Kézenfekvő oka van, hogy tavaly másfélszeresére nőtt a bejelentett ransomware támadások száma az ipari szervezetek ellen.

A kiberbűnözők értelemszerűen a pénz útját követik, ami tavaly a gyártóipar elleni ransomware-támadások szaporodásához vezetett – olvasható a Dragos 2023-as jelentésében. A kiberbiztonsági szálltó adatai alapján az ipari szervezetek által elszenvedett zsarolóprogram-fertőzéseknek már 70 százaléka sújtotta az ide sorolható vállalatokat, ami szám szerint azt jelenti, hogy 33 meghatározott ágazatban összesen 638 szervezet esett áldozatul ilyen akcióknak. Bár a célpontok között mások, például energiaipari cégek is szerepeltek, a gyártási oldalon így is nagyságrenddel magasabb volt a támadások mennyisége.

A The Register riportja szerint a témában szervezett sajtóbeszélgetésen a Dragos kétféle okra vezette vissza a dolgok alakulását. Az egyik, hogy a gyártásban működő vállalatok az elsők között ültették át a gyakorlatba a digitális átalakulás koncepcióját, szemben mondjuk a közműszolgáltatókkal, az IoT-technológiák bevezetésével azonban nem tartottak lépést a biztonságra fordított kiadások, ami így kövér célpontot jelent a bűnözőknek. A helyzet ezen a téren annyiban változik, hogy az olaj- és gázipari cégek, az áram- és vízszolgáltatók vagy a bányaipari vállalatok is egyre inkább követik a digitális konnektivitást célzó trendeket.

A legérzékenyebb pont fizet a legjobban

A másik fontos szempont, hogy az operatív technológiai (OT) és ipari vezérlőrendszerek leállása azonnali pénzügyi veszteséget okoz, a célpontok bevételtermelő képességére mért közvetlen csapás pedig szinte garantálja, hogy az áldozatok hajlamosabbak kifizetni (és gyorsan kifizetni) a váltságdíjakat. Emellett a gyártási és más kritikus infrastrukturális ágazatokban felmerül az ellátási láncok támadásainak az a problémája is, hogy egy-egy általánosan használt szoftver vagy berendezés sebezhetőségének kihasználásával tömegesen támadhatják meg a szervezeteket ransomware fertőzésekkel vagy még rosszabb eszközökkel.

A jelentésből egyebek mellett kiderül, hogy a gyártóiparban a megkérdezett vállalatok több mint felénél a mai napig problémát jelent a hálózatok szegmentálása. Ez más ipari ágazatokkal összehasonlítva is a legmagasabb aránynak bizonyult, a Dragos pedig az általa vizsgált hálózatok 58 százalékánál tett megállapításokat szegmentációs problémákra vagy helytelenül konfigurált tűzfalakra vonatkozóan, szemben a tavalyi 45 százalékkal. A 2023-ban megfigyelt, OT-vel kapcsolatos incidensek 70 százaléka eredt az informatikai környezeten belülről, így kulcsfontosságú architektúramódosításokat javasolnak a kockázatok enyhítésére.

A Dragos 2023-as jelentése itt olvasható PDF formában »

Biztonság

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.