Igaza lesz azoknak a jogi szakértőknek, akik gigaperek melegágyának látták az unió digitális piacokat szabályozó törvényeit. Mind a Digital Market Act (DMA), mind pedig a Digital Sevices Act (DSA) szerint a kapuőrnek (gatekeeper) minősített vállalatoknak kiemelten kell kezelniük olyan területeket, mint a jogellenes tartalmak szűrése, a felhasználók adatvédelme, az átláthatóság, szolgáltatásaik (pl. a chatprogramok) interoperabilitása, valamint a szabad versenyfeltételek biztosítása.
Az Európai Bíróság elnöke, Marc van der Woude idén tavasszal egy konferencián tartott eladásában azt jósolta, hogy az érintett big techek legfőképpen magát a kapuőr minősítést fogják támadni.
A big techek között az Amazon lesz az úttörő
Nem is kellett sokáig várni. Áprilisban hozták nyilvánosságra, hogy mely cégeket minősítettek a DSA hatálya alá tartozó kapuőrnek. A 19 cég közül az Amazon a második, amely perre megy a minősítés miatt. Az első ugyanis a Zalando volt. A német online kereskedő cég, az egyetlen európai, amely megkapta ezt a minősítést, azért fordult a luxemburgi bírósághoz, mert hiába van 45 millió felhasználója, a bevételeinek jelentős részét a kiskereskedelmi üzletágából szerzi, ami szerinte nem esik a DSA hatálya alá.
Az Amazon indoka más, bár részben kapcsolódik a német cégéhez. A DSA feladata az, hogy kezelje az olyan nagyon nagy cégek jelentette rendszerkockázatokat, amelyek információt terjesztenek, és elsődleges bevételük a reklámpiacról származik. Ennek pedig az Amazon nem felel meg, írdézi a vállalatot a Financial Times. A beadvány azzal is érvel, hogy az Amazon egyetlen EU-s tagállamban sem számít a legnagyobb kiskereskedőnek. Ráadásul minősítése diszkriminatív is, hiszen nagyobb riválisait nem minősítették kapuőrnek. A vállalat szóvivője még a szokásos burkolt fenyegetést is hozzátette mindehhez: az adminisztratív kötelezettségek terheit miatt az uniós fogyasztók fognak rosszul járni.
Az Európai Bizottság áll elébe a pernek, és kész megvédeni igazát az Európai Unió bírósága előtt. A DSA hatálya ugyanis világos, nyilatkozta az EB szóvivője.
A törvény egyébként augusztus 25-étől lesz hatályos. Az Európai Bíróságra addig még bőven érkezhetnek beadványok.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak