Az amerikai versenyfelügyelet (FTC) két évvel ezelőtt kinevezett elnöke, Lina Khan irányításával már három eljárást is indított az Amazon ellen (a legutóbbiról néhány nappal ezelőtt számoltunk be), de most készülhet arra a nagy dobásra, amitől a vállalat egész idő alatt tarthatott. Khan Amazon’s Antitrust Paradox című, 2017-es elemzése már korábban is az egyik legtöbbet idézett tanulmány volt a digitális piacokon működő óriásvállalatok versenykorlátozó működéséről és a szabályozás ezekkel kapcsolatos kihívásairól. Így hivatalba lépésétől mindenki azt várta, hogy a szövetségi hatóság a korábbinál is szigorúbban száll majd rá a big tech kölönféle gyakorlataira, a beszámolók szerint pedig most következhet az Amazon elleni eddigi legnagyobb horderejű trösztellenes fellépés.
Az újabb eljárásban a Bloomberg forrásai szerint a vállalat legfőbb internetes piacterére fognak koncentráni, elsősorban azzal vádolva a az Amazont, hogy piaci fölényét kihasználva bünteti és jutalmazza a logisztikai szolgáltatásait igénybe vevő online kereskedőket, illetve azokat, akik nem állnak be melléjük a sorba. Az FTC ennek alapján azt vizsgálja majd, hogy az Amazon valóban szisztematikusan hátrányos helyzetbe hozza-e mindazokat, akik nem használják bizonyos opcionálisnak nevezett szolgáltatásait, és ha a hatóság igazolni tudja, hogy a cég rosszhiszeműen él vissza monopolisztikus erejével, akkor az elvileg az Amazon feldarabolásához vagy átstrukturálához is vezethet.
Ez az ügy mindenkire hatással lehet
A beszámolók alapján az FTC-nek semmiképpen sem lesz könnyű dolga: a TechCrunch riportja például kiemeli, hogy az amerikai doktrína értelmében a legnyilvánvalóbb monopóliumot sem feltétlenül ismerik el monopóliumnak, ha az a fogyasztókat nem érinti közvetlenül. Ahogy a lap írja, Khan a fenti 2017-es jogi áttekintő elemzésében éppen ezt az álláspontot kérdőjelezte meg, és ennek köszönhetően kerülhetett a versenyfelügyelet élére, plusz a digitális gazdaság meghatározó szereplőinek feketelistájára. A mostani ügy legfontosabb hozadéka az lehet a kommentárok szerint, hogy eldől majd, léteznek-e az eddig elismerttől különböző monopóliumok is, amire egyébként az Amazon lenne a legjobb példa a hálózati hatások és a végtelen pénzforrások gátlástalan felhasználásával.
Mindez a megfelelő esetben alapvető változásokat indíthat be az amerikai jogalkalmazásban is, amihez képest jelentéktelennek tűnnek az Amazon ellen eddig indított, különálló és egymástól független eljárások. Az egyikben a Ring márkájú "okoscsengők" személyiségi jogokat sértő működtetéséről, a másikban az Alexa asszisztens gyerekekre vonatkozó adatvédelmi problémáiról, a harmadikban pedig az Amazon Prime előfizetésekkel kapcsolatos megtévesztő gyakorlatokról van szó. Az Amazon rendszeresen bírálta Khant elfogultsággal, amelynek értelmében képtelen lenne objektíven mérlegelni a vállalat érveit a trösztellenes vádakkal szemben. Ezt eddig senki sem vette igazán komolyan, de az FTC elnökének valószínűleg nagyon kell majd ügyelnie rá, hogy ez így is maradjon az eljárás során.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak