című, 2017-es elemzése már korábban is az egyik legtöbbet idézett tanulmány volt a digitális piacokon működő óriásvállalatok versenykorlátozó működéséről és a szabályozás ezekkel kapcsolatos kihívásairól. Így hivatalba lépésétől mindenki azt várta, hogy a szövetségi hatóság a korábbinál is szigorúbban száll majd rá a big tech kölönféle gyakorlataira, a beszámolók szerint pedig most következhet az Amazon elleni eddigi legnagyobb horderejű trösztellenes fellépés.

Az újabb eljárásban a Bloomberg forrásai szerint a vállalat legfőbb internetes piacterére fognak koncentráni, elsősorban azzal vádolva a az Amazont, hogy piaci fölényét kihasználva bünteti és jutalmazza a logisztikai szolgáltatásait igénybe vevő online kereskedőket, illetve azokat, akik nem állnak be melléjük a sorba. Az FTC ennek alapján azt vizsgálja majd, hogy az Amazon valóban szisztematikusan hátrányos helyzetbe hozza-e mindazokat, akik nem használják bizonyos opcionálisnak nevezett szolgáltatásait, és ha a hatóság igazolni tudja, hogy a cég rosszhiszeműen él vissza monopolisztikus erejével, akkor az elvileg az Amazon feldarabolásához vagy átstrukturálához is vezethet.

Ez az ügy mindenkire hatással lehet

A beszámolók alapján az FTC-nek semmiképpen sem lesz könnyű dolga: a TechCrunch riportja például kiemeli, hogy az amerikai doktrína értelmében a legnyilvánvalóbb monopóliumot sem feltétlenül ismerik el monopóliumnak, ha az a fogyasztókat nem érinti közvetlenül. Ahogy a lap írja, Khan a fenti 2017-es jogi áttekintő elemzésében éppen ezt az álláspontot kérdőjelezte meg, és ennek köszönhetően kerülhetett a versenyfelügyelet élére, plusz a digitális gazdaság meghatározó szereplőinek feketelistájára. A mostani ügy legfontosabb hozadéka az lehet a kommentárok szerint, hogy eldől majd, léteznek-e az eddig elismerttől különböző monopóliumok is, amire egyébként az Amazon lenne a legjobb példa a hálózati hatások és a végtelen pénzforrások gátlástalan felhasználásával.

Mindez a megfelelő esetben alapvető változásokat indíthat be az amerikai jogalkalmazásban is, amihez képest jelentéktelennek tűnnek az Amazon ellen eddig indított, különálló és egymástól független eljárások. Az egyikben a Ring márkájú "okoscsengők" személyiségi jogokat sértő működtetéséről, a másikban az Alexa asszisztens gyerekekre vonatkozó adatvédelmi problémáiról, a harmadikban pedig az Amazon Prime előfizetésekkel kapcsolatos megtévesztő gyakorlatokról van szó. Az Amazon rendszeresen bírálta Khant elfogultsággal, amelynek értelmében képtelen lenne objektíven mérlegelni a vállalat érveit a trösztellenes vádakkal szemben. Ezt eddig senki sem vette igazán komolyan, de az FTC elnökének valószínűleg nagyon kell majd ügyelnie rá, hogy ez így is maradjon az eljárás során.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.