Aktuálisan az USA vezeti a Global Cybersecurity Index kiberbiztonsági felkészültségről szóló listáját, azonban a nem egész másfélmilliós Észtország is simán bejött a negyedik helyre.

A kiberbiztonsági gyakorlatok is folyamatosan fejlődnek az újabb és újabb technológiák megjelenésével, amiből láthatólag az is következhetne, hogy a jelentősebb erőforrásokkal rendelkező országok jobb eséllyel készülnek fel a számítógépes fenyegetésekre. Ez azonban nem feltétlenül van így mindenhol – derül ki Atlas VPN céges blogján közzétett összeállításból.

A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Global Cybersecurity Index (GCI) 2020 jelentéséből idézett adatok alapján éppen az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Szaúd-Arábia vezet a kiberbiztonság iránti elkötelezettség terén, miközben számos más ország azonban még mindig nem rendelkezik a szakember képzéséhez és oktatásához szükséges programokkal.

A GCI globális kiberbiztonsági index az egyes országok jogi, technikai, szervezeti, kapacitásfejlesztési és együttműködési elkötelezettségének mutatóit értékeli, ennek alapján pedig egy 1-től 100-ig terjedő skálán helyezi el a vizsgált államokat. Ebben most csak az USA-nak sikerült maxinális eredményt elérnie, mind a 20 pontot megszerezve az összes GCI mutatóban.

Ezt az értékelést összefüggésbe helyezi, hogy jóllehet az Egyesült Államok rendelkezik a világon a legtöbb kiberbiztonsági erőforrással, az amerikaiak elleni legutóbbi kibertámadások is megmutatták a fejlődés lehetőségeit ezen a területen. Az oroszokhoz köthető, az ellátási lánc és más iparágak ellen intézett akciók például műszaki szempontból is komoly sérülékenységeket tártak fel.

Az USA-t az Egyesült Királyság követi 99,54 pontottal, ahol a jelentés szerint több IT-biztonsági válaszadó csapatot lehetne munkába állítani, hogy egy központi egység közvetítésével nemzeti szinten, gyorsan és szisztematikusan reagálhassanak az incidensekre. Szaúd-Arábia ugyancsak 99,54-es pontszámot ért el, köszönhetően a nemzeti kiberbiztonsági stratégia megalkotásának.

Oktatás, képzés, oktatás, képzés

Számunkra talán a legérdekesebb Észtország negyedik helye lehet a GCI index listáján. A balti állam úgy ért el 99,48-as osztályzatot, hogy mindössze fél pontot veszített a kapacitásfejlesztési mutatójában, ami többek között a figyelemfelhívó kampányokat, a képzést, az oktatást és a kiberbiztonsági fejlesztésének ösztönzőit értékeli.

A jelentés ennek ellenére megállapítja, hogy mára Észtország a kiberbiztonsági szcéna nehézsúlyú szereplőjévé vált, és jól működő központi rendszerrel rendelkezik az IT-biztonsági események nyomon követésére, jelentésére és megoldására. Ezzel mások mellett megelőzik az ötödik helyen 98,52 ponttal holtversenyben álló Dél-Koreát, Szingapúrt és Spanyolországot is.

A tanulmány egyik alapvetése, hogy a kibertámadások folyamatos szaporodásának fő oka a kiberbiztonsági oktatás és képzés hiánya. Az országok mindössze 46 százalékában létezik például bármilyen speciális kiberbiztonsági képzés az állami szektor és a kormányzati tisztviselők számára, akik pedig gyakran dolgoznak általában érzékeny és bizalmas információkkal.

A munkahelyi környezet megteremtéséhez tartozik, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak ennél is kisebb, 41 százalékos arányban nyújtanak ilyen szolgáltatásokat, miközben éppen ők azok, akik a tehetős nagyvállalatokkal szemben nem feltétlenül engedhetik meg maguknak kiberbiztonsági szakértők alkalmazását. Ennél is rosszabb a helyzet a rendvédelmi szervezetek körében (37 százalék) és az igazságügyi vagy jogi területen (32 százalék), ahol a képzések segíthetnének megérteni a hekkerek gondolkodását, és azonosítani az olyan eszközöket, amelyeket a számítógépes bűnözők használnak.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.