De számunkra nyilván az a legnagyobb újdonság, hogy a készülékeket végre Magyarországon is meg lehet venni három Google-partnertől.

Újított a Google: az őszi premiert előrehozva augusztus 13-án dobta piacra új telefonjait. A Gemini mesterségesintelligencia-funkciókkal érkező Pixel 9 sorozat lesz az első, amely Magyarországon is kapható lesz. Az Alza.hu, az eMag és a Yettel (utóbbinál egy csilliárdos előfizetésért cserébe még kedvezményt is kapunk) a Pixel 9 mellett a Google okosóráját, a Pixel W-t is forgalmazza majd (részletek lentebb).

Bár a magyarok többségének ez utóbbi adta a tegnapi bemutató érdekességét, a világ elsősorban arra figyel, hogy milyen irányokat lehet kiolvasni az androidos ökoszisztéma fejlődéséről az új telefonszériából. Egy dolog biztosan nem okozott meglepetést senkinek: amire csak lehet, rányomják a "gépi tanulás" és "mesterséges intelligencia" címkét.

Ennek szellemében a legfontosabb újdonság, hogy az új asszisztens már a Gemini Flash 1.5 modellre épül. A funkciókat fokozatosan élesítik és teszik elérhetővé, de már az első fecskék is mutatják a Google szerint, hogy az MI-alapú asszisztens milyen mélyen integrálódik az ökoszisztémába (azaz nagyjából ugyanazzal akarja eladni a Google a Geminit, ahogy a Microsoft a Copilotot).

Az overlay funkcióval például egy-egy alkalmazás ablakáról is lehet képernyőfotót készíteni, majd az asszisztensnek fel is tehetünk kérdéseket a kép tartalmára vonatkozóan. Szintén hangutasítással lehet képeket készíteni, amiket egyből bele lehet dobatni az asszisztenssel a Gmail-be vagy a Google Messagesbe. Vagy: kiemelhet információkat YouTube-videókból, például egy utazós videóból az abban szereplő látnivalókat, szállodákat, éttermeket, melyeket meg is jelöl a Google Mapsen.

Szabad szöveges párbeszédet lehet folytatni a Gemini Live hangalapú asszisztenssel. Ehhez azonban kell egy Gemini Advanced előfizetés is havi 20 dollárért, illetve Magyarországon közel 9000 forintért.

Emellett megkeresi a szükséges információt az e-mailekben, recept alapján felkutatja, hol lehet beszerezni egy ételhez a hozzávalókat, zenei lejátszási listákat készít számunkra, memót készít telefonbeszélgetéseinkről. Átfogóan kezeli a naptárunkat, például ha időpontot egyeztetünk telefonon, a memóból automatikusan átteszi a megbeszélés időpontját a naptárba a helyet és az időt. A memókészítés amúgy kényes terület (magénélet védelme és egyéb propblémáki), ezért a funkció kizárólag az eszközön fut, nem továbbít információt a felhőbe, kivéve természetesen a naptárbejegyzést – állítja a Google (bár azt is állította, hogy a gyerekek védelme is fontos számára, aztán kiderült, hogy nem is annyira).

Geminihez robusztus teljesítmény

Egyes funkciók – szöveg-kép generátor, kereső a mentett képekhez, MI-támogatott időjárás app, átfogó és egyszerű képszerkesztés stb. – csak a Pixel 9-eken és lokálisak futnak. A Google ezt azzal indokolta, hogy kevés telefon képes a Pixel 9-be épített Tensor G4 csip teljesítményét biztosítani.

És akkor a hardver néhány fontosabb paramétere: mindhárom változatot, a Pixel 9-et, a 9 Prót és a 9 Pro XL-t is a Tensor G4 – Titan M2 páros hajtja. A 6,3 inches kijelzőjű alap Pixelben 12 gigabájt RAM van, amihez 128/256 GB tárhely választható. Akkuja 4700 mAh-s. A Prónál és a Pro XL-nél 515 gigabájt vagy 1 terabájt a választék, az akku is nagyobb, 5060 mAh-s. A Pro és a Pro XL csak a képernyőben térnek el: előbbi 6,3 inches LTPO OLED, utóbbi 6,8 hüvelykes Super Actue kijelzőt kapott, ami 2700 nit fényerőt biztosít. Aki esetleg kamerának venné: a technikai adatok alapján a készülékek fotoaparátként is szuperek lehetnek.

Csúcs készülékhez csúcs ár tartozik: a legolcsóbb modell 380 ezer forint (amerikai ára 800 dollár), a Pro 465 ezertől (1000 dollár), a Pro XL pedig 510 ezer forinttól (1100 dollár) indul. Egyelőre előrendelni lehet, a hazai forgalmazás augusztus 22-éntől indul egyelőre az alap és a Pro XL modellel, a Pro szeptember elején érkezik egy 1800 dolláros kihajtható modellel, a Pixel 9 Pro Folddal együtt. Az Alza és ez eMag jelenleg listaáron kínálja a készülékeket. A Yettelnél drágábbak, ellenben így sokkal látványosabbak a készülékre igénybe vehető előfizetői (hűség-) és online vásárlási kedvezmények, és így senkinek sem jut eszébe, hogy Pixellel a zsebében, de előfzetés nélkül jöjjön ki egy Yettel üzletből.

(Illusztráció: Google)

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.