A technológia elvileg teljesen kiváltaná a kártyák és okmányok lobogtatását, bár érdemi eredményekre még nem holnap reggelre kell számítani.

A Sydney repülőtéren a Qantas légitársaság közreműködésével tesztelik azt az arcfelismerő rendszert, amely a várakozások szerint jelentősen felgyorsíthatja és egyszerűbbé teheti a nemzetközi járatokon a becsekkolást, a csomagok kezelését és a beszállást. A reptér igazgatója egy csütörtöki közleményben jelentette be a projekt indulását. A cél nem más, mint az automatizált biometrikus azonosítás (ebben az esetben az utasok arcával) alkalmazása a teljes folyamat minden fázisában.

A mérföldkőnek nevezett tesztben a Qantas megfelelő járatai vesznek részt. Az Ausztráliában jelenleg használatban lévő, SmartGate nevű rendszer ugyan már most is szkenneli az arcokat az útlevelekben lévő képeken, és a canberrai repülőtéren is zajlik egy arcfelismerő szoftver próbaüzeme, de a Sydney-ben telepített megoldás minden tekintetben új fajta egyensúlyt próbál teremteni a biztonság és a kényelem viszonylatában.

A közlemény szerint az ausztrál kormány határon folytatott eljárásai nem változnak, vagyis ezeken továbbra is keresztül kell esnie az összes utasnak. A belügyminiszter ettől függetlenül már idén februárban közölte, hogy az ország repülőterein nemsokára realitássá válik az automatizált arcfelismerő technológiák bevezetése, ami lehetővé teszi az emberek fennakadás nélküli mozgását, miközben az útlevelük végig a zsebükben maradhat.

Lassan épülget a biometrikus mesterkulcs

A kormány egyébként nem állna meg a reptereknél, és egy olyan csomópontot alakítana ki a becsatlakozó rendszerekhez, amelyen keresztül egymáshoz kapcsolódna minden érintett kormányügynökség. Ez lehetővé tenné, hogy az állami vagy területi bűnüldöző szervek is hozzáférjenek mindezekhez a szolgáltatásokhoz, legyen szó az útlevelek, a vízumok, az állampolgárság, a vezetői engedélyek képeiről vagy más joghatóságok által kiadott anyagokról.

A CNET ide vágó beszámolójából az is kiderül, hogy a Sydney reptéren kezdődő teszt sikere esetén a mobil becsekkolás és határellenőrzési eljárások automatizálása következne. Erre azonban nem valószínű, hogy mostanában sor kerülhet, és az az időszak sem holnap jön el, amikor már rutinszerűen használjuk a biometrikus azonosítást a képernyők feloldásától az utazáson át az online banki szolgáltatásokhoz való hozzáférésig.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A londoni Metropolitan Police például szerdán jelentette be, hogy arcfelismerő technológiája egyelőre nem hozza az elvárható eredményeket – ez az Independent májusi cikke szerint nagyon jóindulatú megfogalmazás, hiszen a rendszer 98 százalékos aránnyal dobálja a hamis pozitívokat. Bár a britek ennek ellenére is a program folytatása mellett döntöttek, a reptéri ellenőrzésre vetítve még nem tűnik kielégítőnek a biometrikus megoldások megbízhatósága.

Itt kell megjegyezni, hogy az algoritmusok hatékonyságának rohamos fejlődésére is rendszeresen találni újabb és újabb példákat: arról a nemrégiben történt esetről mi is beszámoltunk, amikor Kínában az arcfelismerő rendszer egy koncert 60 ezres közönségéből szűrt ki egy körözött személyt, akit a rendőrök azon nyomban le is tartóztattak. (Megint más kérdés, hogy a biztonság technológiával támogatott javulásával párhuzamosan a személyiségi jogok is könnyen felszívódnak.)

Biztonság

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.