Most lett 35 éves a Windows márka, az ikonikus Windows 95 pedig éppen 25 évvel ezelőtt jelent meg.

A Micrsoft hétfői közleményében hívta fel rá a figyelmet, hogy egyszerre lett 35 éves a Windows operációs rendszer, 25 éves a Windows 95, és ugyancsak ebben az évben, márciusban érte el az aktív felhasználók száma a havi 1 milliárdot. A Windows 1.0 harmincöt évvel ezelőtt, 1985 novemberében, összesen öt darab 5,25 hüvelykes floppylemezen jelent meg. A rendszer grafikus felülete mai szemmel kezdetleges volt, az ablakok sem voltak képesek átfedni egymást, de kisebb korlátokkal már lehetővé tette a programok párhuzamos futtatását vagy a feladatok közti váltást.

Az MS-DOS utódjának tekinthető rendszer 256 KB RAM-ot igényelt, néhány segédprogrammal és egy egyszerű szövegszerkesztővel együtt érkezett, de a csomagból még olyan alapszintű eszközök is hiányoztak, mint mondjuk a számológép, megjelenését pedig jelentősen behatárolták az akkor elérhető grafikus megoldások. A Microsoft a Windows 1.0 támogatást 2001. december 31-én szüntette meg, ezzel pedig a mai napig a leghosszabb ideig támogatott operációs rendszernek számít.

Az elsősorban a DOS operációs rendszert grafikus felülettel kiegészítő Windows 1.x, 2.x, 3.x után a Windows 95 jelentette a következő lényeges lépést: itt vezették be az olyan, máig használt elemeket, mint a Start gomb, a Start menü vagy a Tálca, és vele együtt jelent meg az Internet Explorer is. Az operációs rendszer még mindig DOS-alapú volt, de már 4 MB RAM, 50 MB lemezterület vagy VGA grafika is szerepelt a minimális rendszerkövetelmények között.

Ma már minden a Windows 10-ről szól

A Windows 95 utódai a Windows 98 és a Windows ME voltak, majd a Windows XP tett végül pontot a Windows 9.x sorozatra. A Windows korábbi dominanciájára jellemző az úgynevezett böngészőháború és az ahhoz kapcsolódó trösztellenes perek, amelyek formailag Európában és az Egyesült Államokban is az azóta már visszavonultatott Internet Explorer böngészőről szóltak, de a versenyszabályok megsértéséhez a Microsoft operációs rendszerének elsöprő fölénye adta az alapot, sőt a monopólium versenyellenes felhasználásának vádja az ezredfordulón azzal fenyegette a Microsoftot, hogy a bíróság fogja kikényszeríteni a cég feldarabolását.

A sikertörténet az olyan hasraeséseket is elbírta, mint az ME, vagy a későbbi Windows 8.x: a Windows XP például ma is a világszerte használt több mint 2 milliárd PC 1 százalékán működik, nem beszélve a különféle célgépekre telepített változatokról – annak ellenre, hogy utolsó stabil verziója 12 évvel ezelőtt jelent meg, és már a meghosszabbított terméktámogatás is több mint 6 éve végetért.

Hasonlóan népszerű volt és ugyancsak alaposan "beragadt" a Windows 7, ami idén januárban megszüntetett támogatásakor még mindig 440 millió gépen futhatott. A 2015-ben kiadott Windows csak 10 tavaly szeptemberre foglalta el az aktív számítógépek felét, a tavaszi adatok alapján pedig háromból két windowsos számítógépen már a 10-es rendszer futott, sőt az összes platformot (pc, mobil, tablet, konzol) figyelembe véve is 35 százalékos volt a Microsoft jelenléte.

A windows sikerek és kudarcok kapcsán érdemes megemlékezni róla, hogy a Microsoft 2010-ben adta ki mobil operációs rendszerének első változatát, a még Windows CE-re épülő Windows Phone 7-et. A Windows NT kernelére épülő Windows Phone 8 2012 októberében jött ki, ezt pedig bő másfél évvel követte a Windows Phone 8.1. A piackutatók még a WP8 megjelenésekor is azt jósolták, hogy a Microsoft a desktop-átjárás biztosításával komoly szereplője lehet a mobil eszközök piacának,a mobilos üzlet és ennek részeként a Nokia-felvásárlás óriási bukásnak bizonyult. A Microsoft a Windows 10 megjelenésével már a desktopra koncentrált, a Windows Phone 8.1 támogatását pedig majdnem három évvel ezelőtt le is állította.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.