A cég munkatársai levélben győzködik Jeff Bezost, hogy ne adja el a cég arcfelismerő technológiáját a rendőrségnek és más kormányzati szerveknek.

Az elsőként a Gizmodo oldalán megjelent levél nem az első példa Amerikában arra, amikor a dolgozók összefognak azért, hogy megakadályozzák egy számukra vállalhatatlan projekt továbbvitelét annál a vállalat, amelynek ők is részesei. Ez a korábbi esetekben jobbára a munkavállalók győzelmével ért véget.

A CEO-ig ért a bevándorló családok ügye

Az USA-ban az elmúlt napokban különösen felpaprikázódott a hangulat a rendkívül szigorú, egyesek szerint embertelen bevándorlási szabályok miatt. A tiltakozások miatt az amúgy nem éppen simulékonyságáról híres Donald Trump is visszavonulót fújt. Az ügynek azonban az IT világban is keletkeztek hullámai, és most a világ egyik legnagyobb vállalatának vezetőjénél pattog a labda.

Az Amazon-dolgozók felindult hangvételű levelének lényege, hogy nem szeretnék visszaélésekre alkalmas technológiával ellátni a rendfenntartó szerveket és a bevándorlási hivatal munkatársait. Ez konkrétan a cég Rekognition elnevezésű arcfelismerő megoldását takarja, amelyről májusban derült ki, hogy több nagy amerikai város rendőrségénél is szolgálatba állt, egyelőre tesztelés formájában. A technológiával kapcsolatban több jogvédő szervezet is felszólalt a héten, és 150 ezer aláírással támogatott petícióval presszionálták Jeff Bezost, hogy gondolja át, milyen következményekkel járhat ez az üzlet.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

A dolgozói levél a fentieken kívül azt is szeretné elérni, hogy az Amazon ne szolgálja ki cloud szolgáltatásaival a Palantir adatelemzési céget, amely szerződéses viszonyban áll az amerikai bevándorlási hivatallal. A Palantir neve nemrégiben nem túl pozitívan tűnt fel a tengerentúli hírekben, miután kiderült, hogy New Orleans városát évekig használták titkos tesztkörnyezetként prediktív bűnmegelőzési rendszerük kipróbálására.

Volt is, lesz is?

Mint a bevezetőben említettük, nem ez az első ilyen eset, amikor alulról szerveződő dolgozói akarattal igyekeznek erkölcsi, morális megfontolásokra hivatkozva beleszólást kapni a felső vezetőséget érintő üzleti döntésekbe. A bevándorlási ügy kapcsán például a hét elején a Microsoftnál is beindult a levelezés, de a mostani témához nem szorosan kötődő, korábbi eseteket is fel lehet hozni.

A Google dolgozóinál nemrég az csapta ki a biztosítékot, hogy a cég a védelmi minisztériummal együttműködve olyan dolgok előállításán munkálkodik, amelyek egyrészt az emberéletek kioltását, másrészt a kémkedést teszik könnyebbé. A cég több mint 4000 munkavállalója írta alá azt a petíciót, amely végül sikert ért el, hiszen a vezetőség úgy döntött, nem hosszabbítja meg a jövő márciusban lejáró együttműködést. A Google-t vezető Sundar Pichai nem sokkal később egy hosszas blogbejegyzésben azt is felvázolta, milyen elvek mentén szeretné a cég kiaknázni a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, hogy a technológiában rejlő kockázatokat minimalizálják.

Biztonság

Az orosz kiberkémek már a szomszéd irodában vannak

A szakértők szerint a Kreml-támogatását élvező hekkercsoport egy teljesen újszerű megközelítéssel tudott adatokat lopni a kiszemelt hálózatról.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.