Április közepétől a magyar piacon is elérhető felhőből a Dynamics 365 Business Central. A Microsoft kisvállalkozásoknak szánt vállalatirányítási rendszerét (ERP) honosították, azaz tud magyarul, és felkészítették a magyar törvényi keretekre.
Mint a Microsoft Magyarország közleménye fogalmaz, "a rendszer egyedülálló módon, tervezhető költségek mellett, jelentősebb egyszeri beruházás nélkül biztosítja egy integrált ügyviteli rendszer legmodernebb funkcionalitását a hazai kis- és közepes vállalkozásoknak". (Ahogy bármely gyártó bármely SaaS-modellben kínált szoftvere is.)
Egyszerű migrációt ígérnek
Strén András, a Microsoft közép- és kelet európai termékmarketing-menedzsere a bejelentés kapcsán szervezett virtuális sajtótájékoztatón elmondta, a Business Centrál esetében voltaképpen nem a cégméret a fő kérdés, hanem az üzleti komplexitás. Azaz akár egy nagyvállalatnak is megfelel, ha az üzleti folyamatai viszonylag egyszerűek.
Strén a rendszer egyik fontos előnyeként említette a gyors bevezetést – a Microsoft szerint ez 1-2 hét alatt megoldható –, és mivel felhős szolgáltatás, nem kíván előzetes beruházásokat sem. Az eddigi Business Central-ügyfelek felhős migrációja nagyon egyszerű lesz, mondta Strén, merthogy a két rendszer teljesen azonos. Egységesítették mobilon, tableten és desktopon a szerepkör-alapú megjelenítést, azaz minden felhasználó a munkaköréhez illeszkedő releváns infókat lát a Business Centrálból: a pénzügyi vezető egy raktárvezető a raktárkészletet, a pénzügyi vezető pedig a cashflow-kimutatást.
Integrálható az éppen névváltás előtt álló Office 365-tel, valamint elérhető belőle a Power Automate folyamatautomatizáló, a Power BI adatelemző és -vizualizáló eszköz, valamint a Power Virtual Agents nevű intelligens virtuális bot is. A beépített alkalmazott mesterségesintelligencia- és gépitanulás-eszközök révén a döntéshozatalt folyamatosan javuló előrejelzésekre lehet alapozni.
A rendszer része egy ún. low-code fejlesztői keretrendszer, a Power Platform, amely elsősorban az IT tehermentesítését szolgálja. A platform segítségével az üzleti oldalon ülő, fejlesztői képzettséggel nem rendelkező kollégák rakhatnak össze kész alapelemekből üzleti alkalmazásokat, melyek kódját a platform fordítója automatikusan legenerálja. (A low-code platformokról itt írtunk bővebben.) Strén a Bitport kérdésére elmondta, hogy a platform azzal veszi elejét a low-code egyik veszélyének, a shadow IT elburjánzásának, hogy az integrációt, valamint a Power Platformmal létrehozott alkalmazások teljes életciklus-menedzsmentjét az IT kezébe adja.
Iparági kiegészítőkkel bővíthető
A Business Centrált kínáló Microsoft-partnerek az AppSource piactéren keresztül további több mint ezer iparág-specifikus megoldást kínálnak a vállalatirányítási rendszerhez. Ezeket a Microsoft átvizsgálja, és csak a jóváhagyása után kerülhetnek fel a piactérre. Az viszont az adott Microsoft-partneren múlik, hogy a kiegészítőiért pénzt kér, vagy ingyenesen biztosítja ügyfeleinek.
Magyarországon jelenleg közel ezer szervezet használ Business Centrált, amit a Microsoft azzal is igyekeznek vonzóbbá tenni, hogy a cégek könyvelői számára ingyenes hozzáférést biztosít.
Az Essentials csomag ára teljes jogú felhasználónként havi 70 dollár, a Premium csomagé 100 dollár. A csapattag előfizetés (team members) azoknak a felhasználóknak, akinek csak egy-egy funkcióra van szükségük, havi 8 dollár.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak