Új papír jelent meg a héten az amszterdami tőzsdén, és a friss résztvevő egyből a kontinens egyik legjelentősebb, technológiai kötődésű vállalatává vált. A valószínűleg nem sokak által ismert Prosus értékét a részvényárfolyamok alapján 123 milliárd euróra taksálják. Ahhoz, hogy megértsük az előzetes várakozásokat is felülmúló sikeres parkettbelépő titkát, érdemes kicsit arrébb menni időben és térben egyaránt.
Jókor, jó helyen
A Prosus ugyanis a dél-afrikai Naspers Hollandiában bejegyzett leányvállalata. A Naspers médiakiadványoktól, internetes reklámcégeken és webáruházakon át egészen a foodtech szegmensig bezárólag igencsak széles portfólióval rendelkezik. A cégcsoport ezeken a területeken kizárólagos tulajdonosként és résztulajdonosként egyaránt megjelenik. Magyarországon talán a legtöbben az eMAG internetes kereskedőcég kapcsán hallhattak a dél-afrikai befektetési mamutról, hiszen előbbi szintén a cégbirodalom része.
Bár a cég elődjét több mint 100 évvel ezelőtt alapították, a Naspers szerencsecsillaga 2001-ben ragyogott fel. Ekkor fektettek ugyanis 32 millió dollárt egy alig ismert, de reményteljesnek látszó kínai internetes startupba. Ezért a pénzért 46,5 százalékos tulajdonjogot szereztek a vállalatban, amelyet történetesen Tencentnek hívtak. Akinek esetleg nem ugrana be elsőre: Kína egyik legnagyobb techcégéről beszélünk.
Hogy az eltelt szűk két évtized alatt mivé nőtte ki magát a kínai Facebookként is emlegetett Tencent, arra jó példát mutat a Naspers részvénycsomagjának értéknövekedése. A dél-afrikaiak legutóbb 2018 márciusában adtak el egy adagot pakkjukból 10 milliárd dollár értékben. Az adásvétel idején egyébként 175 milliárd dollárt ért a 2001-ben korai befektetőktől átvett részesedés. A Naspers jelenleg 31 százaléknyi részesedésével a legjelentősebb tulajdonosa a 420 milliárd környékére taksált Tencentnek.
Európába űzte őket a siker
Ez az elképesztően jövedelmező befektetés végül túlnőtte a johannesburgi tőzsde kereteit, így született meg a döntés, hogy Hollandiában jegyeznek be egy leányvállalatot, amely megörökli a cég összes internethez köthető külső befektetését. A Prosus debütálás egyértelmű sikert hozott, hiszne a referenciárként megállapított 58 eurós szintnél jóval magasabban, 76 eurón indult a jegyzés.
Az ez alapján kikalkulált 123 milliárd eurós cégértéknél nem sok vállalat tud nagyobbat felmutatni a kontinensen. Az amsterdami parketten például csak a Royal Dutch és az Unilever értékesebb. Ha csak a technológiai szektort nézzük, ott még előkelőbb helyre ugrott azonnal a Prosus, hiszen a legnagyobb európai szoftvercég, a német SAP is alig valamivel ér többet - nagyjából 135 milliárd eurót.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak