A dél-afrikai szülővel rendelkező Prosus leginkább egy majd' 20 évvel ezelőtt nyélbe ütött kínai befektetésnek köszönheti, hogy közel annyit ér, mint az SAP.

Új papír jelent meg a héten az amszterdami tőzsdén, és a friss résztvevő egyből a kontinens egyik legjelentősebb, technológiai kötődésű vállalatává vált. A valószínűleg nem sokak által ismert Prosus értékét a részvényárfolyamok alapján 123 milliárd euróra taksálják. Ahhoz, hogy megértsük az előzetes várakozásokat is felülmúló sikeres parkettbelépő titkát, érdemes kicsit arrébb menni időben és térben egyaránt.

Jókor, jó helyen

A Prosus ugyanis a dél-afrikai Naspers Hollandiában bejegyzett leányvállalata. A Naspers médiakiadványoktól, internetes reklámcégeken és webáruházakon át egészen a foodtech szegmensig bezárólag igencsak széles portfólióval rendelkezik. A cégcsoport ezeken a területeken kizárólagos tulajdonosként és résztulajdonosként egyaránt megjelenik. Magyarországon talán a legtöbben az eMAG internetes kereskedőcég kapcsán hallhattak a dél-afrikai befektetési mamutról, hiszen előbbi szintén a cégbirodalom része.

Bár a cég elődjét több mint 100 évvel ezelőtt alapították, a Naspers szerencsecsillaga 2001-ben ragyogott fel. Ekkor fektettek ugyanis 32 millió dollárt egy alig ismert, de reményteljesnek látszó kínai internetes startupba. Ezért a pénzért 46,5 százalékos tulajdonjogot szereztek a vállalatban, amelyet történetesen Tencentnek hívtak. Akinek esetleg nem ugrana be elsőre: Kína egyik legnagyobb techcégéről beszélünk.

Hogy az eltelt szűk két évtized alatt mivé nőtte ki magát a kínai Facebookként is emlegetett Tencent, arra jó példát mutat a Naspers részvénycsomagjának értéknövekedése. A dél-afrikaiak legutóbb 2018 márciusában adtak el egy adagot pakkjukból 10 milliárd dollár értékben. Az adásvétel idején egyébként 175 milliárd dollárt ért a 2001-ben korai befektetőktől átvett részesedés. A Naspers jelenleg 31 százaléknyi részesedésével a legjelentősebb tulajdonosa a 420 milliárd környékére taksált Tencentnek.

Európába űzte őket a siker

Ez az elképesztően jövedelmező befektetés végül túlnőtte a johannesburgi tőzsde kereteit, így született meg a döntés, hogy Hollandiában jegyeznek be egy leányvállalatot, amely megörökli a cég összes internethez köthető külső befektetését. A Prosus debütálás egyértelmű sikert hozott, hiszne a referenciárként megállapított 58 eurós szintnél jóval magasabban, 76 eurón indult a jegyzés.

Az ez alapján kikalkulált 123 milliárd eurós cégértéknél nem sok vállalat tud nagyobbat felmutatni a kontinensen. Az amsterdami parketten például csak a Royal Dutch és az Unilever értékesebb. Ha csak a technológiai szektort nézzük, ott még előkelőbb helyre ugrott azonnal a Prosus, hiszen a legnagyobb európai szoftvercég, a német SAP is alig valamivel ér többet - nagyjából 135 milliárd eurót.

Piaci hírek

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.